STEMLab Synergy

Турінформ Закарпаття

Новини Закарпаття

STEM-хаб на базі УжНУ: Україна та Румунія запускають трансформаційний освітній проєкт для прикордонних регіонів

By Олександр Коваль

July 01, 2025

Учні та вчителі прикордонних регіонів – Закарпаття і Сату Маре матимуть доступ до сучасної STEM-освіти завдяки проєкту «STEMLab Synergy».

Асоціація проєктних менеджерів «ЯДРО» спільно з Ужгородським національним університетом та Асоціацією міжмуніципального розвитку повіту Сату Маре у Румунії  офіційно розпочали реалізацію проєкту «STEMLab Synergy: формування навичок майбутнього в українських і румунських школах», що стартував у травні 2025 року.

STEMLab Synergy має на меті модернізацію STEM-освіти в середніх школах Закарпаття (Україна) та Сату Маре (Румунія) шляхом створення 7 сучасних лабораторій, підготовки 17 тренерів для вчителів, навчання 30 STEM-педагогів, проведення інформаційної кампанії, профорієнтаційних заходів, конкурсів і літнього учнівського табору.

В Україні проєкт передбачає створення STEM-хабу на базі УжНУ з чотирма лабораторіями для 22 шкіл Ужгорода.

В Ужгороді команда проєкту “STEMLab Synergy” 1 липня 2025 року на пресконференції представила ключове бачення, щодо його реалізації. 

Мирослава Лендєл, професорка, проректорка УжНУ

Мирослава Лендєл, професорка, проректорка Ужгородського національного університету:

Євгеній Лукша, голова правління Асоціації проєктних менеджерів «ЯДРО»:

Ксенія Охотник, керівниця проєкту STEMLab Synergy, Асоціація проєктних менеджерів «ЯДРО»:

Ігор Король, професор, проректор, менеджер проєкту STEMLab Synergy, Ужгородський національний університет:

Ніколета Лашан, менеджерка проєкту STEMLab Synergy, Асоціація міжмуніципального розвитку повіту Сату Маре (Румунія):

КОМПЛЕКСНИЙ ПІДХІД: ЛАБОРАТОРІЇ, НАВЧАННЯ, МОТИВАЦІЯ

Проєкт направлений розв’язувати актуальну проблему покращення STEM-освіти у прикордонних регіонах України та Румунії. Обидва регіони, Закарпаття та Сату Маре стикаються зі схожими проблемами: застарілі навчальні засоби для вивчення природничих наук, брак сучасних методів викладання та кваліфікації вчителів, відсутність мотивації учнів до навчання, стереотипи щодо STEM-професій, а також невідповідність між результатами освіти та потребами ринку праці. Ці проблеми стримують розвиток кваліфікованої робочої сили, негативно впливаючи на економічне зростання регіону та інноваційний потенціал. Отже, проєкт сприятиме розвитку STEM-освіти у прикордонних регіонах через три компоненти:

УжНУ ЯК РЕГІОНАЛЬНИЙ STEM-ХАБ

Інноваційністю проєкту є інтеграція STEM-лабораторій саме на базі Ужгородського національного університету. Це дасть змогу забезпечити рівний доступ школярів до якісної практичної освіти та зручно координувати заняття спільно з 22 закладами загальної середньої освіти. Ужгородський національний університет обрано STEM-хабом завдяки потужній інфраструктурі, науковому потенціалу та зацікавленості у популяризації технічних спеціальностей серед молоді та залучення потенційних абітурієнтів до відповідних факультетів. Такий підхід також забезпечує рівний доступ для всіх шкіл міста до ресурсів і створює передумови для сталого розвитку STEM-освіти.

ОСВІТА, ОРІЄНТОВАНА НА МАЙБУТНЄ

Очікується, що завдяки реалізації проєкту:

«STEMLab Synergy» — це відповідь на виклики модернізації освіти. «STEM – знання для життя» – це не просто слоган проєкту, це прагнення команди проєкту підготувати молоде покоління до майбутнього, де наука, технології, інжиніринг і математика є не тільки шкільними предметами, а й інструментами пізнання та ефективної взаємодії з навколишнім світом.

ДОВІДКА ПРО ПРОЄКТ

ПАРТНЕРИ ПРОЄКТУ

КОНТАКТНА ІНФОРМАЦІЯ

Ел. пошта: yadro.lab@gmail.com

Телефон: +380506731730 Ксенія Охотник, координаторка проєкту

https://www.facebook.com/yadro.lab

Цей матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу. За зміст даного матеріалу несе власну відповідальність Асоціація проєктних менеджерів «ЯДРО» і вона не обов’язково сприймається як офіційна позиція Європейського Союзу або структур управління Програми  Interreg  VI-A NEXT Румунія-Україна 2021-2027.