Описувати місто Ужгород можна багато разів, але краще його відвідати, що Вам і рекомендуємо. Це не тому, що нема про що писати, а якраз тому, що його слід відчути безпосередньо на місці.
Туристично інформаційний центр “Турінформ Закарпаття” рекомендує Вам обрати місто Ужгород для відпочинку. Саме тут Ви зможете побачити як живе старе місто молодих людей.
Ужгород, обласний центр та найбільше місто Закарпаття, що розташований на річці Уж, то ж є лівобережна та правобережна (стара) частина міста. За даними перепису населення, в Ужгороді проживає 115 тисяч жителів.
Ужгород на сьогодні це:
- один з найважливіших населених пунктів краю, що має тисячолітню історію, це політичний та адміністративний, діловий, освітній, науковий, культурно – мистецький центр Закарпаття;
- одне з найбільш привабливих для туристів міст Західної України, десятки пам’яток культури, історії національного та місцевого значення;
- десятки сучасних готелів, закладів харчування, де комфортна атмосфера для туристів та гостей міста;
- місто подій. Адже тут, проводяться унікальні культурно-мистецькі події, фестивалі у різні пори року;
- місто публічних міні скульптур. За яким Ужгород вже сьогодні впізнають.
Як доїхати в Ужгород?
Найзручніше в Ужгород доїхати автомобілем, адже місто розташоване на автомобільній дорозі міжнародного значення М 06 Київ – Чоп. Відстань до Києва 800 км.
Поїздом, пряме залізничне сполучення з обласних центрів України: Львів, Вінниця, Київ, Одеса, Полтава, Суми та інші міст.
Якщо Ви прямуєте з різних областей України, найзручніше їхати через Львівську область, адже вокзали міста Львів приймають значно більше поїздів, а також у місті працює аеропорт Львів.
Якщо Ви прямуєте в Ужгород з Словаччини чи Угорщини, то найкраще сполучення через міста Кошице та Будапешт, через станцію Чоп. Це може бути, як залізничне сполучення, так і регулярні щоденні автобусні рейси.
Що цікаво, в околиці міста Ужгород проходить кордон зі Словаччиною (КПП Вишнє Немецке – 2 км, КПП Малі Селменці – 15 км), відстань до кордону з Угорщиною, КПП Загонь – 25 км. То ж місто завжди обирають для відвідування туристи, що слідують транзитом у Європу, чи з Європи.
Транспортне сполучення в Ужгороді
По території міста Ви зможете пересуватись громадським транспортом, маршрути якого охоплюють усі основні місця міста. Вартість проїзду складає 5 грн.
З території залізничного чи автовокзалу в центр міста їде автобус №5. Але зверніть увагу, місто не є великим за розміром, то ж якщо у Вас є час, то за 30 хв Ви пішки можете дійти до центру міста.
Також, Ви можете користуватись послугами служб таксі Ужгород.
Що побачити в старому центрі місті Ужгород? Улюблене питання гостей міста.
Основні пам’ятки Ужгорода
Вулиця Корзо – одна з головних історичних вулиць Ужгорода, в одному кінці якої протікає річка Уж. Корзо – це мозаїка затишних будинків, інтимних закутків, маленьких двориків та кількох гармонійно поєднаних архітектурних стилів з ліпним орнаментом на дво- і три-поверхових будинках. Це вулиця кав’ярень та прогулянок.
Римо-католицький храм св. Юрія. На вулиці А. Волошина знаходиться велична споруда з важким фасадом, що завершується дзвіницею із великим латинським хрестом ще здалеку впадає в око. Це – Римо-католицький костел Святого Юрія. Збудований у стилі пізнього бароко з притаманними цьому стилю архітектури пишністю та самовпевненістю, деякою театралізованістю та величністю. Він є однією з найдавніших пам’яток Ужгорода. Храм було закладено 23 квітня 1762 року, місцевим католицьким архідияконом Емеріхом Хорватом і добудовано за чотири роки.
Будинок Гізелли. Далі по вул. А.Волошина, ми можемо побачити двоповерхову будівлю в еклектичному стилі, зі скульптурою жінки на фасаді. Це перша церковна школа для дівчат в Ужгороді. Напис над вхідними дверима на мармуровій табличці угорською мовою свідчить – «Будинок Гізелли». Школу було названо в честь Святої Гізели, що жила на початку 11 століття. Гізелла була дружиною угорського короля Іштвана І Святого – засновника угорської монархії і найбільш шанованої фігури в історії Угорщини.
Пасаж Батті та кінотеатр. Провулок, який з‘єднує сучасну вулицю Волошина та площу Театральну. Він раніше належав всесвітньо відомій чеській родині взуттєвих магнатів Батті, які й забудували цей провулок в 20-30-тих рр. XX століття. Тут розміщувалася їхня фабрика та крамниці з їхньою продукцією. Саме в цей час і був збудований один із перших кінотеатрів в Ужгороді. Ви бачите його на розі при вході у пасаж з правого боку. Він дотепер носить назву свого міста. Цікавинкою будівлі є те, що вона була збудована тільки під потреби кінотеатра і змінити функції будівлі неможливо. На сьогоднійшній день кінотеатр закритий і чекає на своє нове життя.
Катедральний Хрестовоздвиженський Греко-Католицький собор та Єпископська резиденція.
Знаходиться на підйомі до Замкової гори, звідки починалась розбудова Ужгорода. Тут перед Вами постає архітектурна споруда 17-19 ст.
Це один з найкращих і другий в Ужгороді за значимістю ансамбль, який вже давно перетворився на візитну картку міста. Це Катедральний Хрестовоздвиженський Греко-Католицький собор та Єпископська резиденція. Праворуч, будівля з двома дзвіницями та парадним входом – це сам собор. Ліворуч, двоповерхова забудова – це резиденція єпископа.
Вул. Капітульна. Це найстаріша вулиця Ужгорода, яка раніше називалась Замковою, оскільки розміщувалася в межах зовнішніх оборонних споруд замку. Тут переважно мешкали ремісники і прислуга, які обслуговували ужгородський замок. Однак, одразу після того, як на вулиці розташувалася будівля дорадчого органу єпископа Мукачівської греко-католицької єпархії – Капітули, та численні церковні споруди, вона змінила свою назву на Капітульну, яка проіснувала до кінця Другої світової війни. У радянський час її перейменували на Кремлівську, а з недавніх пір повернули стару назву.
Закарпатський музей архітектури та побуту. На самому кінці Капітульної вулиці, притулившись до фортеці, на площі 4 га розкинувся один із перших скансенів в Україні. Це Закарпатський музей народної архітектури і побуту, музей під відкритим небом. Протягом п‘яти років (1965-1970) сюди з усіх куточків Закарпаття було звезено і встановлено понад 20 різних житлових, громадських, господарських і культових споруд та велику кількість предметів традиційної народної архітектури.
Ужгородський замок. Ужгород, як і Рим міцно вкоренився на семи пагорбах. Одним із них є той, на якому зараз стоїте Ви. Його назва – Замкова гора.
Ця частина міста є однією з наймістичніших. Вона оповита таємницями та легендами. Тут перед Вами постала найважливіша споруда міста, з якої і почалась розбудова Ужгорода – Ужгородський замок.
Василіянський монастир. На вулиці Волошина, знаходиться ще одна родзинка міста, колишній греко-католицький чоловічий монастир ордена Св. Василія Великого. Це – перша п’ятиповерхова споруда міста Ужгород. В цій будівлі колись знаходився Василіянський монастир. Засновчий камінь був закладений тут 29 жовтня 1911 року, коли Ужгород ще входив до складу Австро-Угорської імперії.
Площа Тетральна – Фенцика. В 1926 році в скверику на березі річки Уж “Обществом Духновича” був встановлений мармуровий бюст відомому Закарпатському письменнику, журналісту, публіцисту Євгену Фенцику, який жив з 1844 по 1903 роки. З того часу площа почала носить назву Фенцика, з невеликою перервою в радянські часи, коли вона називалася Театральною до початку 1990х- років, і по сьогодні. Площу Фенцика з усіх боків оточують різноманітні за стилем будівлі і тільки з півдня вона обмежується берегом річки, через яку перекинуто міст.
Синагога. Вона зведена за проектом архітекторів Паппа та Ференца у 1904 році. Це була перша залізобетонна споруда Ужгорода.
Збудована вона в неомавританському стилі з використанням в якості зовнішнього покриття стін жовтої і червоної клінкерної цегли, що, в поєднанні з багатством архітектурного оздоблення і красивим місцем розташуванням, робить її однією із визначальних архітектурних пам’яток міста. У центральній частині фасаду, де зараз рельєф у вигляді рожевих ромбів, раніше була велика зірка Давида – найважливіший символ іудеїв. Сьогодні це філармонія.
Ляльковий Театр. Театральні традиції Ужгорода сягають епохи середньовіччя, коли вихованці Ужгородської єзуїтської колегії робили театральні виступи. Вже у 1861 році в місті діяла постійна молодіжна акторська трупа, яка пропрацювала до початку 1880-х років. В 1864 році у місцевій пресі інтелігенція поставила питання про будівництво в Ужгороді постійного театру. Серед ймовірних місць називали і Нову площу. Чекати довелося довго, і от 28 лютого 1906 року – а це через 42 роки після виникнення такої ідеї – на засіданні міської управи було прийнято рішення про будівництво театру.
Площа Театральна. Тут можна собі уявити, яким, невеликого розміру було місто, лише декілька десятиліть назад. Зліва від Вас – річка Уж та Пішохідний міст. Праворуч – найпізніший архітектурний комплекс площі – пасаж, який ми з Вами бачили з іншого боку, та чотириповерхова будівля, яка прилягає до готелю “Корона”. Це одне з най багатолюдніших місць Ужгорода.
Пішохідний міст. Відомо з історії міста, що у 1631 році в Ужгороді вже існувало як мінімум два мости: Великий і Малий. Перший з них перетинав Уж приблизно в тому місці, де стоїть нині Пішохідний міст. Уже в цей час за перехід моста збирали мито. Митниця стояла на правому березі.
Корона. Центральна будівля Театральної площі, навколо якої остання і формувалася є колишній готель «Корона» 1910 року. «Корона» була відмінним постоялим двором, місцем, де могли добре відпочити іноземні гості та розважитися ужгородці.
Ужгородська державна міщанська (горожанська) дівоча школа. Сьогодні це ЗОШ №1. У 1909 році держава вирішила збудувати для дівочої школи нове приміщення. До будівельних робіт приступили у листопаді 1911 року. А вже наступного року на набережній виросла чудова споруда, гідна свого призначення. Це імпозантна триповерхова будівля на високому цоколі, фасад якої в центральній частині оживляють на рівні даху дві вежі. Навчання в новій школі розпочалося 26 березня 1913 року. Через 6 років школу закрили й передали Цивільній управі.
Липова алея. За окремими даними, це одна з найбільших липових алей Європи, яка тягнеться на 2 км 270 м вздовж річки Уж. Чеська влада у 20-ті роки активно розбудовувала місто, адже столицю Підкарпатської Русі став Ужгород. Алея була закладена у 1928 році.
Тут є кілька видів лип, які змінюють одна одну під час цвітіння. Цікавою таємницею алеї є те, що під однією із них заховано послання тодішніх ботаніків. Це побажання людей того часу людям у майбутньому, тобто нам. Ця зона поєднує колишнє угорське місто із чехословацьким. Зараз це ще й улюблене місце прогулянок сімей та ужгородських закоханих пар!
Будинок Жупанату. Одна з найстаріших будівель Ужгорода, що збудована 1809 року. За понад двохсот річну історію, ця будівля стала свідком різноманітних історичних та політичних подій тодішнього краю, бачила, як змінювався Ужгород і його мешканці, відчувала на собі часи піднесення та занепаду, але й зараз, це одна з найгарніших будівель міста.
Совинне гніздо. Ще одна пам’ятка архітектури національного значення XVIII ст. Будівля амбару та винного льоху “Совине гніздо”(Богольвар). м. Ужгород, вул. Ф.Ракоці, що збудована у 1781 році. Спочатку приміщення використовувалися для зберігання продуктів і напоїв, однак після ліквідації заводського обладнання, пивоварня перетворилася у готель, потім – в училище та столярну школу.
Мікрорайон Галагов. Це так званий чеський район в Ужгороді, який побудували за період чехословацького панування на території Закарпатської області. Він розташований в історичному центрі міста. Офіційно район називають кварталом Галагов. Найцікавішими тут є будівлі Закарпатської ОДА, Національного банку, монументальні будівлі, що побудовані в стилі конструктивізму. Взагалі, цікавим є весь район забудови, який вимощений бруківкою. А головною родзинкою є вулички, на яких ростуть сакури. В цьому районі встановлені пам’ятники Т. Шевченка і Т. Масарика.
Парки та сквери міста Ужгород:
- Альпінарій
- Парк Лаудона
- Боздошський парк
- Парк Підзамковий
- Ботанічний сад УжНУ
- Малий Галагов
- Святої Тетяни.
Дозвілля в місті Ужгород
- Кінотеатри
- Театри. В Ужгороді розташований драматичний та ляльковий театр.
- Галереї та художні салони
- Спорт. На території міста працюють фітнес зали, секції з найбільш популярних видів спорту: плавання, футбол, гімнастика, баскетбол, петанк.
Освіта в Ужгороді. Найвідомішими та найпопулярнішими освітніми закладами міста Ужгород є Ужгородський Національний Університет (20 факультетів) та Закарпатська академія мистецтв, також працюють інші заклади з професійної та технічної підготовки фахівців.
Діловим людям Ужгород є надзвичайно зручним. Саме тому, тут щорічно проводять сотні заходів, конференції, семінари, тренінги чи просто зустрічі між партнерами. Тут можна не лише ефективно попрацювати, але й культурно та пізнавально провести час, що зробить ваше перебування кращим, а Ви зможете комфортніше запланувати відпочинок в Ужгороді та поєднати відрядження з пізнанням культури.
Харчування в Ужгороді. До послуг туристів чисельні ресторани, кав’ярні та кондитерські, пивні ПАБи та винні підвали. Жителі Ужгорода дуже добре знають звідки походить їх їжа. Адже в місті багато ринків, де продають свою свіжу продукцію фермери та жителі навколишніх сіл. Як і культура, кухня Ужгорода, це палітра страв з різноманітними смаками сусідніх країн. Домінуючими звісно є страви закарпатської, української та угорської кухні, але слід відзначити й окремі страви чеської, німецької, румунської кухні. Звісно є й страви сучасної європейської кухні, екзотичної азійської. Плануючи відпочинок в Ужгороді та околицях, у Вас є чудова нагода скласти перелік закладів за типом кухні, місцем розташування, специфічністю чи оригінальністю. До ваших послуг ресторани Ужгорода.
Фестивалі Ужгорода. Культура Закарпаття надзвичайно унікальна та різноманітна, а Ужгород є її центром, де щотижня проводиться різноманітні заходи – виставки, концерти, вистави та звісно фестивалі. Любителів історії та культури приваблюють архітектурні пам’ятники старовини міста Ужгород та околиць відкриті до туристів та гостей краю. Туристи та гості міста Ужгород, мають змогу ознайомитись з переліком культурних подій на сайті: Анонси.
Традиційно на фестивалях, святкуваннях на сценах виступають співочі та танцювальні колективи українців (та етнічних груп гуцулів, бойків, лемків), угорців, словаків, євреїв, румунів, ромів та інших культур та народів, що компактно сторіччями проживають у місті, адже музика, спів та танці – це один з символів жителів нашого краю.
Відпочинок з дітьми. Плануючи відпочинок в Ужгороді, обов’язково беріть з собою дітей, що б провести час разом з родиною. Адже, тут для них знайдуться цікаві програми з організації дозвілля та відпочинку, під час майстер-класів, ярмарків, секціях та гуртках, як в центрах дозвілля так і на природі, де вільний час можна проводити цілий рік. У теплу пору року, можна відвідати басейни в Ужгороді та околицях.
Лікування та оздоровлення. Місто Ужгород та його околиці вже багато років приваблює тих, хто обирає відпочинок в Закарпатті та оздоровлення, адже наявні рекреаційні, санаторно-курортні заклади, банні традиції працюють вже давно та завоювали довіру серед жителів країни. Ужгородщина має право себе називати територією, яку обирають для відпочинку та оздоровлення, адже кожному гостю тут можуть запропонувати найбільш прийнятні варіанти для душі та тіла.
Шопінг в Ужгороді.
- до Ваших послуг торгові центри, магазини та салони
Що привезти?
- ми рекомендуємо торт Ужгород, закарпатський пряник
Де зупинитись в Ужгороді
- до Ваших послуг кращі готелі Ужгорода, хостели Ужгорода, квартири в Ужгороді
Увага: при відвідуванні Ужгорода та околиць з родиною заплануйте відвідати:
- Ужгородський краєзнавчий музей, замок, у якому ви зможете дізнатись про історію міста. Та з бастіонів якого відкривається чудовий вид на Ужанську долину та місто (рекомендований час на відвідини 2 години)
- Закарпатський музей архітектури та побуту, де ви зможете побачити побут та життя жителів краю з усіх куточків Закарпаття (рекомендований час на відвідини 2 години)
- У вихідні дні відвідати ляльковий театр, вистави якого викликають у дітей задоволення, а у дорослих ностальгію (рекомендований час на відвідини 2 години).
Всі ці місця, їх краса разом з історією, колоритом міста, робить відпочинок в Ужгороді по справжньому незабутнім. А наш путівник по Ужгороду, допоможе Вам його краще пізнати, та побачити усю його красу.
Вам буде також корисна наступна інформація від Туристично інформаційного центру “Турінформ Закарпаття”.