Турінформ Закарпаття

Новини Закарпаття

Село Дерцен – репортаж зйомки метеорного потоку Персеїдів

By Олександр Коваль

August 20, 2020

Репортаж зйомки метеорного потоку Персеїдів – oороку в атмосфері Землі можна спостерігати декілька метеорних потоків, але Персеїди – найпопулярніший.

Мабуть через те, що він припадає на серпень, літній теплий місяць, коли спостерігати за метеорами комфортно і романтично.

Село Дерцен – репортаж зйомки метеорного потоку Персеїдів

Це не перша нічна фотосесія в Дерцені і не остання, але поки що найулюбленіша! Працюючи над проектом «Культурний шлях село Дерцен» звернув увагу на дати піку потужності метеорного потоку – 12-13 серпня і відразу вирішив відзняти його в Дерцені.

Основною метою було відзняти кілька десятків гарних фото, щоб в кадрі був Дерценський хрест – найвищий в Україні і третій за висотою в Європі встановлений хрест, одна з візитівок села Дерцен. Зібрав невеличку групу фотографів-друзів і вирушили увечері до Дерцена. Про Дерцен ви можете дізнатися ТУТ. На місці, розклали намети на схилі Дерценського пагорбу, під хрестом, і стали чекати Персеїди. Як достатньо стемніло і на небі з’явились зорі, стали шукати сузір’я Персея.

Персеїди – метеорний потік, який щорічно з’являється з боку сузір’я Персея. Метеорний потік утворюється в результаті проходження Землі крізь шлейф пилевих часток від комети Свіфту-Татла. Земля в ці дати проходить через уламки комети, які утворюють величезний шлейф, що тягнеться в космічному просторі. У довжину він сягає багатьох мільярдів кілометрів і складається з крихіток пилу і криги.

Комета Свифту-Татла наближується до Землі лише раз на 135 років, проте крізь її хвіст Земля проходить щорічно! Комети, наближаючись до Сонця, нагріваються і розпорошують в космічному просторі мілкі часточки криги і пилу, які потрапляючи в атмосферу Землі на швидкості 150 тис. км/год, згорають в ній, спалахуючи, мов зірки. Спалахуючи, вони перекреслюють небосхил суцільними і переривчастими смугами. Потік стає помітним з 17 по 24 серпня, а його максимум припадає на 12 число. Число метеорів сягає 60-100 на годину. Це явище можна спостерігати з будь-якого місця планети, але найяскравіше воно у північній півкулі.

Перша згадка метеорного потоку Персеїдів в історії

Найперша згадка про Персеїди датується 36 роком нашої ери в китаському літопису. В Європі Персеїди називають “Сльозами святого Лаврентія”, фестиваль на честь якого відбувається в Італії під час найактивнішого періоду метеорного дощу. В 1836 році італійський астроном Джовані Вірджиніо Скіапареллі виявив, що метеори співпадають з орбітою комети Свифту-Татла. Цю комету відкрили роком раніше, коли вона проходила близько до Землі.

Період повного обороту комети Свифту-Татла складає 135 років. Останній раз вона проходила близько від Землі у 1992 році. Наступного разу комета і наша планета зустрінуться у 2126 році, і це має бути надзвичайно видовищною подією, адже тоді метеорний потік має бути надзвичайно потужним!

Треба зауважити, що останній раз комета проходила повз Землі 28 років тому і щороку потужність метеорного потоку слабшає. Ми сфотографували декілька яскравих метеорів і визначили методику зйомки на наступний рік. Набагато більше вийшло кадрів зоряного неба і Чумацього шляху з Дерценським хрестом у кадрі, як я і хотів.

Але було ще одне явище, від якого всі просто роззявили рота!!! Смуга зірочок, що пролітали небосхил зліва направо на великій швидкості! На фото вони вийшли суцільною смугою. Вже ранком ми з’ясували, що то були перлинки від Ілона Маска – супутники за програмою Starlink.

Starlink – глобальна система супутників, що розгортається в навколоземному просторі компанією Ілона Маска SpaceX для забезпечення високошвидкісним доступом в інтернет. Розробка проекту почалась в 2015 році. В Травні 2019 була запущена перша група з 60 супутників-прототипів. А загальна кількість супутників мала сягнути 12 000 шт. Загальна сума інвестицій для реалізації проекту оцінюється в $10 млрд.

Маса кожного супутника дорівнює 260 кг. Кожен оснащений сонячною батареєю, антенами, датчиками орієнтування, та електростатичним двигуном для маневрування і уникнення зіткнення з космічним сміттям. Висота орбіт першою партії супутників 335-345 км. Час повного оберту супутника навколо Землі складає 94 хвилини. Після закінчення терміну експлуатації, супутник зійде з орбіти і згорить в атмосфері Землі.

Після запуску першої великої партії Starlink у різних куточках Землі почали знімати відео із сяючими точками, що вервечкою пролітали над планетою. Кожен Starlink піднімається до своєї робочої орбіти приблизно чотири місяці. У цей час його сонячні панелі розташовуються таким чином, що можуть сильно відбивати світло.

Ось це намисто перлинок побачили і ми!

Потім трошки прогулялись нічним Дерценом і залізли в намети спати.

Після цієї фотосесії всі її учасники одностайно прийняли рішення повторити захід за сприятливої погоди, найближчим часом. Хай і без Персеїд, але фото зоряного неба з хрестом в кадрі сподобались усім. Тож до календаря туристичних подій села Дерцен вже сміло можна включити фото-тур на Персеїди!

Ну, а потім настав ранок і схід сонця…