Турінформ Закарпаття

Новини Закарпаття

“Тепер війну не вимкнеш”, – Олександра Матвійчук

By Олександр Коваль

November 11, 2022

На Закарпатті розпочався ІІІ-й форум Re:Open Zakarpattia. Цьогорічний захід, який проходить під гаслом «Сміливість», вкотре збирає топових спікерів з України та сусідніх країн. Відкрила форум Олександра Матвійчук, керівниця Центру громадянських свобод, лауреатка  Нобелівської премії миру 2022 року.

«Для мене велика честь виступати на Форумі. Сьогодні ми як ніколи ми розуміємо, за що ми боремося. Мені часто доводиться пояснювати закордоном, що війна почалася у лютому 2014 року, тоді російській агресії передували 3 місяці боротьби проти режиму Януковича. Ми боролися за свій демократичний вибір, за право будувати країну, де права захищені. Ми заплатили за це досить велику ціну. Коли режим впав, саме тоді, щоб зупинити нас росія розпочала збройне вторгнення. Тому що путін у 2014 році боявся не НАТО, а ідеї свободи», – сказала Олександра Матвійчук.

За словами правозахисниці, ця війна має геноциїдальний характер. «росія намагається стерти нашу ідентичність, маркує захоплені території дорожніми знаками своєї імперії. У цій війні ми боремося за свободу у всіх її сенсах, за свободу бути українцями та розвивати мову і культуру. Щоб нашим дітям більше не доводилося виходити на Майдани, відстоювати свою гідність», – каже Олександра Матвієнко.

Центр громадянських свобод створив ініціативу трибуналу для путіна, побудували всеукраїнську мережу документа воєнних злочинів. Зафіксовано вже  понад 24 тис. епізодів. «Я особисто опитала понад 100 людей які вийшли з полону, опитувала молоду вагітну дівчину з Донецька, вона благала росіян не бити її, щоб не нашкодити дитині. Але їй сказали, що вона має проукраїнські погляди і дитина не повинна народитися. Усі ці 8 років війну можна було вимкнути, можна було не читати ці історії. Багато громадян України воліли від війни абстрагуватися.  Тепер війну не вимкнеш, бо російські ракети вбивають людей у містах далеко від лінії фронту. Цей жах війни став постійною частиною нашого життя», – сказала Олександра Матвійчук.

Крім активної роботи правозахисних організацій необхідно розробляти комплексну стратегію документування злочинів та притягнення до відповідальності злочинців, вважає Олександра Матвійчук. Вже відкрито понад 30 тис. кримінальних проваджень. Але досі у Кримінальному кодексі України немає відповідальності проти людяності, а також недостатньо прописані воєнні злочини. «Найбільшим розчарування стане для нас, якщо люди які вчиняли воєнні злочини, не будуть притягнуті до відповідальності. Для цього нам, як Україні потрібно виконати свої домашні завдання, – додала правозахисниця. – У мене немає враження, що від нас втомилися. Є багато речей, які не мають державних кордонів. ці історії однаково зрозумілі громадянам різних раїн, людський біль не має кордонів. Так само державних кордонів не мають свобода і солідарність».

З наступного року Центр громадянських свобод запускає в низці країн публічні кампанії, розказуватимуть про людські історії. Щоб у жодного політика не залишалося сумнівів, чому Україна «просто не може віддати свої території».

Джерело інформації: Ужгородський прес клуб.

Довідка: Форум “Re:Open Zakarpattia 2022” проводиться вже утретє поспіль, і за ці роки об’єднав міністрів, депутатів різних рівнів, у тому числі членів Європейського парламенту, а також експертів, журналістів.