Вперше Виноградівський замок Канков згадується в анонімній угорській хроніці (“Gesta Hungarorum”) 903 року у зв’язку з приходом угорців в Тисо-Дунайську низовину.
У той час це було укріплене городище місцевого слов’янського вождя, що захищало народ від нападів угорців.
Перша історична згадка про місто Виноградово (історична назва Севлюш) датується в 1262 році, коли Іштван V надав містечку статус вільного королівського міста.
Виноградівський замок Канков містится на східній околиці міста Виноградова. Форма замку чотирикутна, розміром 44,5 на 35 м.
Історія замку Канков сягає сивої давнини.
В угорській хроніці “діяння угрів” (Gesta Hungarorum) згадуєтся резиденція місцевого слов’янського феодала, датоване IX ст. З кінця Х століття Севлюшом повністю оволоділи угорські вожді. В ХІ столітті Закарпаття, втому числі і севлюш були включені в склад Угорського Королівства, і тоді замок Канков став лицарським замком.
1241 р. Виноградівський замок Канков взяли в облогу татари, але мусили відступити, сплаивши прицьому м. Севлюш. За грамотою 1262 року угорського короля бейли ІV і документами Іштвана V деякі категорі населення отримали широкий комплекс привілеїв і прав “вільного королівського міста” (Севлюшське право).
У першій половині ХIV ст. замок перебудовуєтся. У 1285 році, під час чергового нашестя татари навіть ненаважидись спробувати взяти замок.
У 1307 році, завдяки королю Карлу І Роберту Анжуйському фортеця потрапляє у володіння біхарського магната Бенедеку Боршо. Наслідком його виступу проти короля призвело до руйнування замку королівськими військами у 1317 р. Відновлений замок король дарує своїй дружині, королеві Марії, а у 1329 році оголосив його коронним містом.
У 1399 р. Угороський король Жігмонд Люксембурський дарує замок Канків разом з містом баронові Петру Перені. На місці старого замку новий володар вимурував нові стіни. У ІІ половині XV ст., барон передає замок монахам — францисканцям, які перетворили його на монастир.
Виноградівський замок Канков має свої легенди
- Про походження назви Канков: за давніми переказами в часи міжусобиць, коли помер останній представник роду Арпад, замком володів розбійник Канко і саме від його імені замок отримав свою назву. За словами археологів ужгородського національного університета Порхненко І.А та Гомоляк О. Існує припущення, що саме від назви елементу одягу ченців (капюшон-накидка “канко”) замок і отримав сучасну назву Канко.
- Монахи Францисканці та Канков: через сто років у період Реформації нащадок барона, Ференц Перені ставши запеклим протестантом напавши у 1556 році на замок-монастирь, вбив всіх хто чинили йому опір, і скинув їхні тіла із мощами Св. Яна Капістрана. Проти Перені виступив загін королівських військ, який захопив і зруйновав замок. Після цих трагічних поій замок невідбудовували.
- Одна з народних легенд розповідає дещо іншу версію вигнання монахів із замку. У барона Перені була прекрасна донька, яку монахи заточили у монастирське підземелля, де та збожеволіла, а згодом після звільнення померла. Убитий горем батько наказав зруйнувати монастирський храм разом із замком та монахами.
Де знаходиться замок у Виноградові?
Виноградівський замок Канков знаходится: підніжжя Чорної Гори, місто Виноградово. (GPS кординати 48°08?59? с. ш. 23°01?30? в. д.)
Як доїхати: до замку можна доїхати з міста Виноградово, у напрямку Чорна Гора.
Цікаві факти:
- У Виноградові провів останні роки свого життя відомий угорський художник Імре Ревес (1859—1945 рр.)
- На початку ХХ ст. в місті жив і творив видатний угорський композитор Бела Барток.
Що побачити в околицях замку та міста Виноградів:
- За 26 км від замку Канков та міста Виноградово знаходиться єдиний в Україні дегустаційний зал лекварю (джем) у селі Ботар.
- За 26 км у селі Ботар знаходиться унікальна ферма свиней монголиць.
- У місті Виноградово можна побачити памятники виноробу, дівчині що давить вино ногами, релігійні споруди та храми, історичний музей, замок Канков, палац Перені.
- За 11 км у селищі Королево знаходяться руїни замку Нялаб та саме тут було переписане Королівське Євангеліє, ченцем Станіславом Граматиком, у 1401 році.
Корисна інформація від “Турінформ Закарпаття”:
- Замки та палаци Закарпаття
- Музеї Закарпаття
- Де можна скуштувати Закарпаття на смак!
- Оригінальні пам’ятники Закарпаття
- Автовокзал міста Виноградово
- Фестивалі Закарпаття
- Що побачити у Закарпатті
- Де зупинитись у Закарпатті
Джерело: Турінформ Закарпаття, при копіюванні матеріалів, посилання на Турінформ Закарпаття обов’язкове.