Спелеотуризм Закарпаття – один з різновидів екстремального відпочинку, який стає все популярнішим в Україні та в області.
Відчуття адреналіну від перебування у підземеллі, «блукання» лабіринтовими ходами – заняття, яке приваблює все більшу кількість людей. Особливо цікавими у цьому плані у західних регіонах є Поділля, а саме південні райони Тернопільської області та Хмельниччина. На Тернопіллі, зокрема, розташована найдовша у світі гіпсова печера Оптимістична (сумарна довжина усіх її ходів становить понад 200 км(!)).
Але є й десятки інших печер, менших за розмірами, проте не менш цікавих, як для професіоналів-спелеологів, так і для новачків спелеотуристів. Такою, наприклад, є печера Млинки.
А однією з найбільш пристосованих для відвідувачів будь-якого віку та мінімальним спелеодосвідом є печера «Кришталева» у селі Кривче Тернопільської області. Відвідування цієї печери не потребує застосування будь-якого спорядження, – «туристичний» відрізок підземелля електрифіковано, ходи практично повністю горизонтальні та легкопрохідні.
Іншою Меккою для спелеотуристів є Крим з його вертикальними печерами-колодязями. Тут спелеотуризм набуває свого найбільш екстремального вияву, а відвідини підземель вимагають від екскурсантів не лише наявності спеціального складного (та дорогого) спорядження, але й досвіду у його використанні. Глибини кримських печер подекуди вражають – досягаючи іноді й півтисячі метрів.Ще одним підвидом підземного екстриму є відвідання підземель, до створення яких причетна людина.
Це і славнозвісні штольні під Одесою та Києвом, і шахти Донбасу…
Закарпаття теж може похвалитися унікальними природними печерами. Розташовані вони переважно на Тячівщині на масивах Уголька та Чевоний камінь, проте трапляються цікаві природні підземелля також і на Перечинщині, Березнянщині, Рахівщині. На жаль, не до всіх з них доступ відкритий.
Багато печер знаходяться на території заповідників, перебуваючи під охороною екологів. В декотрих підземеллях проживають представники рідкісних видів фауни та флори, тому часті візити людей можуть порушити природній екобаланс цього підземного світу.
Деякі печери знаходяться на стадії вивчення та дослідження, відповідно там працюють лише професіонали.
Проте, є ряд печер, а також частково штучних підземель, відвідини яких відкриті для туристів у супроводі гідів-екскурсоводів.