Кухня горян, закарпатська кухня коло озера Синевир це не просто їжа, це культурна спадщина, яка розповідає про історію та традиції цієї чарівної гірської місцевості.
Перед візитом у Національний природний парк Синевир, скористайтесь нагодою скуштувати незабутні страви кухні горян та зануритися в чарівний світ карпатської гастрономії.
Зокрема, це можуть бути:
- страви з кукурудзяної муки: токан, ріплянка, банош
- страви з грибів: грибна мачанка, мариновані гриби
- страви з м’яса
- страви з молока, зокрема з бринзою
- страви з капусти, квасолі.
Заклади харчування на території Національного природного парку Синевир щоденно готують та годують чисельних гостей, то ж спеціалізуються на цьому найкраще.
Де знаходяться заклади харчування коло озера Синевир?
Одразу попередимо, що під час подорожі до озера Синевир ви матимете достатній вибір закладів харчування, ресторани, корчми розташовані на початку маршруту, одразу поруч зі стоянкою автомобілів та автобусів. Також кілька закладів є й безпосередньо коло самого озера Синевир.
Які заклади харчування коло озера Синевир популярні?
За власним досвідом та відгуками туристів, що відвідують НПП Синевир, це наступні заклади:
- Колиба “На децу до цімбора”, село Синевирська Поляна
- Ресторан- колиба “Арніка”
- Колиба “Трембіта”
- Ресторан “Синевир”
- Колиба “Млин”
Ці заклади популярні, то ж обов’язково завітайте, та скуштує місцеві традиційні страви кухні горян Синевиру. А на місцевому ринку, ви можете купити для себе сухі чи мариновані гриби, бринзу, що б у подальшому порадувати себе смачними делікатесами з самого серця українських Карпат.
Що ще цікавого?
- Зверніть увагу на те, що за попередніми запитами груп чи туристів, є можливість домовитись про живу музику, гру народних музикантів, з традиційними музичними інструментами горян, та співи народних пісень, поки на кухні готуватимуть страви закарпатської кухні;
- Окремі місцеві заклади харчування можуть запропонувати вам проведення майстер-класу з приготування традиційних страв, то ж ця 2-3 годинна програма доповнить вашу програму перебування на Синевирі, а ідеально зупинитись на ніч, що б провести посеред природи декілька днів.
Довідка “Турінформ Закарпаття”
Часто нас запитують, що таке колиба, та чим вона відрізняється від ресторану чи корчми.
- Традиційно горяни називають колибою житло, де жили вівчарі чи лісоруби, яке будували у гірській місцевості.
- По центру такої колиби формували місце для вогнища, тут його звуть ватрою, а по стінах розвішували шкури звірів, як трофеї та різноманітні домашні побутові речі.
Вам буде також цікаво прочитати по темі:
ТОП 10 страв закарпатської кухні від Турінформ.