Дегустація вина – це особливий ритуал, що дозволяє розкрити всі грані та найтонші відтінки смаку цього напою. Щоб продегустувати вино не достатньо просто зробити ковток та посмакувати його у роті. Тут необхідно дотримуватись чітких етапів та правил.
Чому дегустація вина важлива?
Важливість дотримання технології дегустації вина важко переоцінити. Адже тільки так ви зможете по-справжньому відчути смак цього напою та зрозуміти його неповторну душу. Розкрити смаковий букет кожного сорту та обрати для себе топ найкращих вин вам допоможуть поради від гуру українського виноробства Villa UA.
Крок 1: Візуальна оцінка вин
Ключові характеристики вина, які необхідно оцінити на першому етапі дегустації – це його колір та прозорість. Що стосується кольору, то:
- молоде та легке вино має більш яскраве забарвлення;
- витримане й насичене – темніший і глибший відтінок.
Натомість за ступенем прозорості можна визначити, в яких умовах було виготовлене вино. Домашньому вину часто притаманна каламутність, а от кристально чистий напій без осаду – це результат високотехнологічного виробництва.
Крок 2: Аромат – перше враження про вино
Щоб оцінити аромат вина достатньо злегка нахилити келих до себе та вдихнути. Що ви відчуваєте? Запах квітів, трав’янисті нотки, солодкавий аромат фруктів? Або й ще більш витончені аромати прянощів, меду чи деревини? Особливо складними можуть бути букети ароматів традиційних карпатських вин, у яких нерідко поєднуються запахи лісових ягід, польових квітів та сухофруктів.
Крок 3: Смак вина – основний етап дегустації
І ось він довгоочікуваний момент, коли вино торкається язика спричиняючи справжній вибух смаку. Лише зараз ви маєте можливість оцінити солодкість, делікатну кислинку чи гіркі нотки цього напою. Не менш важливою є і тривалість посмаку. Чим довше ви його відчуваєте, тим більш якісним та витонченим вважається вино. Особливо приємний та тривалий післясмак залишають по собі деякі сорти крафтового карпатського вина.
Крок 4: Текстура вина – чому це важливо?
Текстуру вина легко визначити за тим, як воно відчувається в роті. Невагоме та м’яке, насичене й терпке чи щільне та маслянисте – кожне з цих поєднань заслуговує вашої уваги. Наприклад червоному закарпатському вину може бути притаманна як виразна терпкість, так і надзвичайно м’яка й повітряна текстура.
Загальна оцінка – як скласти повне враження?
Всі перелічені кроки дегустації дозволяють скласти повне враження про вино. Лише оцінивши глибину кольору, легкість аромату, насиченість смаку та особливості текстури ви можете по-справжньому відчути настрій цього напою.
Висновок
У процесі дегустації вина немає нічого надприродного. Оволодіти азами цього мистецва та створити власний топ вин може кожен. Відкрийте для себе багатство смаків та ароматів традиційних карпатських та закарпатських вин, щоразу пізнаючи нові й нові грані винної культури України.