Вже декілька років поспіль ведеться робота з відновлення обсерваторії на горі Піп Іван, яка користується значним попитом у туристів, і має перспективи використання з метю розвитку науки.
Сьогодні будівля руйнується під впливом природніх та антропогенних факторів, але науковці Пикарпатського національного уніврситету ім. Стефаника спільно з Варшавським університетом крок за кроком розробляють концепцію консервації та реконструкції унікальної найвищої споруди в Україні.
Науковці Варшавського університету сподіваються отримати грант міністерства культури Польщі на виготовлення проектно-технічної документації.
Науковці Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, у проекті побачили перспективну модель розвитку найкової бази для науки в Україні, так доктор політичних наук Ігор Цепенда, вважає, що цей об’єкт цікавий із трьох позицій:
- Це відновлення астрономічної обсерваторії
- Відкриття солідного біологічного центру з дослідження рослинності Карпат.
- Сезонна екологічна експедиція професора Кугутяка.
Для прикарпатців цікавим є досвід польських колег. У них діє схожа обсерваторія на Каспровому Верху. Це не лише науковий центр. Тут буває багато туристів. А отже це і додатковий стимул для розвитку місцевих громад.
Уже розроблений архітектурний проект відновлення обсерваторії на горі Піп Іван.
Це робота українських і польських архітекторів. Щоб отримати під проект кошти, дотримуватимуться вимог ЮНЕСКО: обсерваторія повинна зберегти первинний історичний вигляд.
Довідка:
На вершині гори Піп Іван (2028 м над рівнем моря), що на Чорногірському хребті у Верховинському районі розташовані залишки колишньої польської астрономо-метеорологічної обсерваторії. Ця споруда збудована у 1938 році за кошти Військово-повітряних сил Польщі; обсерваторія діяла до 17 вересня 1939 року.
Про перспективу відновлення обсерваторії на горі Піп Іван (Івано-Франківська область) йшла мова 13 травня 2005 року на черговому 36 засіданні Ради Карпатського єврорегіону в місті Бардейов (Словаччина).