Закарпатський обласний краєзнавчий музей – ужгородський замок, зібрання нараховують близько 110 тисяч експонатів, які знайомлять з історією, культурою краю.
Закарпатський обласний краєзнавчий музей
Музей працює з червня 1945 року.
Його зібрання нараховують близько 110 тисяч експонатів, які знайомлять з багатовіковою історією та культурою краю. Експозиції музею в залежності від тематики, об’єднані в окремі фонди, колекції, відділи:
- відділ народного мистецтва з особливо багатою колекцією музичних інструментів;
- відділ духовної культури й історії релігії;
- відділ природи з цікавою колекцією корисних копалин, гербаріїв, чучелами тварин;
- етнографічні фонди, в яких одних тільки народних вишивок налічується понад 2 тисячі;
- одна з найбільших в Україні колекція бронзових виробів – 3 тисячі предметів, більшість з яких датується ХIII – ХII ст. до н.е.;
- нумізматична колекція;
- колекція вогнепальної зброї ХIV –поч. ХХ ст.;
- старовинні манускрипти та ін.
Адреса: м.Ужгород, вул.Капітульна, 33 Тел. (03122) 3-44-42 Інтернет-ресурс: www.muzeum.ua Відчинено: з 10?? до 18?? год., крім понеділка. Плата за вхід: для дітей – 2 грн., для дорослих – 5 грн., екскурсія – 10 грн.
Історична довідка:
- 20 червня 1945 року Народна Рада Закарпатської України прийняла постанову про організацію в Ужгороді Народного музею Закарпатської України. Для розміщення його експозиції було відведено 17 приміщень в будинку колишнього комітатського управління (нині тут знаходиться обласний художній музей ім. Й. Бокшая).
- Музей створювався на базі етнографічної та природничої колекцій колишнього Ужгородського земського музею. Навесні 1947 р. музей переміщується в Ужгородський замок, у якому знаходиться до цих пір.
- Перша експозиція на новому місці була відкрита 1948 р. з відділами природи, історії, етнографії та соціалістичного будівництва. У 1950 р. музей поповнився цінними археологічними та історичними колекціями колишнього Мукачівського музею Т. Легоцького, а на початку 60-х рр. – вартісною експозицією народного вбрання Закарпаття. У 1978 р в зв’язку з реставрацією замку демонтовано експозицію відділу історії радянського суспільства.
- На початку 80-х рр. в музеї почав функціонувати відділ народного мистецтва Закарпаття. Водночас відбулося злиття відділів історії дорадянського періоду та історії радянського суспільства. Таким чином утворився відділ історії Закарпаття.
Структурні підрозділи Закарпатського обласного краєзнавчого музею
До структури музею, крім філіалу Закарпатського художнього музею на правах відділів поступово ввійшли окремі музеї області:
- Етнографічний під відкритим небом (1965)
- Мукачівський історичний (1967)
- Виноградівський історичний (1969)
- Свалявський історичний (1970)
- Музей народного художника України Ф. Манайла (1981)
- Хустський краєзнавчий (1981)
- Музей народного художника України А. Коцки (1990)
- а з 1984 р. – музеї в Бабичах Мукачівського, Великому Бичкові і Ясінях Рахівського, Тернові Тячівського районів і Берегові. З 1990-х років деякі з них перетворилися у самостійні державні музеї.
Читайте більше про історію та культуру на сайті Турінформ Закарпаття.