Турінформ Закарпаття

Що побачити

Музей – кузня Гамора (фото та відео)

By Олександр Коваль

July 26, 2019

Кузня Гамора, є унікальним та оригінальним пам’ятником ковальського ремесла, нематеріальна культурна спадщина Закарпаття, адже, за допомогою падаючої сили води з місцевої річки, приводяться в дію ковальські молоти.

Серед густих карпатських лісів, у затишному селі Лисичево, заховалася справжня перлина української спадщини – унікальна водяна кузня «Гамора», витвір інженерної майстерності минулих століть, важливим культурний осередок, що зберігає та популяризує традиції ковальського ремесла в Україні. Сьогодні на території кузні, проводяться цікаві та пізнавальні екскурсії, діє музей та проводився щорічний фестиваль ковалів.

Гамора – диво інженерної думки на Закарпатті: місце, де оживає історія та мистецтво

Версії походження назви кузні Гамора

Яка з версій підходить Вам, обирати Вам.

Скільки років кузні Гамора?

Це ще одне улюблене запитання чисельних гостей. Місцеві розповідають, що точна дата заснування кузні Гамора невідома, але відомо, що в середині XVIII ст.. на місці майбутньої кузні діяла паперова фабрика, яка вже використовувала силу води що падає та виготовляла високоякісний папір. Згідно з інформаційними джерелами, сама кузня була заснована приблизно наприкінці ХІХ ст.

Що цікаво треба знати про кузню Гамора?

Як працює кузня Гамора?

Вода з річки Лисичанка надходить кількасотметровим обвідним каналом до дерев’яного лотка, з якого вода поступово падає на колесо, тим самим обертаючи його разом з валом, з якого рух передається на молот.

Кузня працювала на повну потужність, поки повінь 1998 року не зруйнувала греблю. Її взяли в довгострокову оренду підприємці, подружжя Віктора та Ольги Петровці, що власним коштом відтворили кузню, зберігши первісний варіант її механізму.

Ви можете переглянути коротке відео, про те, як працює водяна кузня у селі Лисичево. Зверніть увагу на професійні рухи майстрів, а також на регулювання швидкості роботи молота. Це неймовірно цікаво.

У приміщенні водяної кузні у селі Лисичево виготовляють інвентар для господарських потреб селян. То ж цей непереривний процес триває вже понад століття та передається від майстра до майстра.

Дана технологія занесена у перелік Нематеріальна культурна спадщина Закарпаття. І на ще одному короткому відео, Ви зможете побачити як це відбувається.

Що робить Гамору особливою?

Довідка від Туристично інформаційного центру “Турінформ Закарпаття”

Як добратись:

Адреса музею-кузні «Гамора»: село Лисичево, Хустський район, Закарпатської області України.

Вам буде також цікавим наш матеріал на тему:

Що робити та куди піти на Іршавщині.