У мукачівському замку “Паланок” презентували три унікальні картографічні експонати – історичні карти Мукачева, кожен експонат має експертний висновок про справжність з музею мистецтв ім. Б.І. та В.Н. Ханенків.
Перший з експонатів – стародавні карта Угорщини, Трансільванії, з територіями Хорватії, Словенції, Молдови та Валахії, підготовлена Самюелем Данном (Samuel Dunn) для Роберта Соєра (Robert Sayer). Датована карта 1774 роком.
Другий експонат – гравюра «Монгатс», або Мукач. На тлі краєвиду на скелястій горі зображена фортеця. Під горою, оточене ровом з водою і стіною, селище. У лівому верхньому куті 12 рядків тексту німецькою мовою: про повстання фортеці Мункач (сучасне місто Мукачево) проти австрійців під керівництвом дружини князя Ференца І Ракоці (листопад 1685 – січень 1688).
Праворуч вгорі назва. Під зображенням праворуч підпис гравера.
Автор твору – Боденер Габріель – або батько, або син. Це два гравери та видавці в Аугсбурзі в ХVІІІ столітті, відомі своїми роботами у всій Європі.
Стан збереження гравюри: задовільний, легке пожовтіння.
Художня цінність: антикваріат.
Третій експонат – план фортеці Монгаст (сучасне Мукачево), 1705 року.
У лівому верхньому куті назва французькою мовою і текст у 5 рядків (Нарисований на місцевості Н… імператорським інженером, опублікований Н. де Фером. З королівськими привілеями) і дата.
Стан збереження експонату: пожовтіння, забруднення, плями, унизу праворуч велика пляма, вертикальний злам, угорі і в центрі невелике короблення, біля верхнього краю невизначене затікання, на звороті вертикальна наклейка.
Експонат має історичну та антикварну цінність як зразок гравірованого плану міста почату ХVІІІ століття.
Саме ці три унікальні експонати були презентовані сьогодні, 17 жовтня в мукачівському замку «Паланок» в кімнаті Ілони Зріні. На заході були присутні міський голова Золтан Ленд’єл, його заступник Михайло Лабош, директор музею «Паланок» Михайло Белеканич, представники громадських та культурних товариств міста, історики та працівники музею.
Кожен експонат має експертний висновок про справжність з музею мистецтв ім. Б.І. та В.Н. Ханенків. Джерело: Дмитро Васильєв, Мукачево.net.