Древнє місто Хуст, що розмістилось в мальовничій долині швидкої річки Ріка, що впадає в Тису, оточене Карпатами, що скоро святкуватиме перше тисячоліття.
Хуст – районний центр Закарпатської області.
Назва міста на різних мовах: українською і російською Хуст, русинською Густ, угорською Huszt, словацькою і чеською Chust, Hust, німецькою Husst, на їдиш Хест, Хист.
Назва міста Хуст походить з угорської «земля воєводи Густі, розташований у Мармароській котловині, при впадінні Ріки до Тиси, населення 28438 мешканців (перепис 2011 р.).
На окраїнах міста підноситься вулканічного походження гора, на якій в 11 – 12 ст. збудовано замок-фортецю (тепер у руїнах). Замок служив для охорони доступу до копальні солі в Солотвині. У 16 — 17 ст. за Xуст та його замок замок часто воювали Габсбурґи і семигородські князі, також на нього нападали турки і татари.
У 1709 Ференц Ракоці скликав у Xусті семигородський сойм. Замок був знищений від бурі і пожежі 1766.
Відомі постаті та історичні події: У місті Хуст народився учений І. Орлай (1770), у 19 в. жив філософ В. Довгович. 21. 1. 1919 тут зібрався Всенародний Конгрес угорських русинів, що утворив Центральну Народну Раду і ухвалив приєднати Закарпаття до України. У Хусті 15 березня 1939 р. було проголошення нове державне утворення – Карпатська Україна з центром у місті Хуст, а першим її президентом став Августин Волошин. Ця держава проіснувала зовсім недовго, оскільки невдовзі була окупована Угорщиною.
Екскурсія по місту: найцiкавiший екскурсiйний маршрут в нашому мiстi та Хустському районi є туристсько-краєзнавчий маршрут на Замкову гору до руїн Хустського замку. Чудовий краєвид міста відкривається звідси з висоти 174 метра в усі пори року. Тут у Вас буде нагода познайомитись з пам’ятником російським солдатам, які загинули в роки ІІ-ої Світової війни, та меморіальною плитою, поставленою на честь партизанів-розвідників, які загинули в місті. Взагалі сама Замкова гора має висоту 150м, а 14 метрів мають у висоту руїни Хустського замку. На південь від Замкової гори знаходиться районна лікарня, автовокзал, і турбаза «Нарцис», на захід вулиця І.Франка, а на схід міське кладовище.
Дослідникам та історикам цікавим буде пройти по маршруту “Карпатська Україна“.
Саме у місті Хуст найбільша концентрація пямятних місць пов’язаних з Карпатською Україною, де з листопада 1938 р. по березень 1939 р. розміщувалася столиця Карпатської України. Це, зокрема:
- Хустська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №1 імені Августина Волошина, де 15 березня 1939 року проходив Сойм Карпатської України на якому ухвалили декларацію про державну незалежність;
- Будинок уряду Карпатської України (теперішня міськрада Хуста);
- Січова гостинниця (сучасний ресторан “Верховина”), де свого часу проживали такі видатні діячі ОУН як, генерал-хорунжий УПА Роман Шухевич та визначний український поет Олег Ольжич.
- Свято-Вознесенський собор;
- Штаб “Карпатської Січі” (сучасна будівля ПТУ №4)
- Хустський краєзнавчий музей – експозиція присвячена Карпатській Україні;
- Меморіал карпатським січовикам на Замковій горі
- Місце найбільшої битви підрозділів Карпатської Січі на Красному Полі поблизу Хуста.
Що побачити у Хусті:
- Руїни Хустського замку ( 12, 14, 16 ст.)
- Хустська Реформатська церква ( колишній Єлизаветинський костел 13 ст.)
- Благовіщенська церква
- Католицький костел
- Єврейська синагога
- Хустський краєзнавчий музей
Вам також буде цікавою наступна інформація: