Закарпаття та дегустація вина дуже часто є одним цілим, оскільки культура виноробства тут формувалась століттями, та є частиною побуту жителів краю.
Істина у вині, саме такою популярною фразою Вас зустрічатимуть винороби Закарпаття, коли Ви відвідаєте винні підвали, дегустаційні зали, фестивалі вина.
Історичні факти про виноробство на території сучасного Закарпаття:
- Перші кущі винограду, в Закарпатті з’явилися в III столітті. Але активний розвиток виноробства почалося з початку ХVIII століття, коли на території Угорщини закінчилося верховенство Османської Імперії, з приходом графа Другета;
- У період XIII-XV століть, виноробством переважно займалися монахи при монастирях регіону
- Уже в XVII столітті в Ужгород отримав свій герб! А це зображення виноградної лози і винограду. Тоді вже в місті було 156 виноградників жителів, 20 виноградників правителів замку, які щороку наповнювали 800 бочок вина
- Популярний у туристів сорт Ізабелла, на території сучасного Закарпаття з’явився в 1885 році. Тоді почали відновлювати виноградники сортами ізабельних групи. До початку першої світової війни, на території області було 3 тис гектарів виноградників.
- На території Закарпаття, в 1950-60 роках промислові площі виноградників становили трохи більше 14 тисяч гектарів
- Найбільшого шкоди виноробству області зробив комуніст Горбачов, який своїм указом почав боротися з алкоголізмом.
- З 2000-х років в області діє Асоціація виноробів Закарпаття, яка займається відродженням культури виноробства
Важливо про вино:
- просто пам’ятайте, якщо в Закарпатті у виноробів, Ви запитаєте, де купити вино з кульбаб, слив, чорноплідної горобини, то напевно Ви образити виробників вина;
- коли в Закарпатті кажуть про вино, то це завжди вино з винограду
Що потрібно знати про виноробні підвали Закарпаття?
- У селі Шаланки, Виноградівський район, в 1560 році в горі вулканічного походження створили підвал, для зберігання бочок з вином. За словами охоронців підвалу, деякі дубові ємності використовують уже майже 300 років, а вино свого часу тут пив і угорський граф Ференц Ракоці.
- У селі Середнє, розташовані винні підвали. Це популярний винзавод “Леанка”, його ще називають Середнянські винні підвали. Бочки з вином лежать в підвалах, які в XVI столітті викопали полонені турки. Максимальна глибина печер – 15 метрів. З 4 км печер і тунелів, завод використовує тільки 2,2 км. Решта закриті. Температура повітря, круглий рік +12 градусів.
- У місті Виноградів, знаходиться унікальний комплекс винзаводу, який прорубують в скелі, в Чорної Горе в формі підкови, довжина 350 метрів, стабільна температура круглий рік становить 11-14 градусів. Коли то тут зберігали вино, в бочках ємністю 4-9 тисяч літрів
Плануючи відпочинок в Закарпатті, дуже багато туристів та гостей краю запитують, де проводиться дегустація вина, де розташовані дегустаційні підвали, коли проводяться фестивалі вина, які особливості культури споживання вина.
Де найкраща дегустація вина?
- Сьогодні в Закарпатті близько 100 місць дегустації вина, де Вам запропонують домашнє вино. Вони розташовані на території Виноградівського, Берегівського, Мукачівського, Ужгородського районів.
- Вино в Закарпатті стало головною темою фестивалів: Червене вино (Мукачево), Біле вино (Берегово), Молоде вино (Ужгород), Сонячний напій (Ужгород), Угочанська лоза (Виноградів), День Святого Мартіна (Мукачево).
Культура споживання і дегустація вина – ключові відмінності, які відрізняють Закарпатті від інших областей України. Як і де можна дегустувати, коли планувати відпочинок і візит в Закарпатті? Будемо разом шукати відповідь!
“Турінформ Закарпаття” пропонує Вашій увазі перелік рекомендованих фестивалів, де можлива дегустація вина, а саме:
- Фестиваль вина “Червене вино”, м. Мукачево, січень
- Фестиваль “Біле вино”, лютий-березень, м. Берегово
- Фестиваль вина “Угочанська лоза”, м. Виноградів (травень)
- Фестиваль вина “Сонячний напій”, травень, м. Ужгород
- Фестиваль молодого вина “Закарпатське божоле”, листопад, м. Ужгород
Вам також буде корисною інформація: