Турінформ Закарпаття

Новини Закарпаття

Туристичні маршрути Закарпаття – мілітарі туризм

By Олександр Коваль

January 04, 2011

Туристичні маршрути Закарпаття стежками легендарної оборонної системи «Лінія Арпада» дозволили сформувати відповідний військовий туристичний маршрут.

Територія: Свалява – Уклин – Верхня Грабівниця – Підполоззя – Гукливе – Міжгір’я – Синевир

Ідея маршруту: Такий різновид відпочинку, як військовий туризм, вже відпрацьований у Європі, де користується значною популярністю.

Фортифікаційні споруди та старовинні замки, місця відомих битв, ДЗОТи, ДОТи, окопи, залишки техніки, бункери, великі оборонні лінії часів І та ІІ світових воєн, музеї зброї, танки та військова техніка, місця поховання загиблих воїнів — усе це в європейських країнах приносить прибуток, при цьому популяризуючи саму державу.

Також діє Міжнародна асоціація військового туризму, центр якої знаходиться у Франції.

Практичне використання маршруту:

 — Ознайомлення з історією ІІ Світової війни— Анімативні ігри (військові турніри та фестивалі, пейнтбол, сталкерство, спелеотуризм)— Кухня військових

Вступ до маршруту:

Ідея військового туризму полягає в тому, щоб зібрати максимум інформації про різні періоди історії. Сюди входять і замки, і пов’язані з ними військові дії.

Руїни Бронецького замку, чи руїни Квасівського замку, Мукачівський замок, який пережив багато визначних баталій, битва під Підгорянами 1848 року, в Мукачеві.

Період переходу угорців через Карпати, період кельтів.

Особливий інтерес представляє період великих повстань на території Закарпаття, починаючи від повстання Дьордя Дожі (1514 р.): Королево, Ком’яти, Виноградів (палац Перені), до повстання Імре Текелі, Дьордя Ракоці, Ференца І і ІІ Ракоці, повстання Батяні.

Усі великі угорські виступи починалися тут, бо тут були ліси і гори, де розпочиналися збори військ.

Наприклад, у Завадці Воловецького району збирав свої війська Ференц ІІ Ракоці, коли прибув сюди з Польщі. Варто згадати знаменитий військовий похід польського князя Любомирського у 1657 році, який спалив багато сіл та міст на Закарпатті. Рух опришків, що розгорнувся в Карпатах протягом XV — XVIII століть.

Окрім того пам’ятки часів І світової війни: пам’ятник російським воїнам на Ужку, пам’ятник угорським воїнам на Радванці і на Кальварії в Ужгороді, 2 цвинтарі польских воїнів у Тячівському районі, тощо.

Є військові об’єкти у вигляді пам’ятників битв. Наприклад, пам’ятник битві 1703 року біля Вілока і пам’ятник на честь повстання Ференца ІІ Ракоці у Довгому. У 107 році римські легіонери розгромили Дакійське городище, яке археологи нині розкопують біля Малої Копані. Це все і є військовий туризм.

Маршрут: Свалява-Уклин-Верхня Грабівниця-Підполоззя-Гукливе (єдина в Україні мілітарі-садиба «ГрінГоф»)-Міжгір’я-Синевир

Опис екскурсоводом оборонних ліній за маршрутом:

Об’єкти періоду ІІ світової війни, зокрема Лінія Арпада. Це ДЗОТи і ДОТи, залишки військових об’єктів, залишки оборонних ліній, так звані піраміди на річках, мости, залишки ставок.

Це танки, гармати, залишки літака в Бобовищі, гармати в Ясіня, танки та бронетехніка у Мукачеві, Тереблі та Ужгороді, військові цвинтарі солдатів і добровольців. Серед них — поховання не тільки радянської армії, а й пам’ятники розстріляним солдатам угорської армії. Військових ліній оборони у Закарпатті є шість: чотири угорських (Лінія Арпада, Лінія Гуняді, Лінія Ласло і Лінія Святого Іштвана) та дві чехословацькі (Лінія Бенеша та Лінія Масарика).

На території Закарпаття є близько 1,5 тисячі об’єктів часів ІІ Світової війни.

В Ужгородському, Мукачівському, Виноградівському, Берегівському районах є близько 40 чехословацьких ДЗОТів і ДОТів. У Воловецькому, Міжгірському, Рахівському районах близько 200 угорських військових споруд.

Лінія Арпада створювалася в 1943 — 1944 роках для оборони від наступаючої Червоної Армії. В ході будівництва виникла потреба побудувати ефективну лінію оборони з мінімальними затратами і в найкоротші терміни.

Оборону на лінії Арпада вела 13-та піхотна дивізія 1-ої угорської армії. Лінія Арпада не була суцільною і складалася з окремих вузлів оборони.

Всього ж на лінії Арпада тільки в межах 4-го Українського фронту було побудовано 99 опорних пунктів, 759 ДОТів, 394 ДЗОТи, 439 відкритих вогневих рубежів, 400 км траншей і стрілецьких окопів, 135 км протитанкових перепон.

Найпопулярнішою серед об’єктів військового туризму у Закарпатті є лінія Арпада. У ній найпрезентабельніша зона — Верхньої Грабівниці, де знаходиться 1,5-кілометровий тунель із боковими відхиленнями.

Там зберігалась амуніція і зброя, були розташовані контрольні виходи, вентиляційні шахти. Це був військовий об’єкт, в якому були всі умови, щоб довго тримати оборону.

Сьогодні майже кожного дня 200–300 угорців відвідують об’єкти військового туризму, і особливо лінію Арпада. Це багатокілометрова фортифікаційна споруда, яка мала десятки тунелів, казарм, де жили тисячі солдат, сотні ДОТів, амбразур, протитанкових споруд і навіть у горах кілька військових шпиталів.

Повз неї тоді проходила єдина дорога з Нижніх Воріт на Мукачево. У Європі сьогодні зростає зацікавленість у так званому мілітарі, або військовому туризмі. Є об’єкти повністю знищені, в декотрих радянська влада зробила косметичний ремонт. Деякі об’єкти не сертифіковані, інші — розграбовані, є об’єкти, що були засекречені, є місця масового розстрілу євреїв, що були в Закарпатській області.

Всі ці об’єкти треба класифікувати у єдиний Закарпатський військовий туристичний маршрут.

У селі Гукливий Воловецького району ( угорська назва Zugo) знаходиться єдина в Україні та країнах СНД мілітарі-садиба «ГрінГоф», де знаходилася ставка угорської армії.

Тут проходив «мукачівський напрямок» лінії Арпада. Укріплення складалися з двох потужних вузлів оборони польового типу на перевалах і шести вузлів довгострокової оборони, котрі «закривали» долину річки Латориця.

Загалом збереглися залишки: 35 ДЗОТів, 95 ДОТів, 8 ліній протитанкових споруд, сотні вогневих точок, 6 протитанкових ровів, 4 полоси мінних полів, ескарпи, лісові завали.

Розробка: