Рішення про будівництво бункера для сім’ї чи співробітників є дуже відповідальним, але в сучасних реаліях це часто єдиний спосіб зберегти життя близьких та продовжити роботу підприємства. Процес складається з кількох етапів:
- узгодження деталей із замовником, укладання договору;
- геологічні та геодезичні дослідження;
- виготовлення та збірка смарт-бункера;
- проведення землерийних робіт;
- встановлення та зміцнення укриття;
- маскування входу.
Проєктування має особливе значення, адже від його виконання безпосередньо залежить:
- ступінь комфортності укриття – важливо, щоб бункер був адаптований під потрібну кількість осіб та відповідав призначенню;
- ефективність захисту від зовнішніх загроз;
- тривалість будівельних робіт та відсутність додаткових проблем;
- витрати майбутнього власника.
Чи можна міняти проєкт і чому це доводиться робити?
Коли замовник обирає, де бомбосховище купити, він обов’язково вивчає варіанти, які пропонує спеціалізована компанія. У всіх є певна проєктна базу, тобто готові розрахунки для типових шелтерів, наприклад, сімейних, громадських чи військових модифікацій. Вони робляться усередненими, щоб задовольнити різні категорії клієнтів, і здебільшого покупці майже нічого не додають. Але бувають ситуації, коли стандартний проєкт не влаштовує, або після узгодження деталей виникає необхідність щось змінити. Так трапляється, якщо:
- змінюється кількість людей, які ховатимуться у шелтері;
- є низка додаткових вимог до комплектації смарт-бункера;
- виникла потреба у розширенні функціоналу;
- з’явилася фінансова можливість інтегрувати ті чи інші вдосконалення;
- після проведення геодезичних досліджень виявляється, що неможливо застосовувати типовий проєкт.
Зміни можуть бути незначними або масштабними, і можливість їхнього внесення залежить від позиції компанії-виконання та того, на якому етапі замовник хоче щось відкоригувати. Звичайно, якщо всі елементи виготовлені, а бункер знаходиться на етапі збирання, то серйозних змін зробити не вийде. У інших випадках солідні фірми завжди йдуть назустріч замовникам, інколи можливість внесення коригувань навіть прописують у договорі. Хоча краще все-таки одразу продумати деталі та обговорити їх із проєктувальниками – так ви заощадите час, що піде на доопрацювання. Якщо самостійно зробити правильний вибір не вдається, то консультанти завжди готові прийти на допомогу.