Село Ділове – звідси добували мармур для київського метро, тут знайшли золото, форелеві ставки, тут ростуть реліктові дерева та знаходяться найвищі водоспади, походять найцікавіші туристичні маршрути.
Село Ділове – більше ніж Центр Європи
Про географічний центр континентальної Європи, що розміщений у селі Ділове Ділове усім давно відомо. Його проїжджають гості Закарпаття, що відвідують Рахівщину. Також, це обов’язковий пункт зупинки, при організації походів та туристичних маршрутів. Оберіть відпочинок в Закарпатті та відвідайте Рахівщину, село Ділове.
Дане село відомо тим, що у минулому, тут працювали європейські інженери та будівельники, які видобували руду у горі Довгарунь, збудували склодувний завод, прокладали залізничну колію та тунелі.
Туристичний путівник “Турінформ Закарпаття” розповідає вам, про інші цікаві місця, які варті для вашого відвідування, під час перебування на Рахівщині, у межах Рахівської територіальної громади – селі Ділове.
Що скуштувати? Діловецький калач
Село відоме тим, що тут знаходиться пекарня, де печуть хлібобулочні вироби на дровах. А збудована ще італійцями, що працювали у цих краях, під кінець 19 століття. Тут випікають в якій випікають відомий “Діловецький калач”. Декілька років тому, проводився й фестиваль калачів.
Місцеві жителі розповідають, що основний секрет колачів села Ділове полягає у тому, що їх виготовляють з домашнього борошна, з молока корів, що випасають високо у горах, домашніх яєць. Ще один важливий компонент, це випікають на дровах.
Чотири храми села Ділове
- Храм апостолів Петра і Павла, села Ділове, 1860 року
- Римо-католицький мурований храм та каплиця, зведена на початку 90-х років
- Храм Різдва Пресвятої Богородиці: пам’ятка народного дерев’яного будівництва, датована 1750 роком
- Храм Успіння Пресвятої Богородиці
Найвищий водоспад Закарпаття – Ялинський
З села Ділове розпочинається туристичний маршрут, що відкриє вам, ще одне природне диво Рахівщини – Ялинський водоспад. Це найвищий, так званий однокаскадний водоспад не лише в межах Закарпаття, але й в Українських Карпатах. Ви зможете побачити каскад води, що стрімко падає з висоти 26 метрів. Читайте більше інформації по темі: Ялинський водоспад.
Туристичний маршрут до Ялинського водоспаду має відстань приблизно 8 км, а тривалість походу в один бік триватиме 2-3 години, з різними перепадами висот. Все залежить від пори року, погоди та фізичного стану мандрівника.
На вас чекає дуже мальовничі краєвиди уздовж гірського потоку Білий. Туристичний маршрут має маркування, то ж ви точно знайдете його. Тривалість перебування на маршруті з відпочинком складе загалом 5 – 7 годин.
Що цікаво, на гірському потоці Білий розташовані ще два водоспади Закарпаття та Рахівщини: Білий та Білий Нижній.
Форелева ферма у селі Ділове
Це ще одне місце, що буде цікавим тим, хто подорожує на Рахівщині. Унікальний рибник, що складається з 9 басейнів для вигулу риби та інкубатор де вирощують форель. Дане форелеве господарство у селі Ділове є частиною Карпатського біосферного заповідника. Форелева ферма розташоване в урочищі Ліщинка (це підрозділ Трибушанського природоохоронного науково-дослідного відділення).
Загальна кількість мальків форелі загалом складає 65 тисяч одиниць. Форелеві ставки заповнені рибою, перш за все це форель райдужна, форель струмкова та голець американський. Далі мальком форелі зарибнюють гірські річки та потічки Рахівщини.
Гості, що відвідують дане господарство можуть не лише придбати рибу, але й спробувати її зловити. Інформаційний туристичний центр поряд надає вичерпну інформацію, щодо екосистеми Карпат. Тривалість перебування 30 – 50 хвилин.
Унікальне реліктове дерево тис ягідний
Тис ягідний — довгожитель Карпат, кажуть, що ці дерева росли тут ще 180 мільйонів років тому. На перший погляд, цей вічнозелений кущ схожий на звичайну ялинку. Восени гілки усипані червоними ягідками, що схожі на намисто, з маленьким отвором. В жодному разі не куштуйте їх.
Тис я́гідний — ботанічна пам’ятка природи місцевого значення, знаходиться на південний схід від села Ділове, на території пам’ятки природи «Урочище Довгий потік». Загальна площа складає 6 га, тут ви побачите цілий ліс тису ягідного, адже росте 256 екземплярів реліктового дерева.
Ще цікаві місця та пам’ятки в селі Ділове, про які варто знати та побачити:
- Найпівденніша точка Закарпатської області знаходиться у районі Довгорунської мармурової копальні, що розташована за 5,4 км на південний схід від центру села Ділове
- Мармуровий кар’єр села Ділове. Тут виготовляють плити з мармуру, якими зокрема оздоблювали станції метрополітену у місті Києві. А подрібненою крошкою граніту посипали у 1986 році Чорнобильську АЕС, оскільки мармур добре поглинає радіонукліди.
- Найбільша золота жила в Україні, теж знаходиться в околиці села Ділове, де розташований золото рудник.
- Географічний центр Європи, пам’ятний знак та популярне місце серед туристів та гостей Закарпаття
- Унікальна колиба-музей, де зібрані чисельні старожитності гуцулів Рахівщини, тут ви зможете більше дізнатись та побачити все самі.
- Цвітіння сакур у селі Ділове у кінці травня, це одне з най останніх місць Закарпаття, де ще можна побачити красу сакури.
Важлива інформація! У період дії воєнного стану, у гірській та лісовій місцевості Закарпаття є обмеження, на відвідування прикордонних територій. Так, у околиці села Ділове, існує обмеження:
- заборона виходити на туристичний маршрут із с. Ділового до г. Піп Іван на території Трибушанського природоохоронного науково-дослідного відділення;
- заборона виходити на туристичний маршрут до водоспаду Ялинський на території Трибушанського природоохоронного науково-дослідного відділення;
- заборона виходити на туристичний маршрут до мінерального джерела в урочищі Головач на території Марамороського природоохоронного науково-дослідного відділення.
Довідка від “Турінформ Закарпаття”:
- Село Ділове, розташоване за 190 км від обласного центру Закарпаття міста Ужгород, до обласного центру Прикарпаття міста Івано-Франківськ 140 км. До районного центру міста Рахів 18 км.
- Доїхати можна рейсовими автобусами з напрямку Ужгород, Мукачево, Хуст, Солотвино. Так само зі сторони Ясіня, Рахів та напрямку Прикарпаття. Також, є можливість доїхати поїздом зі сторони Прикарпаття, з міста Коломия відправляється дизель-поїзд Коломия – Ділове.
- Туристичну інформацію ви можете отримати, у туристичному інформаційному центрі Карпатського біосферного заповідника.