Ніхто Вам не скаже, коли в Карпатах почали виробляти сир. Але всі точно знають, де знаходиться єдина діюча гірська сироварня.
Перша в Українських Карпатах сироварня розташована в селі Нижнє Селище, Хустського району, Закарпатської області.
Сироварня розташована в 1,5 годині їзди від міста Мукачево. Крім звичайної дегустації сиру, сировари пропонують всім своїм відвідувачам вивчити унікальний досвід приготування сиру та проживання в секторі сільського туризму.
Нижнє Селище унікальне місце і дуже популярне у сімей з дітьми, а останнім часом стає все більш популярним і в іноземних туристів.Знаменита долина нарцисів розташовується всього лише за півгодини ходьби звідси, легендарне село Колочава всього в 30 хвилинах їзди на автомобілі, столиця Карпатської України місто Хуст в 10 км.
Експерти та редколегія «Турінформ Закарпаття» рекомендують дане село всім читачам сайту.
З метою розвитку привабливості сирного туру, на Закарпатті розробляється унікальна програма. Кожен учасник, на вибір може вивчити історію, особливості, технологію приготування сиру, а головне самому виготовити цей чудовий поживний продукт.
Тривалість програми буде залежати від географії та бажання туристів. У середньому, програма буде розрахована на один чи два дні. Проживання в секторі сільського туризму.
Як повідомляє керівник «Турінформ Закарпаття» Олександр Коваль, до кінця 2010 року ми завершимо моделювання та розробку різних сценаріїв сирних турів та програм.
Програма туру буде охоплювати як гірські райони, полонини, так і низинні райони. Звичайно ж, ми включимо в програму і всі сирні фестивалі. Головним, звичайно ж, буде фестиваль «Рахівська бринза».
Інтеграція турів по Закарпаттю, в сектор розміщення, який представляють власники садиб, допоможе їм поліпшити своє матеріальне становище. За нашими прогнозами, ми чекаємо, що програмою «Сирний тур в Закарпатті» за рік може скористатися більше 5 тисяч туристів.
Вартість одного дня програми буде коливатись у межах від 150 до 350 грн., в залежності від умов перебування та додаткових послуг.За домовленістю з виробниками, кожен день турист зможе відвідати ті чи інші об’єкти які мають відношення до виробництва сиру. Графік роботи буде залежати від того чи іншого об’єкта, тому все заздалегідь потрібно планувати і попередньо бронювати.
Цікаві програми розробляються для гірських районів Закарпаття. Учасники цих програм зможуть піднятися на полонини, і самостійно прийняти участь у виробництві сиру, покуштувати їжу гуцульської, лемківської, бойківської кухні. Кожен зможе погодувати овець, покататися на конях, здійснити екскурсію по музеях і відвідати найближчі туристичні атракції. Всі об’єкти індустрії туризму Закарпаття: садиби, ресторани, фермери, сувенірні магазини, санаторії та інші можуть бути включені в програму туру.
Для цього необхідно написати запит на електронну пошту office@tourinform.org.ua, у відповідь об’єкт отримає анкету учасника програми.
Турінформ Закарпаття