Одна з найулюбленіших страв закарпатської кухні, спечена по особливому картопля, або як кажуть на Закарпатті – баньки, на поверхні плити – шпорі, шпаргиті.
Це надзвичайно популярна страва на Закарпаті, тут її називають баньки, по простому картопля, запечена на відкритій печі.
Що треба знати про баньки?
Дуже гарно пояснив Максим Адаменко, керівник мукачівського турінфоцентру, що пропонує Вам щоденні екскурсії в Мукачево:
Хто знає, що таке – банькИ (наголос на останні складі)?
Се такі крумплі, заонанджені на шпорі без олайа!
Хто знає, що таке: крумплі, шпор, олай?
Кіть не знаєте – Ласкаво просимо в Закарпаття!
Крумплі, фрічки, баньки, ріпа, паляниці, кіхлики, леплики… Так різноманітно називається в Закарпатті картопля, нарізана скибочками і печена на розпеченій чавунній поверхні шпора, зверху якої щедро посипали сіллю. Скибки картоплі (крумплів) пришкварюються з одного боку, потім їх перевертають на другий бік. Коли вже готові, то змітують їх у великий танірь (тарілку) і додають м’яцкану цибулю і поливають битим олайом (віджатою олією, нерафінованою)…
Дамо трохи пояснення закарпатських слів:
- баньки – тип смаження картоплі на шпорі
- Онанджити, заонанджити – щось робити.
- шпор – чавунна поверхня, плита на печі
- крумплі – картопля
- олай – олія, домашня.
Слід відзначити, що у різних частинах Закарпаття, по різному називають цю страву, наприклад на на Рахівщині просто кажуть “ріпа печена на шпорі”.
Рецепт традиційної печеної картоплі, яку в Закарпатті називають баньки, або крумплі на шпорі дуже простий. Слід відзначити, що дана страва входить до переліку ТОП 10 найпопулярніших страв домашньої кухні Закарпаття, а також до переліку пістні страви.
Як приготувати баньки? Подаємо класичну технологію приготування:
Це одна з найулюбленіших страв закарпатської кухні — смаженої картопля, або, як тут її люблять називати, баньки. Це не просто страва, це витвір мистецтва, що поєднує в собі простоту та глибину смаку, здатний заворожити навіть найвибагливіших гурманів!
Інгредієнти:
- Картопля
- Сало, бекон чи шовдарь — для найвишуканіших поціновувачів
- Олія для пісного варіанту, домашня
- Сіль
- Бринза, гриби та цибуля, часник — для завершення симфонії смаку.
Приготування:
- Підготовка картоплі. Перш ніж почати, помийте картоплю під холодною водою, але не очищаючи шкірку. Це надасть вашим банькам той неповторний аромат землі. Наріжте її на тонкі кільця, пам’ятаючи, що чим тонше, тим краще;
- Розігрівання поверхні. На добре розігрітій чавунній поверхні печі (так, саме чавунній, це важливо!), викладайте картоплю одним шаром. Пам’ятайте, що вона повинна мати місце для дихання, адже в ідеалі вона смажиться, а не париться;
- Смаження. Смажте картоплю без олії до золотистої скоринки, перевертаючи скибки з одного боку на інший, аби досягти ідеальної рівноваги між хрусткою поверхнею і м’яким нутром. Використовуйте вилку, аби перевірити м’якість — коли вона без зусиль проникає в картоплю, ви на правильному шляху;
Порада:
- Якщо у вас газова плита і ви не маєте можливості користуватися шпором на печі, не біда! Просто поставте чавунну поверхню на газову плиту — ваші баньки все ще стануть вишуканим шедевром!
Нехай смак баньок занурить вас у закарпатські традиції, де кожен шматочок картоплі розповість свою історію. Смачного.
Не забудьте, перевіряєте вилкою, повинна відчуватись м’якість картоплі, та зміна забарвлення, з’являється скоринка.
Як споживати баньки?
Споживати баньки можна одразу, давши трохи охолонути.
- Коли ваші баньки готові, подайте їх на стіл разом з салом, шкварками, шовдарем чи беконом, щедро посипаними бринзою, або підливою з грибами. А якщо ви хочете зберегти пісний варіант, оберіть смажену цибулю і домашню олію, що наповнить страву чудовими ароматами.
- Напій. Не забудьте про погар домашнього вина, що, немов вірний друг, доповнить цю гастрономічну симфонію.
Дуже рекомендуємо споживати баньки одразу, поки теплі. Розігрів не дасть той смак та аромат.
Читайте також, інші рецепти закарпатської кухні:
Шановні наші читачі, напишіть у коментарі про свої спогади. Чи готували Вам баньки? Нам дуже цікаво.
Усім гарного дня.