Турінформ Закарпаття

Новини Закарпаття

Замок кохання Сент-Міклош

By Олександр Коваль

January 09, 2010

Селище, в минулому мало назву Сент-Міклош (Святий Миколай), та за часів другої світової війни його перейменували у Чинадійове. Сент-Міклош – замок-фортеця, з великою кількістю бійниць та стінами товщиною в один метр, зведений у XV ст. бароном Перені.

Від нападників, замок був захищений ровом й річкою, що протікала тут раніше. Нажаль, до нашого часу, обороні споруди замку не збереглися, як і чарівний сад, що оточував замок лише 2 сторіччя томЗамок Перені, що стоїть на березі річки Лотариця, також знаходиться по трасі Свалява-Мукачево, у містечку Чинадійове. Відстань від Сваляви до замку становить 20 км, від зс «Карпати» – приблизно 7 км. В самому місті, окрім старовинного замку XV ст. знаходиться це одна «дивинка» – зруб смереки, в середині якого дивовижним чином утворився христинський хрест. Святиня знаходиться у місцевому католицькому костелі, який розташований за 40 метрів від замку.

смт. Чинадійове. Католицький костел, в якому зберігається загадковий зруб смереки.

Як виявилося, власними силами орендатору замку вдалося відновити покрівлю та відреставрувати перший поверх. До об лаштованої експозиції входять 2 частково мебльовані кімнати (вітальня й скандинавська зала) та невеличка картинна галерея з зображенням всіх колишніх власників (автором картин є Йосип Бартош). У задньому крилі, біля другого додаткового входу, у невеличкій кімнати проживає сам господар з сім’єю. Кімната поруч – відведена під майстерню.

смт.Чинадійове. Замок Сент-Міклош. Картинна галерея.

смт.Чинадійове. Замок Сент-Міклош. Вітальня.

Художник і орендар замку Йосип Бартош розповів: «Відомо, що в 1682 році відбувалося найбільше кохання, яке змінило долю не лише двох люблячих сердець, а й цілого народу. Вся Західна Європа спостерігала за цими подіями, Сталося те, що Ілона Зріні віддала руку і серце повстанцю, і за це австрійці її сильно покарали – відібрали в неї майже все, заточили у в’язницю і потім виселили за межі Австро-Угорщини, де вона й померла. Фактично з її боку це було жертвоприношенням як задля свого кохання, так і задля свого народу. Народ це зрозумів».

Йосип Бартош називає Ілону Зріні музою цього місця, тому її портрет намалював із особливою любов’ю і натхненням та розмістив на одній зі стін замку. Незабаром тут постане галерея постатей-володарів цієї будівлі. Але це – згодом. А вже зараз тут уже відкрито музей кельтських і скіфських знахідок, серед яких є історичні речі та авторські скульптури закарпатських митців.

Крім того, замок Сент-Міклош» уже кілька років є осередком міжнародних пленерів. І твори художників із України і Європи знайшли тут собі місце Але плани ще грандіозніші.

«Насамперед створюється зал, де будуть укладати шлюби, Плануємо відтворити спальню Ілони Зріні, тут молоді зможуть проводити свою першу ніч. У середньовіччі навіть існувало таке правило: молодята повинні були закладати свій шлюб, проводити свою першу ніч на культовому місці, яке служило б запорукою їхнього подальшого життя», – каже Йосип Бартош .

Про те, що замок культовий, свідчить його старовинна історія. Сент-Міклош дослідники відносять до справжніх середньовічних замків.

У приміщенні замку часто влаштовуються різноманітні концерти, виставки та вернісажі, з залученням відомих художників України, Угорщини, Словаччини, Румунії, Швеції, Данії. В дарунок майстрам пропонують залишати одну з своїх картин, за кошти продажу яких утримується й продовжує реставруватися будівля. Але творчі меценати часто полишають дві чи три картини. Саме таким шляхом вдається підтримувати старовинний замок у прийнятному стані, бо держава ніяких коштів не виділяє.

Замок Сент-Міклош (Перені) є першим замком на Україні, взятим в оренду.

На його повну реставрацію треба 1,3 мільйон євро. Перші ж кошти, на відбудову, виділило Міністерство культури Угорщини. За задумом Йосипа Бартоша, замок має стати історико-краєзнавчим центром, з картинної галереєю, залами для концертів та конференцій.

Детальніше знайомлячись з теперішніми господарями, в мене все більше з’являлося переконання, що запозичення практики Чинадійовського замку, можливо, врятувала б полишені напризволяще таку безліч інших старовинних замків та угідь, розпорошених по нашій країни. Де є господар, там є господа, бо найчастіше – пам’ятки історії руйнуються часом й зазвичай розбираються місцевим населенням на будматеріали. За переказами, Ілона Зрині, стала дружиною ватажка повстанців-куруців, Імре Текелі, тим самим зрікшись власного графського імені та статків. За ради свого жертовного кохання, Ілона полишила рідну Угорщину та виїхала до Туреччини, де був уполонений її коханий. Саме замок Сент-Міклош був місцем таємних побачень закоханих.

Бої понищили замок найменше

Мукачівський історик Василь Попович зазначає: «Барон Перені побудував цей замок на межі 14-15 століть. Він зазнав численних перебудов, набувши в остаточному варіанті рис романських оборонних споруд. У двоповерховій будівлі розмістились шість кімнат та зала на першому поверсі, і стільки ж кімнат – на другому. Як і личить замку, він мав підземний хід до церкви, що неподалік. Із одного боку споруду захищала Латориця, з інших, у різний час, загорожі з загострених стовпів, рови, земляні вали. Для ведення боїв були призначені дві башти та десятки бійниць у стінах замку».

Щоправда, бої понищили замок найменше, найбільше – безгрошів’я та байдужість. Може, зараз від замку залишився б хіба що фундамент, якби у 2002 році митці Закарпаття не об’єдналися задля його порятунку. Художники створили громадське об’єднання «Калган-А», яке і взяло замок в оренду. Ентузіасти збирали гроші для порятунку фортеці з усього світу, навіть отримали 1 мільйон форинтів фінансової допомоги від Міністерства культурної спадщини Угорщини. Нині Сент-Міклош щиро відкриває свої двері для всіх гостей, і так само щиро сподівається, що справа його порятунку не розіб’ється об міцні мури фінансової кризи…

За матеріалами: