Одним з цікавих об’єктів природно-заповідного фонду України є Карпатський біосферний заповідник, природні багатства, туристичні маршрути та своєрідна культура гуцулів Закарпаття.
Що потрібно знати про Карпатський біосферний заповідник
- Карпатський біосферний заповідник був створений у 1968 році
- Майже уся територія 90 % від площі заповідника — це ліси, переважно праліси
- з 1992 року входить в мережу біосферних резерватів ЮНЕСКО
- Загальна площа КБЗ близько 60 000 гектарів.
В межах заповідника охороняються найбільші у Європі ділянки букових пралісів, які в 2007 році у складі українсько-словацької номінації включені до переліку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Причому, і праліси Стужиці і макросхилів Піп Івана Марамороського – перших резерватів у Карпатах, зайняли своє гідне місце серед об’єктів світової спадщини, чим підтверджується далекоглядність ініціаторів їх створення ще на початку 20 століття.
Карпатський заповідник налічує шість відокремлених масивів і ботанічні заповідники державного значення. Такі унікальні ділянки розміщені на території Рахівського, Тячівського, Хустського і Виноградівського районів Закарпатської області. Учені свідчать, ця територіальна структура представляє практично всю ландшафтну і біологічну різноманітність Українських Карпат.
Що можна побачити в Карпатському біосферному заповіднику?
- Чорногірський масив. Розташовується шість двотисячників: Гутин Томнатик (2016 м), Петрос (2020 м), Піп Іван Чорногірський (2028 м), Бребенескул (2035 м), Ребра (2001 м), а також найвища вершина України – Говерла. Тут знаходяться високогірні озера – Несамовите та озеро Бребенескул – найвище високогірне озеро, яке утворилося на висоті 1801 м.
- Свидовецький масив. Відомий чудовими краєвидами, озерами, унікальною флорою і фауною. Увінчує його гора Близниця (1883 м). Найбільшою окрасою цих місць є букові ліси, цікаві лікарські рослини.
- Мармароський масив. Найвищою вершиною є гора Піп Іван Мармароський (1936 м). Цей район називають «Гуцульські Альпи». Є старі штольні, яким кількасот років і в яких живуть понад десять видів кажанів.
- Угольсько-Широколужанський масив. Вершинами масиву є Угольська Плеша (1108 м) і Поганська Кичера (1092 м). Вражаючими є карстові печери. Це величезна арка у вапняковій скелі Чур, яка, на думку вчених, утворилася ще тисячу років тому. Розмістилася тут і найбільша печера Карпат – Дружба, сумарна довжина усіх ходів якої налічує близько одного кілометра.
- Долина нарцисів. Місце, яке репрезентує гірську долину. Заходиться в урочищі Кіреші, всього за 4 км від міста Хуст. Особливістю долини є те, що нарцис вузьколистий не росте на такій низькій висоті, лише у високогір’ях Альп. Безумовно це чудо природи.
- Цікавий факт: в горах проживає аж 21 вид кажанів.
На території Карпатського біосферного заповідника, представлені кращі карпатські екосистеми, які є сховищами для багатьох рідкісних та зникаючих видів рослин і тварин.
Музей екології гір місто Рахів
Науковці та дирекція КБЗ створила унікальний для України Музей екології гір, що складається з еколого-образотворчої експозиції і інформаційного центру. Тут можна усім охочим дізнатися про історію Карпатської землі, її флору і фауну, радимо відвідати заповідник. Наукові співробітники завжди поповнять ваш історичний запас цікавими фактами.
В складі Карпатського біосферного заповідника знаходяться також надзвичайно популярні місця:
- гора Говерла
- Долина нарцисів
- Центр Європи
- та інші унікальні об’єкти.
Займаючи у межах Виноградівського, Хустського, Тячівського та Рахівського районів Закарпатської області площу 53,6 тис. га, він репрезентує все біогеографічне різноманіття від передгір’я до субальпійської та альпійської зон Українських Карпат. В його межах охороняються 1349 видів вищих судинних рослин, 66 видів ссавців, 193 види птахів та багато інших живих організмів. Великими життєздатними популяціями тут характеризуються бурий карпатський ведмідь, рись, дикий кіт, беркут та інші рідкісні види. Зустрічається, до прикладу, і понад 80 відсотків видів червонокнижних судинних рослин, що поширені в Українських Карпатах та всі види цих рослин, що охороняються в цьому регіоні Бернською конвенцією та включені до Європейського червоного списку, значна частина асоціацій із Зеленої книги України тощо.
Де знаходиться та як доїхати до Карпатського біосферного заповідника?
Карпатський біосферний заповідник знаходиться в Закарпатті. Найкраще доїхати природоохоронної території можна дістатися з Києва, Львова та Івано-Франківська залізницею до станції Рахів, а вже звідти подорожувати туристичними стежками.