Хустський район: пам’ятки, культура, екскурсії

Що ми знаємо про Хустський район? Долина нарцисів, Селиська сироварня, лозоплетіння у селі Іза, місто Хуст, мінеральні води Шаян, термальна зона Теплі води у Велятино? І це ще не все. Читайте більше.

Загальні відомості про Хустський район.

Площа району складає 1 000 кв.км (65 500 га – с/г земель, 40% – ліси).

Район межує з Тячівським, Міжгірським, Виноградівським, Іршавським районами Закарпаття та Румунією. Загальна кількість населених пунктів складає 57 пунктів, з яких 1 місто, 21 велике село. Середня густота населення – 94,8 тис.чол. на 1 кв.км. Населення Хустського району складає 127,3 тис.чол., з яких міське населення – 40,6 тис., а сільське – 86,7 тис.

Центральні органи адміністративного управління району знаходяться у місті Хуст (28,5 тис.чол.). Переважну більшість території району займають гори, а найвищою точкою Хустщини є вершина Лак, що підіймається на 1.134 метр. Значну роль у формуванні рельєфу відіграють річки Тиса, Теребля.

На території району знаходиться “Закарпатське море” – Вільшанське водосховище, та вулканічне Липовецьке озеро, яке до речі розташоване у горловині давнього вулкану. Про нього розповідають багато таємничих історій.

Національності Хустського району: українці, румуни, німці, угорці, росіяни, роми.

Фауна та флора Хустського району.

Флора Хустщини представлена унікальними рослинами: астра альпiйська, еритренiй собачий зуб, сосна кедрова, тирлич вирізаний, тирлич жовтий, тис ягiдний, дзвоники карпатські, ширянка альпійська, виток карпатський, смородина карпатська, льон гірський.

Фауна Хустщини представлена традиційними тваринами: лисиця, вовк, єнотовидний собака, бурий ведмідь, борсук, куниця, горностай, видра, лісовий кіт, рись, заєць, білка, дикий кабан, козуля, карпатський олень. Серед птахів слід назвати глухаря, тетерева, рябчика, сіру куріпку, сову, дика гуска, дика качка, а з плазунів поширені ящірки, вуж, веретільниця, гадюка звичайна, саламандра.

У річках району водиться багато риби: форель струмкова, лосось дунайський, харiус, умбра, бабець, марена, головень, плiтка, карась.

На території Хустщини розташований Хустський масив Карпатського заповідника “Долина нарцисів, а також кілька унікальних заказників, де охороняються унікальні рослини та тварини для Карпат. Саме тут ростуть унікальні дикі гірські нарциси, які не збереглися ніде більше у Європі. Як стверджують вчені, в льодовиковий період сталися геологічні катаклізми і з гір сповз величезний шмат землі разом з рослинами, які і стали знаменитістю цієї долини. А ось неподалік Іза знаходиться знаменита на всю Україну оленяча ферма, де вирощують плямистих оленів з метою здобуття з рогів цих благородних тварин важливої медичної сировини – пантокрину.

Хустський район –  економіка та господарство

Переважна більшість народного господарства Хустщини зосереджена у виробничій сфері, серед якої особливо виділяється сільське господарство. Тут промислово вирощують: кормові культури, картоплю, фрукти, а у тваринництві вирощуються: вівці, корови (молочно-м’ясне скотарство), коні, свині, бджоли (карпатська порода). У селі Нижнє Селище знаходиться унікальна сироварня, де виготовляють сир з натурального молока гірсько-карпатської породи корів.

Серед виробничих галузей району можна виділити такі галузі промисловості: легка (швейнi вироби, фетровi головнi убори) — Хуст, промисловість будiвельних матеріалів (цегла будiвельна, черепиця, вапно будiвельне) — Хуст.

Мінеральні води Хустського району: Драгово, Шаян, Вишково. Провідне місце серед галузей невиробничої сфери району посідає курортно-рекреаційне та туристичне господарство, тут знаходяться кілька санаторіїв та баз відпочинку.

Хустський район – ремесла, спадщина, архітектура та культура

Народні промисли Хустського району: лозоплетіння у селі Іза, гончарство у Хусті та Вишкові, художня обробка металу у Хусті, художня обробка дерева у Драгово.

Унікальні дерев’яні храми: Данилово, Крайниково, Сокирниця, Олександрівна.

Монастирі: жiночий, православний у селі Драгово-Забродь, жiночий, православний у селі Липча, чоловiчий, православний у селі Iза-Нанково, чоловiчий, православний у Хуст-Городилово, чоловічий, православний у Хуст-Колесарово.

Замки: на території району знаходяться два середньовічні замки Хустський ХІ-XVIII ст. та Вишківський ХIII-XIV ст.

Залишки Вишківського замку – перша згадка про фортецю відноситься до кінця ХІІІст. (1281 р.), коли брати Мік та Іштван Чепа з роду Гунт-Пазмань на землях, подарованих їм угорським королем Ласло ІV побудували на горі Вар-Гедь (висота 589 м) земляну фортецю. Вона виконувала роль охорони водного шляху по Тисі, по якому йшла із солотвинських солекопалень кам’яна сіль. У 1300-1350 рр. фортеця була центром Мараморського комітату.

Слава села Шандрова або сьогоднішньої Олександрівки на початку ХХ століття гриміла по усіх Карпатах. І принесла її цьому селу невелика криниця, з якої добували ропу – сильно солену воду, яка нагадує своїм зовнішнім видом мармелад який утворився від сильної концентрації солі. Раніше знаменита шандрівська криниця приносила значний дохід селу. Сюди з усіх усюд з’їжджалися люди на возах з бочками, аби набрати в них ропи, яку потім використовували для квашення фруктів та овочів, а жителі села випаровували її і таким чином добували чисту сіль. Через великий транспортний потік Олександрівка розширила свою інфраструктуру, особливо розвинулося бондарство та солеваріння. Але історичний час змінився, сіль перестала цінитися і криниця занепала разом із старою славою. Одиноко стоїть криниця посеред села і чекає на своє відродження, адже соляної води – ропи там не поменшало.

Цікаві факти – Хустський район

  • Саме на території сучасного Хустського району, у 1874 р. винахiдник А. Єнковський iз села Стеблiвки винайшов машину для механiзованого збирання пшеницi, яку пізніше запатентували у США як – комбайн.
  • Не менш цікавим є те, що після розпаду Австро-Угорщини восени 1918 р. багато закарпатців виявило бажання приєднатися до України і про це чітко було заявлено на з’їзді саме у невеличкому тоді містечку Хуст, 21 січня 1919 р.
  • А через два десятиліття Хустщина дала закарпатській історії черговий поворот 15 березня 1939 р. було проголошення нове державне утворення — Карпатська Україна, з центром у місті Хуст, а першим її президентом став Августин Волошин. На жаль, ця карпатська держава проіснувала зовсім недовго, оскільки невдовзі була окупована Угорщиною. А вже у 1941 році Угорська держава, до складу якої входило і Закарпаття, вступила у другу світову війну.

Що, ще побачити на території Хустського району:

Корисна інформація: