Закарпатська область запрошує Вас. Що ви знаєте про Закарпаття? Де воно знаходиться, як доїхати, та через які гірські перевали, скільки тут проживає людей, куди піти та що побачити?
Туристичний інформаційний центр “Турінформ Закарпаття” зібрав для вас повну інформацію туризм та відпочинок в Закарпатській області.
Закарпатська область, це ворота України до країн ЄС, унікальний своєю природою, культурою, архітектурою, історією, традиціями край, земля чудових людей.
Де знаходиться та з ким межує Закарпатська область?
- Закарпатська область географічно знаходиться на заході України, в межах західної частини Українських Карпат та Притисянської, або як ще її називають Закарпатської низовини.
- В межах України: на сході Закарпатська область межує з Івано-Франківською, а на півночі з Львівськими областями України, через гірські перевали в Карпатах здійснюється автомобільне та залізничне сполучення
- Кордони з ЄС: на північному заході Закарпатська область межує з Польщею, на заході зі Словаччиною, на півдні з Румунією, а на південному заході з Угорщиною, перетин кордону здійснюється через визначені КПП.
Обласний центр Закарпаття — місто Ужгород.
Перелік пунктів пропуску та пунктів контролю на кордоні Закарпаття та ЄС:
- КПП на кордоні зі Словаччиною: Малі Селменці, Малий Березний, Ужгород, Чоп
- КПП на кордоні з Угорщиною: Чоп, Дзвінкове, Косино, Лужанка, Вилок
- КПП на кордоні з Румунією: Дякове, Солотвино
- Міжнародний аеропорт Ужгород
Транспортне сполучення на території Закарпатської області
Територією Закарпаття проходить мережа залізниць та автомобільних шляхів, у тому числі міжнародних. Це своєю чергою забезпечує хороше сполучення для Закарпатської області з багатьма областями України та країнами Європейського Союзу. В місті Ужгород та селі Косонь є аеропорти.
З багатьох міст та сіл Закарпаття до країн ЄС прямують міжнародні автобуси, так само є регулярне автобусне сполучення по областях України. На територію Закарпаття прямують поїзди з напрямків Харків, Київ, Одеса, Львів. В містах області, цілодобово працюють служби таксі. По селам слід уточнювати інформацію та узгоджувати питання трансферу заздалегідь.
Перевали Закарпаття
Закарпатську область з Львівщиною та Прикарпаттям з’єднують гірські перевали, які можна подолати автомобілем чи залізницею. Звичайно у межах гірських масивів й пішки, туристичними маршрутами.
Основними перевалами, що з’єднують Закарпаття з іншими областями є: Яблуницький, Вишківський, Ужоцький, Верецький та Воловецький перевали. Їх висота від 931 до 1014 м н. р. м.
Загалом визначено 11 гірських перевалів, а саме: Верецький перевал, Воловецький перевал, Вишківський перевал, Кобилецький перевал, перевал Руська путь, Синевирський перевал, Рахівський перевал, Перевал Присліп, Торунський перевал, Ужоцький перевал, Яблуницький перевал.
Скільки районів та жителів Закарпатської області.
Кількість районів Закарпаття. Територія Закарпатської області поділена на 6 районів, а саме: Берегівський район, Ужгородський район, Мукачівський район, Хустський район, Тячівський район та Рахівський район.
Кількість жителів Закарпаття. У межах районів Закарпаття проживає 1,254 мільйона жителів (станом на 2020 рік).
Національний склад Закарпаття. На території області компактно проживають люди понад 30 національностей, серед яких переважають українці (етнічні групи бойків та лемків на північному заході, а на сході Закарпаття – гуцули), угорці, румуни, цигани, словаки.
Які крайні точки Закарпатської області
- Захід Закарпаття, крайня точка село Соломоново (1,5 км від с. Соломоново, Ужгородського району), це найзахідніша точка України
- Схід Закарпаття, крайня точка, це гора Чорна Гора, хребет Чорногора (на відстані 12 км від с. Луги, Рахівського району)
- Північ Закарпаття, крайня точка, це село Стужиця, Ужгородського району, хребет Східні Бескиди (Ужанський НПП)
- Південь Закарпаття, крайня точка, це район Довгорунської мармурової копальні (на відстані 6 км від с. Ділове Рахівського району)
Релігія на Закарпатті
На території Закарпатської області багато національностей, через це присутньо багато різноманітних храмів, а міжконфесійна злагода стала візитівкою Закарпаття.
Майже в кожному населеному пункті Закарпаття, виз можете побачити поруч декілька різних храмів різних конфесій: можуть бути, як православні, так і греко-католицькі храми, в окремих селах є римо-католицькі та реформатські, протестантські храми, синагоги.
Яка довжина та ширина Закарпатської області
Завжди цікаво, якою є ширина та довжина Закарпаття. Так от, найбільша ширина області (по прямій лінії) з півночі на південь складає до 100 кілометрів. А найбільша довжина області (по прямій лінії) зі сходу на захід складає приблизно 200 кілометрів.
Де географічний центр Закарпатської області
Якщо подивитись на карту Закарпаття, то геометричний географічний центр Закарпаття знаходиться недалеко від гори Кук, в околиці Сваляви, якщо їхати дорогами між селами Керецьки та Кушниця.
Скільки території Закарпаття займають гори, які гірські масиви та найвищі гори?
Закарпатська область, це гірська область України, на території краю Карпати складають майже 80%. Гори утворюють з південного заходу на південний схід області Вододільний хребет, гірські масиви Ґорґани, масив Свидовець, Чорногора, Полонинський хребет, Рахівський масив, Вулканічні Карпати.
На території Закарпатської області, у межах Чорногірського хребта знаходиться вершина України — гора Говерла. Це найвища в Україні гора, висотою 2061 м.н.м, яка знаходиться на території Рахівського району та є одним із національних символів.
Скільки в Закарпатті річок та озер?
Ще одне популярне запитання, яке дуже часто нам задають. Отже, інформуємо, що на території Закарпатської області протікає 9429 річок і потоків. І так, це неймовірно велика кількість водних артерій, для такої маленької здавалось би області.
Яка найбільша річка Закарпаття? Наша гордість та найдовша річка Закарпаття — річка Тиса (це ліва притока Дунаю, однієї з найвідоміших річок Європи). Протяжність річки Тиса у межах Закарпаття складає 240 км. Вона починає свій шлях у Рахівському районі, та завершує в Ужгородському районі.
Найбільші притоки річки Тиса є річка Боржава, річка Ріка, річка Теребля, річка Тересва. Далі йдуть річки Латориця та Уж, які у Словаччині впадають у річку Бодрог, а далі у Тису.
Що стосується озер. То в Закарпатській області знаходиться 137 природних озер, в основному вони льодовикового та загатного походження, найбільше з озер, це озеро Синевир, на території однойменного національного природного парку.
Санаторії Закарпаття – лікування та оздоровлення мінеральними, термальними водами
На території Закарпатської області розміщені санаторії Закарпаття, які у своїй основі використовують фактор лікування та оздоровлення, на основі мінеральних вод, а окремі й термальні води.
Серед них, санаторій «Квітка Полонини», санаторій «Верховина», санаторій “Карпати”, санаторій “Поляна”, санаторій “Синяк”, санаторій Гірська Тиса», санаторій “Сонячне Закарпаття”, санаторій «Боржава», санаторій “Шаян”, санаторій «Термал Стар» та санаторій «Теплиця».
Який обирають відпочинок в Закарпатті?
Про це наш портал «Турінформ Закарпаття» інформує з 2005 року, ми знаємо надзвичайно багато цікавих місць та ідей для відпочинку в Закарпатті. Як для дорослих, так і для дітей. Але все ж таки, що люди обирають:
- Можна відвідати один з багатьох бальнеологічних центрів, де вам запропонують терапію та оздоровлення організму, на основі пиття мінеральних вод, чи SPA процедури в цілющих термальних басейнах, чанах
- Хтось обирає екскурсії в Закарпатті по місцях історії та культури краю, подивитись замки чи палаци, національні природні парки, чи храми дерев’яної сакральної архітектури
- Можна здійснити прогулянку історичними центрами міст Ужгорода, Хуст, Мукачево, Виноградів чи Берегове
- Відвідати крафтові виробництва, та звісно піти на дегустацію сира з чотирьох видів молока, чи м’ясних делікатесів, меду, лекварів, вина чи палиньки
- Любителі активного відпочинку обирають катання на велосипедах, лижах, конях чи ходять пішки пішохідними маршрутами Закарпаття. Окремо, зверніть увагу на “Закарпатський туристичний шлях”, це десятки туристичних маршрутів, різної складності та протяжності, що проходять вододільним хребтом Закарпатської області
- Дехто знайомиться з культурою Закарпаття, вивчає народні ремесла, відвідує чисельні етнографічні музеї, пізнає живопис, музику.
Популярні курорти Закарпаття
Ви знаєте, що відпочинок в Закарпатті актуальний цілий рік. Але варто відзначити окремі популярні курорти Закарпаття, що пропонують широкий спектр послуг відпочинку, дозвілля, харчування та проживання. А саме: Шаян, Ізки, Пилипець, Драгобрат, Воєводино.
7 архітектурних чудес Закарпаття
- Замок Паланок, краєзнавчий музей, місто Мукачево
- Ужгородський замок, краєзнавчий музей, місто Ужгород
- Кафедральний, греко-католицький, Хрестовоздвиженський собор в місті Ужгород
- Винні підвали у селі Середнє, Ужгородський район
- Середнянський замок, Ужгородський район
- Невицький замок, Ужгородський район
- Горянська ротонда, м. Ужгород
Сім природних чудес Закарпаття
- Озеро Синевир, Хустський район, Національний природний парк Синевир
- Долина нарцисів, село Кіреші, Хустський район, Карпатський біосферний Заповідник
- Гора Говерла, Рахівський район, Карпатський біосферний Заповідник
- Соляні озера, села Солотвино, Тячівський район
- Липова алея в місті Ужгород
- Географічний центр Європи, село Ділове, Рахівський район
- Мінеральна зона села Поляна, Мукачівський район
Музеї Закарпаття, які варто відвідати
- Закарпатський музей народної архітектури та побуту, м. Ужгород
- Закарпатський краєзнавчий музей, Ужгородський замок
- Мукачівський історичний музей, замок Паланок
- Краєзнавчий музей міста Перечин, Ужгородський район
- Етнографічний музей «Лемківська садиба», Ужгородський район
- Затисянський краєзнавчий музей, Берегівський район
- Кузня-музей “Гамора”, с. Лисичово, Хустський район
- Історико-краєзнавчий музей НПП Синевир, с. Синевир, Хустський район
- Музеї села Колочава, Хустський район
- Музей «Екології гір», місто Рахів
- Музей «Гуцульської бриндзі», м. Рахів
- Етнографічний музей «Калина», село Калини, Тячівський район
Зверніть увагу. Важлива інформація
- Київський та місцевий час. У багатьох селах Закарпатської області жителі живуть за місцевим, або європейським часом. Дуже часто люди можуть уточнювати, про який час йде мова, тому не дивуйтесь, коли будете чути такі фрази. Але усі офіційні установи, громадський транспорт, заклади, що надають послуги працюють за київським часом.
- Релігійні свята. Для жителів Закарпаття, переважно у сільській місцевості важливим є дотримання традицій відзначення релігійних свят. На Різдво чи Великдень люди можуть не працювати. Багато хто тримає піст, та дотримується інших релігійних звичаїв. Ставтесь до цього з повагою.
- Сніданки у гірських та сільських готелях. Через певну особливість роботи закладів у сільських та гірських районах Закарпатської області, можуть бути особливості надання послуг харчування гостям у ранковий час. Зверніть на це увагу, при поселенні.
- Дерев’яні храми та сільські музеї. Так, це пам’ятки культури, які завжди хочеться відвідати. Але радимо наперед дізнатись та уточнити їх графік роботи. Адже, через специфічні особливості роботи, географічну віддаленість, не завжди контактна особа на місці.
Практичне завдання
- Запишіть собі 10 фактів про Закарпаття, які для вас були новими
- Запишіть собі 5 нових місць, які ви маєте обов’язково відвідати
Культурні пам'ятки Закарпаття
Перелік культурних пам’яток Закарпаття:
- Музей народної архітектури та побуту в Ужгороді
- Закарпатський краєзнавчий музей, Ужгородський замок
- Мукачівський історичний музей, замок Паланок
- Закарпатський художній музей
- Краєзнавчий музей міста Перечин
- Музей “Старе село”, село Колочава
- Етнографічний центр “Вівчарський Хутір”, село Синевирська Поляна
- Музей “Гуцульської бриндзі” у Рахові
Дегустаційні зали Закарпаття
Закарпаття пропонує неповторний гастрономічний досвід, тут можна насолодитися дегустацією вина, пива, сиру з різних видів молока, кондитерських виробів, меду та напоїв з пасік, м’ясних делікатесів, а також традиційних страв закарпатської кухні. Крафтові виробництва входять до туристичних маршрутів, по яким організовують як групові, так і індивідуальні тури. До прикладу:
- Винні маршрути. Відчуйте смак історії та культури Закарпаття, дегустуючи вина, які зберігають традиції місцевих виноробів
- Сирні маршрути. Закарпатські сироварні пропонують неперевершений вибір сирів з коров’ячого, овечого та козячого молока, кожен з яких має свій унікальний смак
- Медові маршрути. Відкрийте для себе солодкий світ закарпатських пасік, де можна скуштувати карпатський мед та медові напої, що вирізняються своєю чистотою та багатством смаку
- Пивні маршрути. Закарпатські пивоварні запрошують вас скуштувати місцеве пиво, що виготовляється за традиційними рецептами з чистої карпатської води
- Кухня Закарпаття. Насолоджуйтесь традиційними стравами закарпатської кухні, які здивують вас своїм смаком та різноманіттям
- Солодке Закарпаття. Закарпатські кондитерські – це місце, де мрії про солодощі стають реальністю, з асортиментом, який задовольнить навіть найвибагливіших гурманів.