Турінформ Закарпаття

Відпочинок

Селиська сироварня

By Олександр Коваль

August 21, 2010

Селиська сироварня запрошує на унікальну екскурсію з виробництва сиру, що знаходиться у с. Нижнє Селище, Хустського району Закарпатської області.

Селиська сироварня – являється візитною карткою села Нижнє Селище і є унікальним соціальним проектом. Аби відкрити її, нинішній директор Петро Пригара спеціально влаштовувався на стажування до швейцарських сироварів.

Відвідувачам, сировар пропонує ознайомчу екскурсію по сироварні, з демонстрацією технології виробництва сиру.

Сировар відбирає молоко, перевіряючи його жирність. Молоко охолоджується, сепарується, пастеризується та кисне. Потім подрібнене молочне зерно заливають у спеціальні форми.

Селиська сироварня дотримується натуральності у виробництві сиру, саме тому головки сиру тут нічим не покривають, його лише витримують у сольовій купелі, а потім дають дозріти у підвалі.

Утворюється натуральна скоринка, яку час від час зчищують спеціальними віничками.

Залежно від віку, Селиська сироварня виготовляє наступні сорти сиру «Селиський», «Хуст» та «Нарцис».

Увесь процес перетворення молока на сир може простежити кожен охочий, що завітає до Нижнього Селища. Пропонуємо відвідати справжню швейцарську сироварню в с. Нижнє Селище : побачити все на власні очі, продегустувати та придбати сир.

Селиська сироварня виготовляє сир за швейцарською технологією, що типова для Карпат, з 10 л молока виходить лише 1кг твердого сиру. 

Сир тут виробляють з екологічно чистого закарпатського молока, яке, до речі, беруть у місцевого населення, за швейцарською технологією без домішок та консервантів.

Виготовляють три види сиру:

Сир “Селиський” відноситься до різновиду напівтвердих сирів. Його форма – циліндр із злегка випуклою бічною поверхнею, висотою 8-15 см, діаметром 9- 10 см, вагою 400 – 750 г. Сир має виражений сирний запах і смак, щільну консистенцію.

Малюнок на розрізі – правильний, без розривів, тріщин; маленькі вічка овальної форми у невеликій кількості.

Колір сиру – жовтий, з відтінком оранжевого, рівномірний по всій масі.

Має солодкувато-пряний смак, яскраво виражений аромат сиру без сторонніх присмаків та запаху.

Зовнішній вигляд: поверхня рівна, чиста; кірка рівна, тонка, без пошкоджень; тертий сир – однорідна маса.

Дозріває в підвалі 90 діб, термін зберігання сиру “Селиський” при температурі не більше +(2-5) °С – 60 діб з моменту закінчення процесу дозрівання.

Сир «Хуст» відноситься до м’яких сирів. Має циліндричну форму зі злегка випуклою бічною поверхнею. Висота цього сиру 2-4 см, діаметр 10-12 см, вага 180 -300 г. Тісто сиру однорідне, пластичне, злегка ламке при згинанні.

Сир Хуст, що виготовляє Селиська сироварня

На розрізі має правильний малюнок, без розривів, тріщин; маленькі вічка овальної форми у невеликій кількості.

Колір – білий, з жовто-оранжевим відтінком рівномірним по всій масі.

Смак солодкувато – пряний, аромат сиру яскраво виражений, немає сторонніх присмаків та запаху.

Зовнішній вигляд: поверхня рівна, чиста; кірка нерівна, дуже тонка, без пошкоджень; тертий сир – дуже волога маса. Дозріває в підвалі 15-20 діб, термін зберігання сиру “Хуст” при температурі не більше +(2-5) °С – 30 діб з моменту закінчення процесу дозрівання.

Сир «Нарцис Карпат» -напівтвердий. Форма сиру – циліндр із злегка випуклою бічною поверхнею, висотою 8-15 см, діаметром 35-45 см, вагою 15-22кг.

Тісто сиру однорідне, тверде, пластичне, злегка ламке при згинанні.

Має правильний малюнок, без розривів, тріщин; маленькі вічка овальної форми у невеликій кількості.

Гіркувато-пряний смак, яскраво виражений аромат сиру без сторонніх присмаків та запаху. Зовнішній вигляд: поверхня не дуже рівна, чиста; кірка рівна, товста, без пошкоджень; тертий сир – однорідна маса.

Дозріває в підвалі -180 діб, термін зберігання сиру «Нарцис Карпат» при температурі не більше +(2-5) °С – 90 діб з моменту закінчення процесу дозрівання. Висока енергетична цінність сирів, легке засвоєння, приємний смак і аромат роблять їх хорошими закусками, десертом і приправою до деяких страв.

Сири «Селиської сироварні» нарізані тонкими скибками, особливо підходять для десерту, а також до чаю, какао і кави. Їх смак прекрасно гармонує з виноградними винами та пивом.

Вони – чудовий компонент для м’ясних страв, страв з дичини та риби. Натертим сиром можна посипати відварені макарони, бутерброди з маслом, перекладати чудову закарпатську страву – токан, використовувати для приготування запіканок та піци.

Сири можна подавати з виноградом, горіхами, абрикосами, чорносливом.

Щоб сир не втрачав притаманні йому аромат та смак, його потрібно нарізати безпосередньо перед подачею на стіл., попередньо діставши з холодильника за 2-3 години до цього.

Екскурсія триває від 40 хвилин до 1 години.

За даними “Турінформ Закарпаття” це найдешевша дегустація традиційної продукції в Закарпатті!

Екскурсію бажано замовляти заздалегідь.

Контакти по телефону: тел.: +38 (03142) 7-51-88

контактна адреса:

Адреса: с. Нижнє Селище, Хустський р-н, Закарпатська обл., 90440, Україна

Головна

Читайте також: Унікальна продукція від Еко-ферми “Зелений гай”