Королевський замок Нялаб один з найцікавіших замків Закарпаття, що мав надзвичайний вплив на культурний, історичний розвиток Угорщини в той час.
Королевський замок Нялаб – декілька фактів
- Королевський замок Нялаб мав стратегічне значення, адже через Королево пролягав торговий шлях на Сотмар (Сату-Маре, Румунія). А замки Хустський, Королівський (Нялаб), Виноградівський (Канків) гарантували безпечний сплав солі по р. Тисі.
- Королівський замок Нялаб зведений у селищі Королево на високий 52 метровій горі, звідки відкривався чудовий вид на всю долину р. Тиса від Хуста до Севлюша (стара назва сучасного міста Виноградово. Замок має трапецєподібну форму, площа якої є 52 на 47 м.
- У своїй праці “До історії замків Закарпаття” археологи Ужгородского національного університету Порохненко І. А. та Гомолдяк О. вважають, що замок спочатку був дозорним пунктом, а не замком класичної резиденції феодалів.
- Перша письмова згадка про місцевість з назвою Нялаб датуєтся 1262 р., коли угорський король Іштван V наказав збудувати “domus regalis” – королівський мисливський будинок.
- Після татаро-монголького навалу охорону прикордонних областей король Бейло IV доручив окремим магнатам, а також запросив німецьких колоністів. Першочернова завдання Нялабського гарнізона в цей час було охорона “соляного шляху.”
- Під час панування угорського короля Ласло IV Кун та Ендре ІІІ будинок короля укріпили і став замком.
Перша загадка про замок Нялаб зявилась в угорських хроніках в 1279 році.
- В ХІІІ ст. замок стає резиденцією місцевого магната. Протягом другій половині ХІІІ ст. – першій половині ХІV століть замок часто змінює володарів.
- У 1312 р. Угорський король Карл І Роберт Анжуйський взяв замок в облогу а потім і захопив його, де знаходились місцеві бунтівники. Пізніше він же відбудував фортецю. Для цього він запросив групу італійських архітекторів на члоі з Арістотелем Фіоравенті, який керував будівництвом Успенського собору в Москвському Кремлі. Після того, як 1350 році був зведений Хустський замок, стратегічне значення фортеці різко впало, як виявилось назавжди.
- 20 серпня 1378 р. угорський король Лайош І Великий видає грамоту згідно якою замок став центром домінії Нялаб і переходить у володіння мароморошському жупанові Дразі (Драгі).
- У 1405 р. король Жигмонд надає замок у розпорядження свого вірногослуги, Петра Перені (який вже до того отримав у 1399 році замок Канков та м. Севлюш).
- Але з цим рішенням не погоджувались нащадки попереднього власника замку, волоські магнати. Протягом століть триває судова тяганина між нащадками волоського магната Драги та баронами Перені.
- У 1506 році король Уласло ІІ Ягелонський затвердив замок та його маєтки за за другими. Протоягом XV століття замок реконструювали та побудували там замкову капличку, де заповів себе поховати після смерті король Уласло ІІ Ягелон.
- У 1511 році Перені Габор отримує як заставу замок Хуст та марамороські соляні копальні від короля Уласло ІІ Ягелонського.
- Під час повстання на члоі Дьордьем Дожою повстанці намагались захопити фортецю, але вимушені були відступити. У 1526 році в битві під Могачем Габор Перені заниув, а замок отримала його вдова Катерина Франгепан. Певний час в замку зберігалась корона “короля-князя Трансільванії” Яноші Заполяі. Вихователь молодога Яноша Перені (сина Габора Перені) та родинний канонік Бенедикт Комяті перклав письмо апостола Св. Павла з латини на угорську мову. Видавши працю у 1533 році вона стала першою угорською друкованою книжкою.
- 1672 році після антигабсбурської змови замок за наказом австрійського імператора Леопольда І зруйнували замок Нялаб, після чого його більше не відбудовували.
Де знаходится замок Нялаб?
- Замок знаходиться в урочищі Нялаб, селеще Королево, 11 км. від м. Виноградово. (GPS кординати)
- Як доїхати до замку Нялаб: до замку можна доїхати з міста Виноградово.
Село Королево, це знакове місце де написали Королівське Євангеліє
Цікаві факти: у Королеві було переписане Королівське Євангеліє, ченцем Станіславом Граматиком, у 1401 році.
Що побачити:
- В Королеві розташована найдавніша людська стоянка в Центральній і Східній Європі — Королевська стоянка, яка на сьогоднішній день зруйнована місцевим щебеновим заводом.
- За 22 км від замку знаходиться єдиний в Україні дегустаційний зал лекварю (джем) у селі Ботар.
- У місті Виноградовоможна побачити памятники виноробу, дівчині що давить вино ногами, релігійні споруди та храми, історичний музей, замок Канков, палац Перені.
Корисна інформація від “Турінформ Закарпаття”:
Закарпатська область