Турінформ Закарпаття

Новини Закарпаття

Свято Івана Купала в Карпатах на курорті Воєводино

By Олександр Коваль

June 09, 2014

Древні традиції на свято Івана Купала в Карпатах будуть відтворені, з справжніми піснями та концертною програмою, вінками на воді, ватрою та стрибками через вогнище, майстер-класами з дегустаціями протягом дня.

Цікаво, що свято Івана Купала здавна вважалось найколоритнішим та найцікавішим святом, яким відзначали закінчення літнього сонячного циклу календарних дохристиянських свят.

Свято Івана Купала це свято молоді та молодих. Стара назва свята Купало або Купайло, з часом, після прийняття християнства, деякою мірою трансформувалося в церковне свято – народження Івана Хрестителя.

Як відбувається святкування?

Свято Івана Купала має два головні персонажі: Купала та Марена, що обираються серед учасників, відповідно, хлопцями й дівчатами або виготовляються як опудала. Вони уособлюють чоловіче (сонячне) і жіноче (водяне) божество.

Свято  Івана Купала починається ввечері, напередодні дня Купала. Головним місцем, вогонь, ватра на галявині, на котрій відбуваються дійства. Вогонь символізує сонце-зародок у материнській утробі.

У вечірній час дівчата починають гадання на свого судженого – та кидають у воду свої вінки, а хлопці повинні їх дістати.

Вінок – це символ щастя та одруження. Чий вінок хлопець дістане, того й дівчина повинна поцілувати і мусить бути з ним у парі на це свято (як правило, вибір зарання узгоджують).

Далі, хлопці, запрошують дівчат стрибати через вогонь, але спочатку стрибають самі, щоб показати наскільки вони сміливі та спритні, коли полум’я зменшиться, стрибають у парах з дівчатами, але лише з тими, чиї вінки вони дістали. Через вогонь треба перестрибнути 3 рази, щоб очиститись.

Слід зазначити, якщо юнак та дівчина перестрибнуть через полум’я, то неодмінно стануть чоловіком та дружиною, та проживуть у злагоді все спільне життя. Ця традиція на свято Івана Купала з давніх давен є надзвичайно сильною та такою, що притягує молодих людей.

Потім хлопці спускають з гори вогняне колесо, що символізує сонце, або розкручують вогнище на стовпі.

Коли всі забави стихають, по традиції учасники свята беруть вогонь від вогнища та запалюють ним свічки на заготовлених віночках, йдуть до річки, щоб пустити їх водою та ушанувати предків.

На завершення сідають за святкову вечерю, та вшановують предків та моляться за народження літнього сонця Купали.

Що ще слід знати про свято Івана Купала: