Унікальна подія в Ужгороді, майстер Сергій Тихоненко відтворив музичний інструмент із середньовічної фрески, що зображений на стінах Горянської Ротонди.
Яким був звук віоли із середньовічної фрески Ротонди?
Сам факт того, що середньовічний музичний інструмент, віолу, яку тримає ангел на фресках XII-XIV Горянської Ротонда відтворено, через сотні століть з моменту зображення, вже є унікальним безцінним скарбом сучасності.
Ми знаємо, якою є важливою роль музика, мелодії, співу у духовному відношенні, а зображення ангелів-музикантів підкреслюють це зв’язок. Таке зображення є рідкісним. І у нашому випадку, це як важливе історичне посилання, яке Степан Тихоненко, через створення копії старовинного музичного інструменту може нам передати.
Відтворення музичного інструменту на основі старовинного образу може сприяти збереженню культурної спадщини та посилення ролі та історичного значення, дасть відповідь на головне питання – а як він міг звучати, при погляді на горянську фреску. Даний інструмент дозволить нам краще зрозуміти, як звучали музичні інструменти минулих епох, особливо у стінах 800-літньої Горянської ротонди з Ужгорода.
Відтворено середньовічний інструмент з фрески та з’явилась можливість почути його мелодію у храмі
Безумовно, це приверне увагу до події з відтворення унікального інструменту музикознавців та мистецтвознавців не лише в Україні, що б вивчати його звучання, та використання у різному контексті, у тому силі духовному.
Результат, який отримав майстер Степан Тихоненко, це важливий мистецький внесок до культурної спадщини України та Європи.
Як цим можна скористатись? Як на мене, це можуть бути мінімум 3 цікаві туристичні продукти в Горянській Ротонді:
- Музичні екскурсії та концерти. Організатори туризму, можуть створити музичний тур, який дозволить туристам не лише вивчати історію старовинної пам’ятки архітектури Горянської Ротонди, але й історію середньовічних музичних інструментів, зокрема віоли та фрески, за участі мистецтвознавців та майстра, що його відтворив. Та звісно слухати живі виступи музикантів, які грають на цьому інструменті. Ужгород та Горяни можуть отримати унікальну перевагу, та пропонувати жителям та гостям міста камерний концерт у винятковому історичному місці, храмі, де зображено фрески з ангелом, для створення унікального музичного досвіду.
- Майстер-класи гри на середньовічному музичному інструменті “віола”. Чудова нагода організовувати майстер-класи для зацікавлених та туристів, де вони зможуть навчитися грати на “віолі” під керівництвом професійних музикантів. Та сам факт унікального місця – Горянська Ротонда, де більше дізнатись про історичне місце, духовність та релігію, фреску та її образи, та загалом мистецтво середньовіччя. Це може бути захопливим досвідом для тих, хто цікавиться музикою та інструментами, мистецтвом та історією.
- Тематичні виставки та музейний експонат. Сама будівля Горянської Ротонди вже є таким собі музеєм просто неба. Усе що є в середині справжнє та аутентичне. То ж відтворений середньовічний інструмент, що зображений на фресці може зайняти своє місце. Це може стати освітнім джерелом для туристів, дозволяючи їм краще розуміти контекст та значення цього інструменту в середньовічному мистецтві, через зображення ангела на фресці. Дякуємо Сергій Тихоненко, та Український культурний фонд, за цю можливість та результат.
Презентація результату проекту: четвер, 19 жовтня 2023 року, о 15.00 буде можливість особисто почути результат проекту “Горянська вієлла”, у Горянській Ротонді в Ужгороді.
Олександр Коваль, керівник “Турінформ Закарпаття”.