В кожному районі Закарпаття є місця, які є їх візитними картками, а у м. Виноградів таким є парк та палац барона Перені.
Історична довідка: В кінці ХVІ – на початку ХVІІ ст.. магнат Перені будує нову резиденцію – палац. Будує її не на безлюдному місці, а в місті, щоправда на околиці, недалеко від замку, щоб у випадку небезпеки він міг би сховатися за його надійними стінами. До того ж, з нової резиденції магнату Перені було б зручніше управляти своїми великими володіннями, тут влаштовувалися звані вечори й пишні прийоми, до чого не були пристосовані аскетичні приміщення замку Канків.
В архітектурному ансамблі міста колишньому палацу барона Перені належить особливе місце, оскільки палац є одним з найстаріших пам’ятників архітектури подібного типу Підкарпатської Руси.
Спочатку палац був одноповерховим з кутовими баштами, й вигляд в нього був замкової споруди. Значна перебудова палацу була проведена в ХVІІ ст., в епоху бароко. Палац значно збільшився в результаті надбудови другого поверху. В цілому ж зі всього арсеналу помпезного, пишного бароко тут ми знайдемо лише окремі деталі, в основному в зовнішніх прикрасах споруди. Кутові башти палацу набувають красивого барочного завершення. На центральному фасаді з’являється ризаліт (виступ) з випуклим фронтоном (завершенням фасаду будівлі) й ліпним гербом баронів Перені на ньому, декоративні решітки на вікнах, фігурні водостоки.
Центральна зала палацу в ХVІІІ ст. прикрасила фреска з зображенням Агасфера й Есфірі. Навколо палацу був розбитий великий парк з екзотичними деревами, створений з елементами французького парковудування, клумбами геометричної форми та спорудою амфітеатру. Сучасникам слід би нагадати про відтворення зниклої білої берези, модрини, ялівця, платанів та гінкго.
Палац розташований в глибині помістя й відділяє парадний двір з в’їзними воротами в парк, який зберігся. В плані палац представляє собою прямокутник з чотирма виступами – квадратними баштами й центральним виступом фасаду.
На першому поверсі знаходились господарські приміщення й вхід в великі підвали, на другому – жилі приміщення, розташовані анфіладою й центральний зал. Перекриття бічних приміщень першого поверху циліндричне й хрестоподібне, кімнат другого поверху – плоске й у вигляді склепіння.
Зовнішній вигляд палацу завершує барочний дах з заломами, покритими ґонтом. Вікна фасадів скромно декоровані наличники.
Під’їзд до палацу фланкують одноповерхові господарські флігелі з бароковим дахом з заломом, вкриті ґонтом.”
Зараз він чудово вписується в пейзаж парку та входить до переліку визначні пам’ятки Закарпаття.
Що ще побачити у Виноградові?
Пам’ятки архітектури
- Виноградівський замок (Замок Канків)
- Палац графа Жігмонда Перені
- Монастир Францисканців
- Римо-католицький Вознесенський костол ХІІІ – ХV ст.
- Синагога
- Виноградівський історичний музей
- Храм Успіння Пресвятої Богородиці. УПЦ.
Природні пам’ятки
- Заказник Чорна Гора
- Ботанічний заказник Юліївська Гора
- Річка Тиса
Як доїхати у Виноградів?
- автобусом з напряму Київ – Львів – Мукачево – Хуст – Виноградів. Інформація про автобусне сполучення по території Закарпаття
- залізницею, з напряму Київ – Львів – Мукачево – Берегово – Виноградів, розклад руху поїздів по території Закарпатської області.
- автомобілем, з напряму Київ – Львів – Мукачево – Хуст – Виноградів. Інформація про автомобільне сполучення.