Королевське Євангеліє, 1401 року, визначна пам’ятка давньоукраїнської писемності, що була переписана ченцем Станіславом Граматиком у Королеві.
Унікальне Закарпаття – Королевське Євангеліє
Королевське Євангеліє з 1401 року, написане на 176 аркушах та прикрашене мініатюрами, заставками та ініціалами. На сьогодні воно є визначною пам’яткою українського письменства. Мова написання – старослов’янська.
Науковець, завідувач археологічного відділу Закарпатського краєзнавчого музею Йосип Кобаль розповів мало відомі факти з «біографії» реліквії:
- Очевидно, замовником написання книги були власники замку Нялаб волоські (румунські) князі Драг, його сини та Іван Волох.
- У 1405 році замок перейшов у власність родини Перені, а Євангеліє, можливо, було вивезене разом з речами вдови Драга-старшого.
- Пізніше книгу вочевидь у когось викупив магнат Стефан Вінц – село такого володаря було на сьогоднішній румунській стороні навпроти Солотвина.
- Згодом Євангеліє опинилося в бібліотеці Мукачівського монастиря, звідки архімандрит Василій Пронін передав його на зберігання в Закарпатський краєзнавчий музей.
Що цікаво?
- У селі Королево вже з часом може з’явитись меморіальний комплекс, музей однієї книги – унікального Королевського Євангелія.
- Переглянути унікальну книгу з понад 600 річною історією можна у фондах Закарпатського обласного краєзнавчого музею, у місті Ужгород.
- Що побачити у Виноградові.