розумні розетки

Турінформ Закарпаття

Поради

Як вберегти техніку від перепадів напруги

By Олександр Коваль

September 26, 2022

Удар блискавки під час грози, раптовий стрибок напруги в електромережі чи аварійна ситуація на підстанції – це смертельні загрози для домашньої техніки. Вона може згоріти без можливості відновлення. Аби не залишитися ні з чим в одну мить, краще спрацювати на випередження та встановити в будинку запобіжні пристрої. Варіантів електричного захисту декілька. Розглянемо найпоширеніші з них.

«Розумні» розетки

Самі по собі «розумні» розетки ніяк не убезпечать техніку у разі перепадів напруги. Але як частина системи «розумний дім» стануть у нагоді. Власник будинку контролює все, що відбувається в оселі, через смартфон. Якщо він знаходиться у відпустці чи відрядженні, а прогноз погоди показує грозу, розетки вимикаються простим кліком у відповідному застосунку в телефоні. Тож, усе, що ми зазвичай залишаємо увімкненим в електричну мережу, виходячи з дому, не отримує живлення: комп’ютер, холодильник, телевізор, пральна та посудомийна машини.

Джерела безперебійного живлення

Пристрої використовуються для подовження роботи обладнання у разі раптового зникнення електроживлення. За відсутності напруги у мережі безперебійники автоматично вмикаються, надаючи вам час для коректного вимкнення техніки. Частіше за все використовуються для персональних комп’ютерів, щоб не втратити дані та встигнути «зберегтися». Підходять для забезпечення роботи опалювальних систем:

Підключити пристрій можна самостійно. Найбільш потужні ДБЖ здатні підтримувати обладнання в будинку в робочому стані від кількох годин та більше.

Стабілізатори напруження

На відміну від джерел безперебійного живлення стабілізатори не забезпечують техніку «аварійним» струмом, а захищають її від згубного впливу стрибків напруги. Можуть встановлюватися на:

У разі виходу показників напруги за межі норми пристрій нормалізує її рівно до 220 В. А от якщо напруга підвищиться критично (наприклад, 250 В і вище), він відключить подачу електрики. А після того, як мережа стабілізується, – відновить подачу струму.

Реле контролю напруги

Реле, як і стабілізатори, призначені саме для захисту від стрибків та перепадів напруги. Цей невеликий за розміром пристрій автоматики встановлюється на DIN-рейку. Його схемотехніка краще та швидше реагує на небезпеки.

Реле-переривник розмикає електричний ланцюг при підвищенні чи зниженні напруги електромережі до певних значень. Після цього пристрій починає раз на кілька секунд перевіряти параметри напруги, і якщо вона в межах норми та стабільна, подача електрики відновиться.

Зазначимо, що максимальний захист електротехніки в будинку забезпечить комбінація декількох систем – ДБЖ, реле та стабілізаторів. В цьому випадку власнику оселі не варто боятися навіть критичних чи регулярних коливань в електромережі.