Турінформ Закарпаття

Що побачити

Свалявський краєзнавчий музей

By Олександр Коваль

September 26, 2010

У музеї зберігається 1861 експонат, значна частина з яких зібрана упорядноком А.Ф. Янцо. Тут і старожитності (предмети побуту, вік яких дозволяє їм посісти місце в музеї), і одяг із бабусиних скринь, численні фотографії та публікації, пов’язані із Свалявою та іншими населеними пунктами району.

Важко уявити тему, що стосується не надто далекого минулого Сваляви, на яку в шкільному музеї не знайшлося би матеріалів. Аліца Федорівна зберегла чимало фото випускників міської першої школи, вчителів і відомих земляків, які приходили на зустрічі з учнями і педагогами. 

 

Переглядаючи ці світлини, ніби здійснюєш подорож у минуле. На багатьох з них – прикмети радянської доби: паради – першотравневі та з нагоди чергових річниць жовтневої революції.

Виросло покоління дітей, які або не пам’ятають ці своєрідні карнавали з ідеологічним навантаженням (як пізніше, після того, як СРСР зник із карт, почали називати паради), або вже їх не застали. Тому школярам цікаво дізнатися, навіщо двічі на рік крокували центральною вулицею міста чи не всі жителі Сваляви? Зараз можна простежити певну тенденцію: все, що стосується радянських часів, стає модним – полотна художників, що працювали у стилі соцреалізму, вже неабияк цінуються колекціонерами, і дедалі більше почали знімати телефільми, сценарії яких написані на основі тієї, вже не існуючої, радянської, дійсності.

Та головне, що музейна справа виявилася живою і захоплююче цікавою. Саме тому цей шкільний музей, як і його солідні й більші „колеги”, має своїх екскурсоводів: про експонати усім відвідувачам розповідають М. Уліганинець, В. Щерб’юк, Т. Цанько, Є. Попович, Е Боровська, В. Сможаник. Поповнювати музейний фонд новими експонатами, а також належно підготувати їх до експозиції Аліці Федорівні допомагає дочка, Мирослава, яка успадкувала від батьків не тільки їхню професію педагога, а й любов до історії і культури Сваляви. Тож шкільний музей має всі шанси стати для туристів, що приїжджають у Сваляву і цікавляться історією нашого краю, об’єктом, у який варто навідатися. Принаймні вже є приклад, який подала офіційна делегація чеського міста-побратима Сваляви Жідлоховіце: жоден приїзд у наше місто чеських гостей не обходиться без відвідин колишньої Масарикової школи, а шкільний музей жодного разу не залишається без подарунків, які вручають представники влади Жідлоховіце. Їм відомо,як важливо знати і шанувати своє коріння.

Адреса: м. Свалява, ЗОШ №1