Турінформ Закарпаття

Музеї

Зоологічний музей УжНУ

By Олександр Коваль

February 20, 2013

Зоологічний музей Ужгородського Національного Університету був заснований 1945 р. при біологічному факультеті і діє на основі положення про “Про Зоологічний музей Ужгородського національного університету”. завідуючий кафедрою зоології доцент Ілля Іванович Колюшев та перший директор музею Марія Яковлівна Кучеренко. 

Спочатку виставочні колекції звірів, птахів, риб, комах та інших тварин були створені на базі експонатів Ужгородської, Берегівської та Мукачівської гімназій і подарунків з різних наукових установ країни.Спочатку виставочні колекції ставали у пригоді студентам-біологам, допомагали оволодіти основами систематики тварин, вивчати їх поширення тощо. За час існування фонди музею та його експозиція постійно поповнювалися за рахунок експедицій (Кавказ, Біле море, Азербайджан, басейн Волги, Асканія-Нова). Також проводився обмін між зоологічними музеями міст Одеси, Ташкента, Томська, Львова, Москви, Самарканда.

Завдяки цьому експозиційна частина у виставкових залах зоомузею нараховує біля 5 тисяч експонатів. Крім того, у наукових фондових приміщеннях зберігаються колекції, що нараховують понад 150 тисяч одиниць комах, риб, птахів, ссавців.

У зоомузеї представлена фауна усіх континентів та океанів світу. Особливої уваги заслуговує колекція хижих птахів та сов (170 екземплярів), яку зібрав на поч. ХХ ст. ужгородський орнітолог-натураліст А. Грабар. Вона є однією з найкращих у Центральній Європі.

Помітне місце в експозиції займають колекції тропічних жуків та мисливські трофеї (роги) копитних тварин, що зібрав інший ужгородець — Лаудон.

Щороку співробітники зоомузею проводять наметові орнітологічні табори в різних кутках Закарпаття. Підтримують робочі контакти з Інститутом зоології ім. І. Шмальгаузена НАН України (Київ), Природничим зоомузеєм НАНУ (Львів), Ужанським Національним природним парком, а також з вченими з інших країн Європи. Сьогодні музей відіграє роль Наукового центра області.

Графік роботи музею