Турінформ Закарпаття

Новини Закарпаття

Закарпатська школа живопису

By Олександр Коваль

August 03, 2016

Живописна традиція, що називається Закарпатська школа живопису сформувалася на Закарпатті у 1920-50-х рр. на засадах західноєвропейського малярства початку ХХ ст. з одного боку та естетики народного мистецтва регіону – з іншого.

Туристичний маршрут «Закарпатська школа живопису» представляє Туристично-Інформаційний центр Закарпаття

Термін «Закарпатська школа живопису» твердо увійшов до лексикону сучасних критиків і мистецтвознавців. Колекціонери і широкі маси постійно виявляють стійкий інтерес до цього неординарного мистецького явища. Популярність і успіх завжди супроводжуються зростаючим рейтингом провідних закарпатських авторів та їх творів. Особлива аура європейськості і професіоналізму відрізняє цю регіональну школу завжди і скрізь. Закарпатська школа живопису стає абсолютизований явищем натхнення.

Технологічна карта туристичного маршруту:

Протяжність маршруту: від 5 до 190 км

Тривалість подорожі: ознайомча – 1 день, екскурсійна – 2-3 дні, анімаційна – 5-7 днів

Маршрут екскурсії: Жорнава (Великоберезянський р-н), Ужгород, Мукачеве

Характеристика маршруту:

  1. Ознайомлення з історією Закарпатської школи живопису
  2. Екскурсія по музеям художників А.Коцки, Ф.Манайла
  3. Майстер клас під керівництвом заслужених художників України
  4. Відвідування місць проведення пленерів художників
  5. Відвідання Закарпатського обласного художнього музею
  6. Відвідання краєзнавчих музеїв, та експозицій картин художників на території Ужгородського, Мукачівського замку

 Ознайомлення з історією Закарпатської школи живопису

Закарпаття багато століть входило до складу Австро-Угорської імперії. Співіснування багатьох національностей з їх специфічними культурними традиціями, збереження автентичності національних культур сприяло взаємозбагаченню спільного життя людей в регіоні. Відносно тихе життя на околицях Австро-Угорщини сприяло збереженню багатьох позитивних принципів і засад «патріархального» існування народів краю. У тиші накопичувався потенціал. Не на голому місці з’являється плеяда особистостей! З Закарпаттям пов’язані енергетично і творчо, прямо чи опосередковано багато майстрів: зокрема геній угорського реалістичного мистецтва Міхай Мункачі, класик російського мистецтва Ігор Грабар, а також Шимон Голлоші, Гнат Рошковіч, Теодор Муссон, Імре Ревеса.

Перші міжнародні пленери митців пензля у Закарпатті проводилися ще у 30-ті роки XX століття, їх ініціаторами та організаторами були відомі художники, засновники Закарпатської школи живопису Адальберт Ерделі, Йосип Бокшай та Перша Закарпатська спілка художників, яка працювала на базі Мукачівського педагогічного училища. Зокрема, перший міжнародний пленер відбувся у 1921 році. Велика Вітчизняна війна 1941—1945 років тимчасово перервала творче спілкування митців різних країн в Закарпатті. Але вже з 1962 року було відновлено проведення міжнародних пленерів.

Починаючи з 1992 року, на Закарпатті проведено 10 міжнародних пленерів художників і скульпторів, майже половина з них відбувалася на базі міста Мукачева, зокрема, у Мукачівському історичному замку “Паланок”.

V Міжнародний пленер митців пензля приурочений святкуванню 1115-ої річниці міста Мукачева. Невелике містечко над Латорицею з його цікавою історією було і залишається невичерпним джерелом творчого натхнення. У Мукачеві народилося чимало митців зі світовим ім’ям, зокрема, Почесний громадянин міста Міхай Мункачі. Художники з багатьох країн світу відображають на своїх полотнах пам’ятки історії, архітектури і культури Мукачева та Закарпаття. Історія проведення пленерів показала, що вони сприяють не тільки неперервності старовинних традицій живопису між поколіннями митців, а й створенню нових.

Увага: Дати пленерів узгоджуються додатково

Перебуваючи в Ужгороді, туристи та гості Закарпаття мають нагоду відвідати Закарпатський обласний художній музей ім. Йосипа Бокшая. На сьогоднішній день фонди музею налічують більше 5 тисяч експонатів.

У приміщенні художнього музею, зібрані твори живопису, графіки, скульптури, декоративно-ужиткового мистецтва, як представників закарпатської школи живопису так і інших художників з поза меж України.

Екскурсія триває 1,5 години

88000, Україна, м. Ужгород, пл. Жупанатська, 3, тел: (0312) 61-44-38

Інтернет сторінка: Художній музей імені Бокшая

Також, в Ужгороді рекомендуємо відвідати галерею “Ілько” та арт-кафе “Креденц”.

Джерело: Турінформ Закарпаття