Правильне використання глюкометра

Турінформ Закарпаття

Поради

Правильне використання глюкометра: поради та рекомендації для точних результатів вимірювань

By Олександр Коваль

August 30, 2023

Цукровий діабет – одне з найнебезпечніших захворювань, пов’язане з недостатнім виробленням гормону інсуліну, відповідального за засвоєння глюкози. Захворювання небезпечне тим, що внаслідок гіперглікемії (підвищеного вмісту глюкози у крові) порушується робота інших органів – погіршується зір, знижується здатність організму до регенерації, розвиваються різні серцево-судинні захворювання, формується діабетична стопа.

Ці та інші порушення не просто знижують якість життя, вони можуть призвести до розвитку хронічних захворювань та навіть інвалідності.

Щоб уникнути розвитку захворювання, потрібно постійно контролювати рівень глюкози в крові. Раніше це можна було зробити лише в умовах клінічної лабораторії, сьогодні цей простий вимір може провести кожна людина самостійно за допомогою спеціального приладу – глюкометра.

Які бувають глюкометри

Є три види глюкометрів, що відрізняються за принципом функціонування:

Ціна на апарат для вимірювання цукру залежить від його виду, комплектації та функціоналу. На сайті Мед-магазин представлені різноманітні прилади від провідних світових виробників.

Налаштування глюкометра

Перед використанням глюкометр необхідно налаштувати. Базові налаштування будь-якого глюкометра незалежно від виробника:

Калібрування глюкометра. Практично всі пристрої комплектуються спеціальною калібрувальною рідиною. Вона наноситься на тест-смужку для проведення контрольного виміру. Отриманий результат порівнюють із даними інструкції користувача.

Правила використання

Щоб отримати правильні показання, треба дотримуватися деяких простих правил:

  1. Правильний вибір витратних матеріалів. Кожен глюкометр використовується з певними тест-смужками. У межах однієї лінійки зазвичай можна використовувати тест-смужки для нових моделей із моделями, які були випущені раніше, але не навпаки. Неправильний вибір тест-смужок може стати причиною неточних показань, а в деяких випадках вони просто не увійдуть до гнізда-приймача;
  2. Перед забором крові необхідно вимити руки з милом, а потім ретельно протерти місце проколу тампоном, змоченим 70% спиртом або звичайною серветкою і просушити. Для припливу крові можна помасажувати ділянку, де проводитиметься прокол або просто кілька разів струсити рукою;
  3. Прокол робиться за допомогою скарифікатора або спеціального ланцету, вставленого в ручку-проколювач. Ланцети можна використовувати лише один раз, оскільки повторне використання може призвести до інфікування, крім того, голка затуплюється. Цілісна капілярна кров забирається з пальця, плеча, передпліччя, долоні, стегна або гомілки. Найчастіше забір крові робиться з пальця, оскільки саме ця кров найшвидше відображає різні зміни, що відбуваються в результаті приймання їжі або фізичних навантажень. Для отримання істинних результатів рекомендується першу краплю витерти серветкою, а для вимірювання використовувати другу краплю;
  4. Тест-смужка вставляється у спеціальне гніздо-приймач до клацання або до загоряння лампочки-індикатора. На зону смужки з реагентом наносять краплю крові, кров втягується в глюкометр, і всі подальші дії здійснюються автоматично. Слід пам’ятати, що якщо в апараті не реалізовано функції додавання крові, то при її нестачі смужку треба вийняти і вставити нову. В апаратах, де цю функцію реалізовано, можна додавати кров до потрібного об’єму. Після того, як тест-смужка вставлена ​​в приймач апарат готовий до роботи, він залишається включеним протягом 2-х хвилин. Якщо за цей час кров на смужку не нанесли, апарат вимкнеться. Це дозволяє заощаджувати заряд батарей;
  5. Результати виміру виводяться на монітор через 5-40 секунд залежно від технічних характеристик приладу;
  6. Якщо виміри не носять епізодичний характер, слід дотримуватися таких правил:

7. У пам’яті сучасних глюкометрів зберігаються результати вимірів. Є глюкометри на 1 і більше вимірів. Якщо ви спостерігаєте за рівнем цукру постійно, краще придбати пристрій на 360, 500 і більше вимірювань. Коли кількість результатів перевищує розмір пам’яті, то ранні результати стираються. У більшості глюкометрів є USB-роз’єм для підключення до ПК, куди ви можете переносити дані для подальшого аналізу або передачі даних ендокринологу. Їх використовують для дослідження результатів вживання лікарських препаратів, впливу на рівень цукру приймання їжі або фізичних навантажень.

Ваш прилад прослужить тривалий час і видаватиме правильні результати лише за умови дотримання правил використання.