Виявлення тa дослiдження підземних лабіринтів, якими наповнена печера Оптимістична не лише сприяє науковому розвитку, але й дозволяє вiдкрити неймовірну красу, яку створила природа. Печера Оптимiстична – це справжнє диво свiту, що залишає всiх в захваті своєю унікальністю та величчю.
Важливість та унікальність Печери Оптимістичної
Печера Оптимістична, відома як найбільша печера не лише України є справжньою рекордсменкою. Вона була визнана Книгою рекордів Гіннеса як найдовша у світі гіпсова печера та найдовша печера Євразії. Також варто зазначити, що Печера Оптимістична займає почесне п’яте місце за довжиною серед усіх печер світу.
Знаходиться на території Шупарського лісництва, лісове урочище Королівка, Чортківський район, Тернопільської області. Це геологічна пам’ятка природи загальнодержавного значення.
Печера Оптимістична – походження назви, історія відкриття
Досліджуючи Придністровське Поділля, яке було відоме своїми печерам, спелеологи з Львівського клубу “Циклоп” у 1965 році проводили дослідницькі роботи біля села Королівка, на Тернопіллі. Місцеві хлопці звернули їх увагу на потічок води, що йшов під землю. Були здійснені спроби дослідити куди саме йде вода, але нічого не вийшло.
А вже за рік, у травні 1966 року спелеологи змогли пройти так званий сифон, та обстежили орієнтовно 400 м. площі печери. Вони припускали, що її довжина складає не менше 3 км.
Тих науковців колеги назвали оптимістами, за ці пошуки. Звідти й пішла назва печери Оптимістична. Подальші пошукові роботи розкрили чисельні ходи, як виявилось на понад 267 км.
Геологічні особливості печери
Печера Оптимістична утворена у результаті розмивання підземними водами гіпсових відкладень (гіпс неогенового віку, близко 14 млн.років). Це горизонтальна печера, це складний лабіринтовий тип, з чисельними гротами, ходами та галереями. Вона залягає на глибині 20 – 25 метрів посеред гіпсових відкладень глибиною 60 – 80 м.
У середині печери є кілька озер, площа найбільшого 82 м.кв. Глибина найглибшого озера складає у середньому 5-6 метрів, а стала температура води 7°C.
Печера Оптимістична складається так званих 15 районів, що мають відмінності у морфології ходів, за структурою гіпсу, кольором, розмірами, формою кристалів. Ці райони відносно ізольовані, та мають між собою з’єднання.
Сталактити та сталагміти, унікальні для цієї печери
Процес формування печери триває, як і нарощування сталактитів (конусоподібна чи циліндрична форма, це вапняки, що звисають згори, утворюють порожнини, мости, арки) та сталагмітів.
Вони утворюються у підземних проходах. Їх форма та розміри дуже відрізняється, що робить їх унікальними. Утворюються за рахунок того, що вода падаючи з сталактита на землю, утворює сталагміт, який “росте” на зустріч у гору і десь по середині утворить колону.
Зверніть увагу, втручання у природній процес формування цих відкладень заборонено як і виносити з печери будь які їх рештки.
Біорізноманіття печери
У середині печер утворився особливий мікроклімат, що є важливим для його мешканців. Враховуючи, що світло у середину печер не потрапляє, біля входу у печеру можуть зустрічатись рослини, що можуть рости у напівтемряві (мох, папороть, лишайник).
Також коло входу можуть зимувати комахи, можуть ховатись тварини від негоди. там де немає сонячного світла можуть розмножуватись гриби, бактерії, що у свою чергу може бути харчовим ресурсом для мух, багатоніжок та інших комах, а комахи можуть стати здобиччю для павуків, жуків. Ще одним мешканцем печер є кажани.
Печери – це так звані природні сховища, де зберігається рідкісна флора та фауна, важливі для нашого біорізноманіття та науки.
Наукові дослідження
Дослідники печери проводять пошук нових горизонтів, вивчають райони, проводять роботи з топографічної зйомки та мапування печери, удосконалюють прохідність трас. У тому числі шукають альтернативні проходи, для збереження екології печери.
Робота проводиться не лише у печері, але й на поверхні. Ведуться спостереження ща станом грунтів, схилів, перевіряють їх стійкість до ерозій, зсувів. Досліджують потрапляння води.
Вчені досліджують різні параметри та показники, які зустрічаються лише у печерах. Так проводяться дослідження способу передбачення підйомів та падіння рівня води, що б робити прогнози.
Печера Оптимістична є такою собі натуральною лабораторією для вивчення геологічних і гідрологічних процесів, які відбуваються під землею. У результаті роботи дослідників та науковців покращенню наші знання про карстові явища, розчинність порід, рух підземних вод, а також формування структур та мінералів, що зустрічаються в печерах. Це важливо для розуміння геологічної історії регіонів та вивчення природних ресурсів.
Розвиток спелеотуризму на основі печери Оптимістичної
Печера “Оптимістична” у Тернопільській області, Україна, має значний туристичний потенціал завдяки унікальним пейзажам, древнім сталактитам та сталагмітам, а також історичній цінності. Вона приваблює людей для спелеотуризму, дослідження і рекреації, що сприяє розвитку туристичної інфраструктури та залученню туристів до регіону.
Для безпечного дослідження печери туристу слід мати шолом для захисту голови, налобний ліхтарик, захисний костюм, мотузки, запас акумуляторів та каску. Дотримуйтесь інструкції по технічці безпеці та обов’язково беріть з собою резервне джерело світла.
Обов’язково зручне взуття, високі трекінгові черевики, що фіксують щиколотку, додатково на маршрути де буде вода, можна взяти гумові чоботи. Що б захистити пальці рук, беріть рукавиці. Особисті речі, такі як телефон, фотоапарат, документи краще тримати у сумці на поясу.
Печера Оптимістична це мережа лабіринтів та виняткових печерних ландшафтів, з різними заглибленнями та відхиленнями. І їх можна побачити під час екскурсії в печеру. На сьогодні фахівцями спелеологами розроблені мапи печери.
Досвідчені гіди пропонують візитерам маршрути для відвідувачів, це можуть бути ознайомчі короткі маршрути, маршрути середньої складності. В залежності від досвіду та фізичної підготовки. Тривалість подорожі у супроводі гіда провідника складатиме 5-8 годин.
Поради для візитерів, спелеотуристів:
- Відвідуючи печеру, завжди ідіть у групі, маючи налобний ліхтар, слідкуйте за маршрутом, не відхиляйтесь від нього;
- Уважно слухайте поради та інструкції гіда, не заходьте в невідомі глибокі печери;
- Слідкуйте за розподілом та запасом енергії, їжі та води, а також не залишайте сміття в печерах;
- Бережіть природу та власні сили.
Якщо ви плануєте відвідати Печеру Оптимістичну та шукаєте зручний спосіб доїхати, рекомендуємо придбати квиток на автобус заздалегідь.
Печера Оптимістична привертає увагу дослідників, спелеологів та туристів з усього світу. Вона є не лише природним дивом, але й центром наукових досліджень про геологію, геофізику та ботаніку. Це непересічне місце, яке запам’ятовується своєю красою i історичним значенням, яку варто відвідати, щоб насолодитись її неповторною красою та дослідити її унікальний ландшафт.