Турінформ Закарпаття

Музеї

Музей «Чеська школа» у селі Колочава

By Олександр Коваль

March 02, 2012

Плануючи відпочинок в Закарпатті, зверніть увагу на унікальне село Колочава, що зібрало понад 10 музеїв в одному місці, та зокрема музей “Чеська школа”.

На початку травня 1919 року вся територія Закарпаття була окупована буржуазною Чехословаччиною та боярською Румунією.

Згідно із Сен -Жерменським договором від 10 вересня 1919 року Закарпаття увійшло до складу Чехословаччини під назвою Підкарпатська Русь.

Чехословацький уряд та органи влади Підкарпатської Русі отримали тяжку спадщину в царині освіти від австро-угорського панування. Державна школа у Колочаві не працювала, лише Омелян Скиба, якого  Мукачівська єпархія направила до Колочави 17 вересня  1918 року, навчав дітей у церковній школі, а потім – з 1923 року – у державній чехословацькій школі. Був кілька років єдиним учителем на село. Працював у дві зміни, адже щодня школу відвідували 147 дітей.  Вчив він дітей на народній руській мові, за що й любили його селяни. Проте один він не міг навчити все село, а відтак рівень освіти у високогірній Колочаві був низьким. Аби хоча трохи ліквідувати неосвіченість, були організовані курси для неграмотних.

Починаючи з 1923 року у Колочаві закладено державну чехословацьку школу – народну, з русинською мовою навчання.

Вивіска на музеї чеської перекладається як «Державна загальноосвітня школа з чеською мовою навчання» яка вперше відкрила свої двері у 1931 році. Відвідували її переважно діти місцевих євреїв, а також представників чеської влади – нотаря, урядників та жандармів, яких направили на Закарпаття з Чехії, тому їхні діти не знали місцевої мови, а відтак не могли відвідувати школу з русинською мовою навчання. Попри те, що чеська школа проіснувала 7 років, вона залишила помітний слід в історії села.

Експозиція готувалася за спогадами колишніх учнів чеської школи та академіка Миколи Мушинки з Пряшівського університету Словаччина) та доктором Франтішеком Гибелом – директором музею Яна Коменського (Чехія).

Музей складається з двох приміщень – класу та кімнати для відпочинку вчителя. Експонати основної шкільної зали показують, що у чеській державній школі дбали не лише про знання учнів, але й виховували їх у любові до «милої» республіки та її батька – Томаша Гаріга Масарика. Перед входом до класу красувався герб Чехословаччини, поряд з дошкою – портрет Президента країни, біля дверей – його погруддя.

Партитура на фортепіано запрошує виконати гімн республіки а географічна та фізична карти тодішньої країни показують простори Чехословаччини від Шумавського до Карпатського хребта. Учні чеської школи носили дерев’яні пенали користувалися чорнильницями і перами громіздкими циркулями та важкими геометричними фігурами. На шкільних полицях – твори чеських письменників та класні журнали з оцінками колочавських учнів. Слова президента Масарика при вході закликали учнів до читання серйозної літератури: «Скажи мені, що ти читаєш, і я скажу, хто ти є».

Читайте також: