Нещодавно на Закарпаття зявилась нова тенденція встановлення пам’ятників не політичним чи культурним діячам краю, а його пересічним мешканцям. Так в Мукачеві зявився пам’ятник сажотрусу, в Перечені листоноші, а в Ужгороді – ліхтарнику.
Хтож він такий? Чим він заслужив таку повагу, що його увіковічнили в центральній частині міста?
Настпавді, навіть його спражнє імя невідоме. Більшість старожилів міста стверджують, що його звали саме Миколою. Але один старий ужгородський електрик завіряє, що Коля не був ліхтарником, а працював у рекламному тресті та підкручував оголошення.
Цікаву історію розказує і сам скульптор, Михайло Колодко. Традиційно скульптури з такого дорого металу як бронза, порожнисті всередині. І ця скульптура не є винятком – дядя Коля та його портфель також порожні всередині. Та робітники, які встановлювали монумент, перед самісіньким закінченням роботи, вирішили збігати до найближчого магазину, придбати там пляшку горілки та сховати її в робочій сумці монумента. Цей цікавий факт надихає багатьох місцевих мешканців спробувати дістати бажану фляшку. А ще згодом, любителі історичних казок знайшли інформацію, що на справді, наш ліхтарник завжди в своєму портфелі мав шматочок ковбаси та славно звісну – пляшечку горілки. Таким чином, як жартують ужгородські екскурсоводи – відновилась історична справедливість. Але незважаючи на все це, Коля, за словами старожилів, був дуже ерудованою людиною єврейського походження, мав дві освіти. Також читав багато крижок та газет. Що правда ніколи їх не купував, а де тільки міг, підбирав пожовклу газету чи книгу.
Кожного ранку та вечора протягом сорока років, він щоразу запалював старі гасові та електричні ліхтарі в центрі міста. І одного разу його не стало. Але за його плідну роботу, 23 жовтня 2010 року, в рамках святкування 1117 річниці Дня міста, був встановлений пам’ятник ліхтарнику. Автором є Микола Колодко.
Скульптура знаходиться а самісінькому серці міста Ужгород – на перехресті вулиць Корзо та Волошина.
Що варто побачити ще:
- Капсула часу
- Глобус
- Костьол Св. Юрія
- Дім Гізелли
- Пасаж Батя
- Альпінарій
- Синагога неологів
Джерело: Напрацювання “Турінформ Закарпаття”.