Пинтя – опришок, що не терпів панського гніту та знущань над своїм народом, якого шанують українці та румуни, про якого ходять легенди.
Герой Пинтя: одна історія двох країн
Близькість кордонів між Україною та Румунією здавна сприяли налагодженню тісних культурних та духовних зв’язків двох народів. Пов’язує нас спільна історія, звичаї, традиції, навіть кухня та побут.
А ще, регіони Сату-Маре та Виноградівщина мають одного героя – Пинтю Хороброго, народного месника, місцевого «Робіна Гуда». Знають та шанують його українці та румуни.
Ким був опришок?
Пинтя був поборником від панського гніту, стояв на чолі опришківського загону, брав участь у повстанні куруців і за легендою, розбив Хустський замок. Любий простим народом та ненависний багатіям. Його діяння прославлені в піснях та легендах. Про нього в Румунії знятий художній фільм, а у Виноградівському районі готується туристичний маршрут, що проведе всіх бажаючих шляхами відомого героя,та занурить у світ цікавих пригод та таємничих оповідей.
Де він народився та яким було його життя?
Народився Григір Пинтя (таке його справжнє ім’я) 25 лютого 1670 року в селі Мегоажа, що в Румунії. Був дуже привабливим, високого зросту, смаглявий і кажуть із «орлиними» очима. Крім того здобув хорошу освіту, знав кілька мов.
Не терпів він панського гніту та знущань над своїм народом, прагнув кращого життя, того, що бачив по світу, тож подався у народні месники. Здійснив численні напади на багатіїв і як ведеться віддавав все бідним, за що зазнав переслідувань від тодішньої влади. Схованку зі своїм загоном знайшов у лісах, що поблизу Новоселиці (Виноградівський район). Є тут місцина, яку називають Пинтьова яма.
Там і зараз можна побачити сліди перебування опришка. Збереглася і велика кам’яна плита, що слугувала йому за стіл, й печери, де він жив. Саме тут розташована і криниця із цілющою водою. Сам Пинтя лікував нею свої рани.
Був виданий не оди наказ на його затримання, та він вдало виплутувався зі складних ситуацій. Доки 14 серпня 1703 року під час атаки на Бая-Маре капітан Пинтя Хоробрий не був застрелений біля вежі «М’ясників». Та слава про його подвиги та людська шана, досі живі, і пам’ять про нього не загинула.
У старовинній дерев’яній церкві в Будешті (Румунія) зберігають сорочку, кольчугу й шолом Пинті Хороброго, а в історичному музеї Бая-Маре – його зброю. На його честь, в місці де він загинув, відкрили пам’ятник.
Попри те, що існує багато оповідей, легенд та навіть історичних даних, постать його досі оповита таємничістю. Та одне залишається незмінним: його хоробрість! Віра у справедливість та бажання боротись за права пригноблених зробили його справжнім героєм.
Валентина Горнецкі, спеціаліст з туризму для “Турінформ Закарпаття”
Як повідомляє “Турінформ Закарпаття”, даний маршрут, є частиною історико-культурного туризму Закарпаття, та увійде до туристичного маршруту «Стежками опришків».
Історико-культурний туризм: стежками опришків