Ужанська долина має багато цікавих місць, серед них, місце де впав найбільший метеорит у Європі: село Княгиня, Великоберезнянський р-н, Закарпаття.
Плануєте свій візит та відпочинок у Закарпатті? Відвідайте Великоберезнянський район, у якому зосереджено багато цікавих історичних місць та природних пам’яток.
Після його падіння в околицях сіл Княгиня та Сіль в далекому 1866 році, було зібрано близько тисячі частинок загальною масою майже у півтонни, які розійшлися по багатьох, головним чином, зарубіжних музеях. Найбільший з них зберігається у Віденському музеї природознавства.
Факти про метеорит Княгиня:
- метеорит подолавши близько 200 км, вибухнув на висоті 40 км над селом Княгиня та впав в околицях села 9 червня 1866 року приблизно о 17:00
- метеорит розпався на більш ніж 1200 шматків, чим викликав короткочасний метеорний потік.
- осколками метеориту обсипало значну площу в радіусі до 5 км.
- основна маса метеоритного тіла (імовірно ядро), вагою в 279 766 грамів приземлилася у восьми кілометрах від с. Княгиня, на схилі гори Стінка (1078 м) в урочищі Чорні Млаки.
- є інформація, що зацікавлений історіями про найбільший метеорит в Європі, на місці його падіння в 1892 році побував сам Жюль Верн.
- координати місця падіння – широта: 48o54.000 N, довгота: 22o24.000 E
- сьогодні метеорит зберігається у столиці Австрії, в музеї природознавства.
Туристичний маршрут – Метеорит Княгиня
Туристичний маршрут знаходиться на території Ужанського національного природного парку. З села Княгиня до місця падіння метеориту йти близько 8 км. Стежка до урочища Чорні млаки йде повз карстові печери на схилах масиву Стінка, а тутешні буково-яворові праліси є одним з природних багатств не тільки Закарпаття, але і всієї країни.
Координати місця падіння метеориту Княгиня: N 48 054.000 E 22 024.000
Отже, одразу за селом Княгиня, зверніть наліво – маршрут маркований, шукайте сині позначки на деревах. Стежка йде в гору, пролягаючи полями, з яких добре видно хребет Стінку і г. Княгиниця. За узліссям перед поворотом у буковий ліс є джерело.
До Чорних млак дорога підіймається буковим лісом, повним затінку. В урочищі лісовою стежкою перейдіть на поляну, тут також є джерело і можна набрати смачної води. Звідси рухайтесь на північний схід, притримуючись маркованої синіми позначками стежки. Стежка блукатиме лісом, галявинами, йтиме повз мальовничі скельні масиви.
Після урочища Прислупець та дороги у грабово-березовому лісі, відкриється чудовий краєвид на хребет г. Явірник, а також г. Домашинський верх. У пору цвітіння тут, уздовж стежки, можна побачити квіти-дзвоники, гвоздику дельтовидну, вузьколистий іван-чай та інші прикметні рослини. Загальна протяжність маршруту складає близько 14 км. Це чудовий варіант для одноденної прогулянки, що триватиме від 4 до 7 годин, залежно від вашої фізичної підготовки та погодних умов.
Метеорит Княгиня – гастрономічний сувенір від Валентина Штефаньо
Будучи в Ужгороді, Вам слід обовязково зїсти шоколадні цукерки Метеорит Княгиня, які до річниці падіння метеорита – виготовив Валентин Штефаньо. У складі цукерки: горіхи (фісташки, арахіс, мигдаль, фундук), карпатський мед, подрібнене печиво, шоколад.
Де спробувати? місто Ужгород, кондитерські Штефаньо ( пл. Ш. Петефі, 18 та вул. О. Духновича, 16).
Джерело: Туристичний інформаційний центр “Турінформ Закарпаття”.
Читайте також: Ужанська долина – ТОП 30 унікальних місць