Турінформ Закарпаття

Поради

Банош – гуцульська кулінарія

By Олександр Коваль

June 30, 2018

Слід зазначити, що банош, чи бануш, є однією з головних страв гуцулів має дуже простий секрет – у приготуванні використовують лише традиційні натуральні продукти.

Традиційно, в Карпатах гуцули готують все в казанах, на природі та звісно відкритому вогні. Це страва яку готують чоловіки. Вона не складна, але має певну специфіку приготування.

Що нам треба, для приготування баношу? Звісно традиційно домашні продукти: 200 грам кукурудзяної крупи, пів літру сметани, 400 мл молока, шкварки з маленькими шматочками м’яса, сіль до смаку.

Як приготувати? Рецепт приготування баношу простий.

Традиційно, банош готують в казанках на відкритому вогні. Це чоловіча страва, адже треба контактувати з вогнем та димом. В домашніх умовах, все можна приготувати теж у чавунному казанку, але на плиті.

Спочатку додаємо 50 мл води на дно казанку, що б сметана не пригорала. Додаємо молока, а до молока додаємо сметану (звісно найкраще домашню, що б була хороша жирність), все ретельно перемішуємо, поступово доводимо до кипіння.

Коли все закипіло, додаємо кукурудзяну крупу, дуже дрібного помолу, повільно та помішуючи, доводимо до однорідної маси. Щоб не було скупчення крупинок. Помішуючи, варимо 10 хв. Якщо сметана була домашня, то на поверхні баношу вийде масло. Далі додаємо сіль, до самку. Все ретельно перемішуємо.

Паралельно, окремо на сковорідку висипаємо шкварки, та прожарюємо, для кращого смаку шкварки можуть бути й з шматочками м’яса, прожарюємо до готовності.

Шкварки прожарені подаємо на стіл.

Закарпатська кухня передбачає свої доповнення. Як доповнення, до баношу додають звичайно те, що було завжди у гуцулів, це білі гриби, та звісно овеча бринза.

То ж окремо, слід потушити гриби у сметані, додати сир бринзу. Банош з бринзою дуже смачне гастрономічне поєднання, та є частиною гуцульської кулінарії.

Увага! Якщо Ви вирішили приготувати закарпатський банош, то всі компоненти: молоко, сметана, кукурудзяна крупа, бринза та гриби, шкварки повинні бути з Закарпаття.

Читайте також:

Закарпатська кухня – дегустація в корчмі Підкова

Кухня Закарпаття – як приготувати бограч – гуляш

Довідка Турінформ Закарпаття: