Група впливу

Турінформ Закарпаття

Новини Закарпаття

«Група Впливу»: захист прав переселенців і активна адвокація

By Олександр Коваль

July 11, 2024

Громадська організація “Громадський холдинг «Група Впливу» була заснована у 2016 році активними громадянами, які вимушено стали переміщеними особами через збройну агресію РФ. Організація має багатий досвід у проведенні успішних адвокаційних кампаній, використовуючи інноваційні підходи на локальному, національному та міжнародному рівнях. За роки роботи «Група Впливу» створила коаліцію регіональних організацій громадянського суспільства, налагодила ефективну комунікацію з представниками ЗМІ, органами влади та іншими стейкхолдерами.

Ми мали можливість поспілкуватися з представниками ГО «Група Впливу» про історію їхньої організації, основні напрями діяльності, виклики, з якими вони стикаються, та їхні плани на майбутнє. Читайте наше інтерв’ю, щоб дізнатися більше про важливу роботу цієї організації.

Розкажіть, будь ласка історію вашої організації. Коли і з якою метою вона була створена?

Громадська організація “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ” була заснована в 2016 році активними громадянами, що вимушено стали переміщеними внаслідок збройної агресії РФ. Керівними органами Організації є  Загальні збори, Правління та Виконавчий директор/Виконавча директорка.

Громадська організація «ГРУПА ВПЛИВУ» має вагомий досвід проведення успішних адвокаційних кампаній, використовує інноваційні підходи до адвокації та працює на локальному, національному та міжнародному рівнях. За роки роботи організація створила коаліцію регіональних організацій громадянського суспільства, налагодила ефективну комунікацію з представниками ЗМІ, центральних органів влади, депутатського корпусу, комітетів Верховної Ради, Центральної виборчої комісії, Офісу Уповноваженого з прав людини та іншими стейкхолдерами.

ГРУПА ВПЛИВУ є членом громадської спілки “Мережа хабів громадянського суспільства України”, спілки «Громадські ініціативи України» та Платформи Східного партнерства, коаліції, що опікується питаннями захисту прав осіб, що постраждали внаслідок збройного конфлікту в Україні.

Як організація здійснює діяльність?

Організація активно передає досвід ефективної адвокації через навчання для регіональних НУО (в тому числі ініціативних груп осіб з інвалідністю та внутрішньо переміщених осіб), формуючи таким чином дієву мережу підтримки та посилюючи спроможності громадян впливати та захищати свої права.

Експертки ГО «ГРУПА ВПЛИВУ» є співавторками законопроектів, які спрямовані на захист прав людини в  Україні (зокрема, законопроекту №6240 про внесення змін до виборчого законодавства, законопроекту №6692 та № 2083-д про право на пенсійне забезпечення окремих категорій громадян, законопроекту № 9069 про реєстрацію актів цивільного стану, що відбулися на тимчасово окупованій території України, законопроекту № 9591 про визнання результатів навчання осіб, які проживають на  тимчасово окупованій території України, законопроекту про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб).

Завдяки реалізації організацією адвокаційної кампанії “Кожен голос впливає” більш ніж 5,5 млн громадян, які проживають не за місцем реєстрації, зокрема 1,5 внутрішньо переміщених осіб, отримали право голосу.

Експертки організації входять до робочих груп при центральних органах виконавчої влади та представляють інтереси громадян України на міжнародних платформах (зокрема в Брюселі, Варшаві, Женеві, Страсбурзі).

Команда ГО “ГРУПА ВПЛИВУ” має значний позитивний досвід співпраці з ініціативними групами та реалізацією адвокаційних кампаній місцевого рівня. Так впродовж 2019-2020 рр. за підтримки Проєкту Ради Європи “Внутрішнє переміщення в Україні: розробка тривалих рішень” було реалізовано проєкт “Місцева адвокація для внутрішньо переміщених осіб”, в межах якого реалізовано 10 локальних адвокаційних кампаній на теми “Забезпечення житла для ВПО”, “Забезпечення прав та інтересів дітей постраждалих внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів”, “Участь ВПО у місцевому самоврядуванні”.

У 2019 році Організація провела дослідження в 30 громадах шести областей України з метою виявлення бар’єрів, які ускладнюють доступ громадян, зокрема людей з інвалідністю, до процесу прийняття управлінських рішень та вирішення проблем місцевого значення (проєкт “Маємо вплив в регіонах” за сприяння ПРООН).

Організація входить до Громадської спілки “Мережа хабів громадянського суспільства України”. Спільно було проведено дослідження в 27 громадах дев’яти областей з  метою виявлення бар’єрів, які ускладнюють доступ до інструментів локальної демократії, зокрема на час дії карантинних обмежень. Також, за результатами дослідження, були розроблені рекомендації, інформаційні продукти (відео, інфографіки, статті)  щодо участі громадян у процесах прийняття рішень (проєкт “Захист прав людини та місцева демократія”, ПРООН). В рамках співпраці в проєкті “Підвищення рівня обізнаності громадян щодо інструментів локальної демократії” була розроблена серія матеріалів про використання інструментів локальної демократії, зокрема під час дії карантинних обмежень та проведена широка інформаційна кампанія. У 2023 році проведено всеукраїнське дослідження в селищних та міських громадах для оцінки реагування органів місцевого самоврядування на масштабне внутрішнє переміщення (проєкт щодо підтримки місцевої влади задля благополуччя постраждалого населення від війни за сприяння NED).

Під час реалізації проєкту “Доступні вибори” у 2020 році за підтримки Національного Демократичного Інституту, команда ГО “ГРУПА ВПЛИВУ” вперше в Україні ініціювала та розробила Рекомендації щодо доступності та інклюзивності для політичних партій, узагальнивши досвід та стандарти як українських, так і міжнародних експертів.

Експертки Організації розробили методологію моніторингу доступності інформаційних матеріалів політичних партій, на основі якої провели аналіз врахування прав та інтересів людей з інвалідністю, маломобільних груп населення і внутрішньо переміщених осіб. Ця методологія є універсальною: її можна використовувати для оцінки вже існуючих та підготовки нових інформаційних матеріалів в різних сферах. Для консультантів (-ок) гарячої лінії з питань внутрішньо переміщених осіб був розроблений посібник з алгоритмами відповідей за основними темами звернень у цій сфері.

Експертки організації постійно залучені до розробки створення стратегічних документів національного рівня, зокрема:

Які основні напрями діяльності вашої організації? На які проєкти ви зосереджувалися протягом останніх двох років?

Основні напрями нашої діяльності включають просвітницьку роботу, адвокацію, нормотворення, дослідження та аналітику. Протягом останніх двох років ми зосереджувалися на таких проєктах: «Реагування на потреби ВПО в Україні», «Підтримка місцевої влади для добробуту постраждалого населення від війни», «Посилення демократичних процесів участі та політичної включеності», а також «Захист прав людей з інвалідністю на місцевому рівні в умовах війни».

З ким ваша організація співпрацює? Які партнерства або колаборації були найбільш успішними?

Ми співпрацюємо з багатьма правозахисними НУО. Одними з найуспішніших партнерств були наші проєкти з Проєктом Ради Європи, ПРООН та Національним Демократичним Інститутом, що допомогли реалізувати численні адвокаційні кампанії та дослідження.

Яка географія діяльності вашої організації? Чи є у вас проєкти, що охоплюють декілька районів Закарпаття? Або інші регіони?

Діяльність організації “Група Впливу”: поширюється на всю територію України. Ми реалізуємо проєкти в багатьох регіонах, включаючи Закарпаття.

Які основні проблеми та виклики, з якими ви стикаєтеся у своїй роботі? Як ви їх вирішуєте?

Основні виклики, з якими ми стикаємося, включають труднощі планування через невизначеність умов роботи та необхідність швидкої адаптації до змін. ГО «Група Впливу» також стикається з проблемою залучення громадян до активностей на захист своїх прав. Для подолання цих викликів ми проявляємо максимальну гнучкість та креативність.

Які нові ініціативи або проєкти ви плануєте реалізувати у найближчому майбутньому?

У найближчому майбутньому ми плануємо продовжувати підтримувати ініціативні групи, які працюють на захист прав осіб з інвалідністю, та організовувати заходи в м. Ужгород.

Чи є у вас потреби в нових партнерствах або підтримці з боку інших організацій чи бізнесу? Як потенційні партнери можуть допомогти вам досягти ваших цілей?

Партнерство завжди є важливим для нас. Ми шукаємо нових партнерів для підвищення обізнаності нашої цільової аудиторії про права та можливості, щоб зменшити випадки дискримінації та збільшити залученість мало представлених груп до життя громади.

Який досвід навчання у проекті «Зміна дизайну мислення лідерів громадського сектору» був найбільш корисним для вашої організації?

Навчання дало нам новий погляд на звичні речі, що допомагає вдосконалювати нашу роботу та знаходити нові підходи до вирішення проблем.

Контакти: сторінка ГО “Група впливу” у мережі Фейсбук

Довідка: