Кашель – захисна реакція організму на подразник, що проникає в дихальні шляхи та заважає вільному проходженню повітря. Кашльовий рефлекс допомагає очистити та відновити дихання. Якщо він виникає як реакція на стороннє тіло або подразник, що потрапили в дихальні шляхи, він швидко проходить і не потребує терапії.
Але у разі інфекційних захворювань (ГРВІ, грипу, бактеріальних запалень) з’являється частий та тривалий кашель, який послаблює організм хворої людини, призводить до погіршення самопочуття та провокує поширення інфекції. У такому разі потрібні ліки від кашлю.
Як вибрати препарати
Це залежить від виду кашлю: сухого (непродуктивного) чи вологого (продуктивного):
- Непродуктивний. Виникає у верхніх дихальних шляхах і проявляється спонтанними некерованими нападами, які не приносять полегшення та характеризуються звуком, що «гавкає». Основна причина – роздратування чи запалення слизової горла. Постійні напади призводять до затяжної форми, через що утворюється замкнене коло: слизова оболонка все більше дратується, а бронхи не виділяють достатньо мокротиння, щоб вивести інфекцію з організму.
- Продуктивний. Виникає в трахеях та бронхах, де накопичується слиз, завдання якого – вивести з дихальних шляхів мікроби, тим самим прискорити одужання. Він супроводжується хрипами, а напади частіше бувають вранці після пробудження. При цьому наявність продуктивного відкашлювання без температури – часта ознака алергічних захворювань, астми, бронхіту, пневмонії, активного чи пасивного куріння.
При сухому кашлі необхідні препарати, які здатні усунути кашльовий рефлекс і перевести його у вологий, стимулювати відхаркувальний ефект.
Препарати при непродуктивному кашлі:
- Синекод – засіб для симптоматичного лікування різної природи кашлю, рекомендований при застудних захворюваннях.
- Ренгалін – показаний як при непродуктивному, так і продуктивному кашлі, викликаному застудними захворюваннями та алергічними реакціями. Крім протикашльової дії має протизапальну, протинабрякову, антигістамінну та знеболювальну властивість.
- Гербіон – протикашльовий препарат, який пригнічує кашльовий рефлекс.
Вологий кашель, який нерідко супроводжує вірусну інфекцію, потребує не протикашльового, а навпаки, засобу для його стимуляції. Адже мокротиння в таких випадках в’язке та погано відходить. Тому призначають прийом муколітиків, які розріджують слиз та полегшують його виведення з дихальних шляхів.
Препарати при продуктивному кашлі:
- Амброксол – муколітик, який має відхаркувальний ефект, зменшує в’язкість мокротиння та полегшує його виведення.
- АЦЦ – призначений для лікування гострих та хронічних захворювань дихальної системи, сприяє розрідженню мокротиння, його виведенню та кращому відхаркуванню.
- Флюдітек – муколітик, дія якого спрямована на розрідження в’язкого секрету бронхів та виведення мокротиння.
Лікарські засоби можуть бути представлені у вигляді сиропу, порошку для перорального прийому, таблеток. Належать до безрецептурних препаратів.