В «Історико – військовому музеї «Лінія Арпада” у селі Колочава ви побачите унікальне зібрання військового начиння часів Другої світової війни та побуваєте у справжніх бункерах.
Лінію Арпада Угорщина почала будувати у 1940 році для захисту від наступаючих радянських військ. Природний рельєф Карпат дозволяв будувати такі військові укріплення, з яких артилерійським вогнем можна було зупинити рух противника. З цією метою у Колочаві звели близько тридцяти залізобетонних бункерів. Від вогневих точок до бункерів тягнулись укріплені земляні траншеї. В них були прокладені лінії телефонного зв’язку, вогневі точки обладнали автоматичною стрілецькою зброєю, мінометами, гранатами і легкими протитанковими гарматами. Також річка Теребля у декількох місцях була перегороджена кількома рядами бетонних пірамід. Деякі з них збереглися досі первісному вигляді.
Багато бетонних пірамід реставратори Лінії Арпаду зібрали по Тереблі та склали в початковім вигляді. Вони стали частиною музею.
Протяжність Лінії Арпада по Закарпаттю – майже шістсот кілометрів. Боїв тут так і не було. Червона Армія дізналася про оборонну систему й атакувала в іншому місці. Тікаючи, угорці підривали бункери.
На сьогодні у Колочаві відтворили один до одного чотири бункери. Їх не треба було будувати заново, адже фундаменти, стіни і перекриття збереглися. Оновлено лише начинку далеких воєнних часів.
Перший бункер – командний. Усередині все як було колись. Кулемет, автомати і рушниці, патронташі та гранати, каски та пристрій дальнього бачення, вогнемет і вогнегасник, силовий кабель і десятки інших пристосувань для війни. Все це— оригінальні зразки.
За кількадесятків метрів звідси — бункер-шпиталь у таких самих бетонних оковах. Ліжка у три яруси, комплекти мед-обладнання, запахи ліків і препаратів, брому та йоду. Перебувати довго тут не можна, однак надати допомогу пораненому та підготувати його до евакуації — цілком можливо. Попід стелею — почеплені старезні духові інструменти. Ними померлого проводжали в останню путь.
Пройшовши сотню метрів вбік, потрапите в обитель кашоварів — котлопункт. У цьому бункері увагу привертає пузата похідна кухня-шпор, якою користувалися в угорській армії. Тут же встановлено довгий стіл, а на ньому — тарілки та ложки з нержавійки, горнята з міді. По обидва боки від нього — лавки. Провіант зберігається в мішках, на яких стоїть дата — 1942 рік.
Загалом у музеї нараховується понад дві тисячі експонатів. Відреставрували у Колочаві також оборону протитанкову лінію з бетонних пірамід. Вона має довжину сто метрів і є найдовшою в Європі.
Читайте також інформацію по темі: