Турінформ Закарпаття

Новини Закарпаття

Втрачений Ужгород відеоверсія

By Олександр Коваль

August 11, 2021

Проєкт “Втрачений Ужгород відеоверсія” направлений на популяризацію культури та історії м. Ужгород, архітектурної спадщини, творчих людей/родин, який понад сто років тому складали культурну еліту міста.

Результатами проєкту стануть 10 відеоепізодів, 10 коротких титрованих відеосюжетів і підсумковий веб-фільм про культурну та історичну спадщину міста.

Лехаім. Епізод 1. “Втрачений Ужгород: відеоверсія”

Єврейська громада Ужгорода у 1900-х роках налічувала понад 2500 осіб. Кожен 4-й ужгородець був єврей. Для спільноти в місті працювали 3 синагоги. Все змінилось з початком Другої світової війни і Голокостом. Змінилось для громади і для прекрасної будівлі на набережній річки Уж.

Про те, які перепитії пережили ужгородські євреї, яка доля їх казкової синагоги – про все це у  відеорозповіді. Автори екранізували те, про що авторка Тетяна Літераті розповіла на сторінках історичної серії “Втрачений Ужгород”.

“Брати і музика”. Епізод 2 “Втрачений Ужгород: відеоверсія”

Їх було троє і усі були – музиканти. І батько їх теж був музикантом. Вони з нашого минулого, але така історія цілком типова для сучасності. Автори розповідають вам про родину ромських музикантів, чиє ім’я колись славилось далеко за межами Ужгорода, а нині про них практично забули.

Автори екранізували те, про що наша авторка Тетяна Літераті розповіла на сторінках історичної серії “Втрачений Ужгород”.

«Український дім» Епізод 3 «Втрачений Ужгород відеоверсія»

Культурно-освітній осередок товариства «Просвіта» у 20-х- 30-х роках минулого століття був одним з найпотужніших українських представництв в тодішній Підкарпатській Русі. Засноване 9 травня 1920 року товариство об’єднало тисячі людей.

Серед її здобутків: будівництво і відкриття у 1928 р. національно-культурного центру — Народного Дому товариства «Просвіта» в Ужгороді, заснування першого на Закарпатті професійного українського театру, видання 12 томів Наукового збірника товариства «Просвіта» в Ужгороді, заснування бібліотеки в Народному Домі в Ужгороді та 248 читалень в усьому краї, краєзнавчого музею, Руського Національного хору та 94 хорів і 135 театральних гуртків у селах Закарпаття, духових оркестрів, спортивних клубів, курсів з подолання неписьменності і т.д. Сьогодні ми повертаємось в цю українську історію древнього Ужгорода.

“Не міфічна історія”. Епізод 4. Втрачений Ужгород: відеоверсія

Отже, “Гермес на відпочинку”, або “Відпочиваючий Гермес”, як зазначено у документах радянських часів. Автори свідомо обрали для екранізації саме історію цієї скульптури, щоб показати, як сто років тому на Закарпатті розвивалось мистецтво. Яку, по-суті, ювелірну роботу створювали тогочасні майстри.

Автори проекту “Втрачений Ужгород відеоверсія” дізнались про “Гермеса на відпочинку” у краєзнавця, який провів спеціальні наукові дослідження, перепровірив сотні документів і факт за фактом склав історію цієї прекрасної чавунної грубки.

Слідкуйте за оновленнями проекту у соціальних медіа:

Команда проєкту Втрачений Ужгород відеоверсія:

Партнер проєкту – Заслужений академічний Закарпатський народний хор.

Довідка: Проект реалізовується за підтримки Українського культурного фонду.