Турінформ Закарпаття

Новини Закарпаття

Повільний туризм: як ідея усвідомленого відпочинку в Синевирській громаді

By Олександр Коваль

October 21, 2021

Ідею розвитку повільного туризму на території Синеврської громади озвучено 20 жовтня 2021 року у Львові, під час «Львівського міжнародного форуму індустрії туризму та гостинності» представив експерт з туризму Олександр Коваль.

Одна з головних умов повільного туризму передбачає відпочинок без поспіху, це пішохідні подорожі, подорожі на велосипедах, конях, це проживання у садибах зеленого туризму, знайомство з культурою та традиціями, життя зі звичаями місцевих жителів, купівля та споживання місцевих продуктів, що вирощені безпосередньо на місцевості. В цьому випадку гість ніякий не турист, а подорожуючий – зазначив Коваль.

За його словами, надмірний туризм та низький рівень сервісу надавачів послуг, на території, що прилегла до озера Синевир у певній мірі стає неконтрольованою. Ми спостерігаємо відсутність унікальності та ідентичності продуктів. Через що, туристи не затримуються у громаді, а стають візитерами терміном 60 – 90 хв. Кожному гостю щось намагаються продати на кожному кроці, а вони у свою чергу хочуть чим швидше поїхати геть. Від цього страждає цінність та унікальність природної, культурної спадщини громад, на території Національного природного парку Синевир.

Останні 4 місяці, на території Синевирської громади, реалізовується проекту «Інтерпретаційна культурно-пізнавальна мандрівка Синевир.Горяни». Проєкт реалізується в межах партнерської програми «Культура. Туризм. Регіони» Українського культурного фонду, Державного агентства розвитку туризму. Це спроба переосмислити цінність, організувати спільноту однодумців навколо нових туристичних продуктів.

Все це повинно призвести, до:

Нові туристичні продукти розробляються на території Синевирської громади, їх планують представити гостям, що відвідують Закарпатську область та Національний природний парк Синевир зокрема. Туристів та гостей Закарпаття запрошують спробувати виготовити вироби з вовни, зварити справжній токан, навчитись робити дранку, спробувати себе у ролі бокорашів, або приготувати пасхальну страву з яєць, як це робили горяни навколо Синевира.

Нові туристичні анміаційні програми зможуть якісно поповнити асортимент туристичних продуктів, що пропонують туроператори та організатори туризму, як на місцевому так і на міжнародному ринку. Створені в унікальному форматі інтерпретації історико-культурного потенціалу території Синевирської громади, де турист не лише бачить чи чує, але й стане учасником захоплюючих пригод – зазначив експерт з туризму Олександр Коваль.

До прикладу, цікавим буде майстер-клас з виробництва дранки і піки. Дранка, це модно, стильно, екологічно і тепло. Тут цікаво буде уже чоловікам.  Вони дізнаються чому дранка чи не найкращим покриттям, що зберегіає тепло домашнього вогнища.  З чого і як її виготовляли. Ви почуєте, якою має бути деревина для дранки, як її прибивати, скільки вона буде служити. Можна буде пропонувати самому зробити і звичайно замовити у майстрів цю покрівлю для бесідки, бані чи дерев’яного будинку. Майстер навчився ремесла від свого батька та діда.  Зараз виготовляє дранку для себе і на замовлення.

Майстер клас з прядіння або «Магія вовни». Ви зрозумієте, як звичайний клочок шерсті перетворюється у тоненьку нитку за допомогою чарівної палички – куделі.  Вміти прясти – а отже бути хорошою господинею мала кожна жінка. Так вважали колись наші прабабусі. І тому навчали цьому ремеслу дівчаток з самого дитинства, прививали їм любов до цього, залучали до роботи. Даний майстер-клас проходить у музеї лісу і сплаву НПП “Синевир”. Майстриня  Гречин Любов – прясти навчила її бабка. Тут же можна купи вироби з вовни (носки, рукавиці).

Що цікаво? Майстер-класи не мають сезонності. Вони доступні у будь яку пору року. Допоможуть згладити сезонність туристичного бізнесу. Все це дозволить створити нові робочі місця, розширить туристчиний сезон, збільшить тривалість часу перебування гостей, та допоможе пізнати гостям традиції Синевира.

Культурно-пізнавальна мандрівка Синевир.Горяни», пропонує відмовитись від поспіху при відвідуванні території Синевирської громади, дозволить обрати справжню повноцінну мандрівку з можливістю відчути цінність території. Кожен, хто запланує віддвідати Синевир, зможе отримати неквапливу та повноцінну подорож, на відміну від поїздок, коли за короткий проміжок часу туристи намагаються встигнути побачити якомога більше, по-справжньому не встигаючи розглянути нічого.

Читайте більше інформації по термі Синевир. Горяни.