Обсерваторія Білий слон, Чорногорський масив та гора Піп Іван – одна з найвищих та загадковіших вершин Українських Карпат. Вершина якої увінчана грандіозною кам’яною будівлею старої польської астрономічно-метеорологічної обсерваторії, яка має назву “Білий слон”.
В ясну погоду ця споруда за десятки кілометрів видніється на Чорногорі. Верхня точка обсерваторії має висоту 2028,5 м над рівнем моря, через це, Піп Іван – третя за висотою вершина України.
Обсерваторія Білий слон – як будували
Обсерваторія побудована “Білий слон” у 1938 р. Те, як її зуміли обладнати, на сьогодні здається фантастикою. Обсерваторія мала власне автономне центральне опалення, зовні дерев’яні вікна будівлі були оббиті металом.
Кам’яну кладку стін із середини залили смолою, яку вистелили корком і облицювали цінними породами деревини. Раз на рік сюди привозили гас. Бочки з паливом доставляли до підніжжя гори, а далі набирали його у спеціальні ємності і везли на конях до обсерваторії. На гасі працював електрогенератор, що давав електроенергію для освітлення та роботи електронасосів, які водогоном подавали воду у будівлю.
Обсерваторія функціонувала лише до початку ІІ Світової війни, а опісля перетворилася на величні руїни.
Нині тільки могутні метрові стіни триповерхової споруди витримують випробування вітрами і грозами, снігами і морозами.
У зимку ртутний стовпчик термометра на горі нерідко знижується до -40° С. Стіни з найхолодніші місяці року покриваються майже метровим шаром льоду і здалеку нагадують фігуру слона, тому споруду ще називають «Білим слоном».
Для обсерваторії була нещасливою можливо тому, що, як вважають гуцули, місцевість на вершині є «територією злих Духів» (стверджують, що у давнину тут знаходилося язичницьке капище).
Тому тут не можна навіть подумки згадувати про грозу чи іншу стихію, бо сам закличеш на себе біду. І хоч місцеві жителі шанують і трохи побоюються цієї гори, але щорічно на свято Івана Купала піднімаються на вершину гори Піп Івана.
Популярні туристичні маршрути до Попа-Івана пролягають озером Марічейка, через полонину Гропа та схилами Вухатого каменю.
З Попа-Івана починається Чорногірський хребет, що зібрав всі двохтисячні вершини України:
- Говерла (2 061 м)
- Бребенескул (2 035 м)
- Піп-Іван Чорногірський (2 028 м)
- Петрос (2 020 м)
- Гутин Томнатик (2 016 м)
- Ребра (2 001 м).
Сьогодні це популярне місце серед туристів, що обирають відпочинок в Карпатах. Фото від Taras Dut
Увага! В зимовий період не рекомендується відвідувати гірські маршрути Карпат без спеціального спорядження та без супроводу досвідчених провідників.
Читайте також більше про відпочинок в Карпатах.
Термальні води Закарпаття: каталог термальних басейнів
20 порад туристам від гірського провідника
Що треба знати, щоб організувати похід у Карпати?