Нижня Апша: культурний та архітектурний скарб Закарпаття

Нижня Апша — це село з глибоким відчуттям самобутності. Тут зберігаються звичаї та традиції румунської культури, що передаються поколіннями.

Походження назви села та перша згадка

Перша згадка про село зафіксована у 1387 році, під назвою Alsówapsa. Румунська назва села — Apșa de Jos, а до 2004 року село мало назву Діброва. За свідченням історичних джерел XIV століття, валаський воєвода Йоді Дрогуш на отриманій від угорського короля Людовіка землі в 1390 році заснував село Апшу.

Склад жителів

97,69% жителів села за національністю вважають себе румунами та говорять румунською мовою, українською – 1,59% та іншими мовами – 0,5%. (за даними перепису населення в Україні 2001 року), цей факт, робить село найбільшим румунським населеним пунктом, що розташований на правому березі річки Тиса. У селі проживає 7227 жителів.

Де знаходиться село Нижня Апша?

Село знаходиться на території Солотвинської селищної громади, Тячівського району, Закарпатської області. Село розташоване за 2 км від українсько-румунського кордону, що робить його прикордонним. За 11 км розташований міжнародний автомобільний пункт пропуску КПП Солотвино – Сігету Мармацієй (Румунія).

Культурні пам’ятки села Нижня Апша

Любителі сакрального туризму та дослідники можуть відвідати унікальні дерев’яні храми та місця духовного значення на території села. А саме:

  • Візитівкою села є деревний храм Святого Миколая, це один з найдавніших дерев’яних храмів на території Закарпатської області – виконаний у стилі мармароської готики, за даними дослідників у 1561 році, але дехто вважає його молодшим на 43 роки, фіксуючи дату 1604 року. Це пам’ятка містобудування та архітектури національного значення, охороняється державою;
  • Дерев’яний храм Св. Василя Великого. Храм згадується у переліку 1801 року, отже, припускають, що можливо його збудували у другій половині XVIII ст., можливо, в 1776 році;
  • Старовинні поховання на цвинтарях, коло дерев’яних храмів, є не менш цікавими пам’ятками історії та архітектури села.
Церква Святого Миколи, 1604 рік. Нижня Апша. Тячівського району. Закарпаття
Церква Святого Миколи, 1604 рік. Нижня Апша. Тячівського району. Закарпаття. Автор фото: Юрій Крилівець.

Музей історії та етнографії румун Закарпаття «Румунська садиба»

Музей створено головою обласної спілки румун Закарпаття «Дачія», дослідником та автором багатьох видань Іоном Ботошем, який понад 30 років збирав старовинні артефакти з околиць рідного села. Відкрито музей у 2014 році.

Музей історії та етнографії румун Закарпаття «Румунська садиба»
Музей історії та етнографії румун Закарпаття «Румунська садиба»

Гості музею можуть переглянути наступні розділи з життя румунського селянина, етнографічну колекцію, унікальні старовинні книги та документи, колекцію грошей та монет, медалі, книги.
Довідка за телефоном: +380973907518.

Розташований музей на вулиці Центральній, 17. Цікаво, що місцеве населення називає її «Друмул царій».

Ви можете переглянути відео про традиції румун на території сіл Тячівського району Закарпаття.

Вам буде також цікаво переглянути репортаж про секрети закарпатських румунів у спецпроєкті каналу 1+1 “Етнокод”, який розповідає про життя жителів села.

Євреї Закарпаття у селі Нижня Апша

За даними дослідників, поселення євреїв у селі Нижня Апша (на ідіш Унтер-Апсе) з’явились у середині XVIII ст. так за даними перепису 1768 року проживало 18 євреїв, а у період входження села до складу Чехословаччини (перепис 1921 року) вже проживало 867 євреїв, та діяло дві громадські організації.

Надгробні плити села Нижня Апша
Надгробні плити, єврейського кладовища села Нижня Апша

У період голокосту, більшу частину євреїв сіл та міст Закарпаття було насильно вивезено та знищено. У період з 16 квітня до 6 червня 1944 року, до концентраційного табору «Освенцім» депортували 115 тисяч євреїв краю, у тому числі й жителів сіл Тячівського району.

Старовинні фотографії села Нижня Апша

с. Нижня Апша на Тячівщині, Підкарпатська Русь (тепер Закарпаття). 1924 р.
Село Нижня Апша на Тячівщині, Підкарпатська Русь (тепер Закарпаття). 1924 р.

Фото з колекції Йозефа Провазника – єдиний міжвоєнний офіційний фотограф Міністерства пошти і телеграфу Чехословацької Республіки.

Джерело: журнал “Локальна історія”, Поштар і фотокамера. Закарпаття в об’єктиві Йозефа Провазника, автор Михайло Маркович.

Жінка з дитиною з села Нижня Апша, 1940 рік

Ця світлина була зроблена на початку 1940-их років в одному із сігетських фотоательє. На фотосвітлиці зображені ній мама з дочкою, які мешкали у селі Нижня Апша, поблизу Тячева, що в теперішньому Закарпатті.

Жінка з дитиною Нижня Апша
Жінка з дитиною., село Нижня Апша

Фотографія початку 1940-х років з колекції Ніколае Піпаша зберігається серед тисяч інших скляних та целюлоїдних кліше у Музеї Марамуреша (Muzeului Maramureșului), що в Румунії.

Фото виставив у себе на сторінці дослідник та краєзнавець Mykhailo Markovych.

Життя у селі

Нижня Апша
Дерев’яна архітектура села Нижня Апша, 1921 рік

На передньому плані фотографії ми бачимо кілька жінок, що прогулюються вулицею, вдягнуті у традиційному одязі — довгі сукні з фартухами, що свідчить про глибоку етнічну ідентичність та збереження румунських культурних традицій у Нижній Апші.

Важливими елементами композиції є традиційні дерев’яні будинки, що утворюють щільну забудову вулиці. Архітектурний стиль цих споруд характерний для румунського населення, яке переважно проживало в цьому регіоні. Дахи будинків вкриті ґонтом — дерев’яною черепицею, що часто використовувалася в будівництві закарпатських сіл того часу.

Позаду будинків видніється дерев’яна церква, яка також є важливою частиною архітектурного ансамблю та символом релігійності місцевих жителів. Цей храм, з високою дзвіницею та чіткими архітектурними елементами румунського стилю, не тільки виконував релігійну функцію, а й був своєрідним центром життя громади.

Сучасна архітектура, що зробило село відомим за межами Закарпаття

Це село відоме своїми розкішними будинками, які часто привертають увагу гостей та звісно блогерів, журналістів. про що знято чисельні репортажі. Але самі мешканці села підкреслюють, що їхній добробут не вирізняється на тлі інших закарпатських заробітчан, оскільки всі заробляють свої статки важкою працею за кордоном.

Нижня Апша
Архітектура села Нижня Апша

«Успіх румунів, як і закарпатців, криється в праці. Румуни багато працюють, особливо за кордоном. Щоб щось мати, потрібно докласти багато зусиль. І румуни це добре знають. Я не вважаю, що румунські села чимось особливо відрізняються від інших у Закарпатті. Закарпатці також є заможними. Там, де люди працюють без вихідних, є результат», – вважає Іван Ботош, керівник товариства румун Закарпаття “Дачія”.

Туристичний потенціал

Нижня Апша пропонує відвідувачам незабутні враження та колорит. Село має вигідне розташування на автомобільній дорозі Мукачево – Рогатин, що дозволяє легко дістатися сюди як з України, так і з Румунії, через КПП Солотвино.

Для тих, хто хоче зануритися в місцеву культуру та традиції, тут пропонуються екскурсії до етнографічного музею, гастрономічні тури з дегустацією місцевих страв румунської кухні та знайомство з архітектурними, культурними та природними пам’ятками.

Панорама села Нижня Апша,
Панорама села Нижня Апша, джерело: Вікіпедія.

Цікаві місця у селі та околицях Нжньої Апши:

Геологічна пам’ятка природи «Скелі з ієрогліфами на схилі г. Бешикура».

Дана пам’ятка знаходиться на північний схід від села, на межі Тячівського та Рахівського району, між селами Нижня Апша, Топчиноі Добрік. Скелі складені з відкладів міоценової епохи з шарами пісковиків, аргілітів та алевролітів. На поверхні скель є численні хвилеподібні знаки, що нагадують ієрогліфи. Охоронний статус пам’ятки направлений на її захист та збереження;

Річки у селі

У селі також є струмок Тетішулуй впадає у річку Глибокий Потік, вони своєю чергою є притоками річки Тиса

Мустьєрське місцезнаходження

Пам’ятка мустьєрської культури. Це археологічна культура в епоху палеоліту, знайдена на західному схилі тераси, на висоті у проміжку 60 — 80 метрів, на віддалі 200 метрів на схід від південно-східної околиці села;

Стоянка 100-40 тис. до н.е

Урочище “Сади”, пам’ятка містобудування та архітектури місцевого значення, охороняється державою;

Скарб епохи бонзи

В урочищі Дюлохаза, на західному схилі гори Бачихура у 1926 році, було знайдено бронзовий скарб, який складався з 35 речей епохи пізньої бронзи.

Перелік цікавих місць Тячівського району:

  • Печера “Молочний камінь”
  • Карстовий міст
  • Букові праліси на території Карпатського біосферного заповідника
  • Центр міста Тячів
  • Дерев’яний храм, Миколаївська церква (1470 р., ХVІ ст., 1770 р.), с. Колодне
  • Солотвинські солоні озера, у Солотвино
  • Регіональний музей етнографії сіл пониззя ріки Тереблі, смт Буштино
  • Етнографічний музей “Сріберна Земля”, села Грушово
  • Етнографічний музей села Калини
  • Тячівська Картинна Галерея ім. Шімона Голлоші.

Солотвинська селищна громада:

  • с. Глибокий Потік
  • с. Нижня Апша
  • с. Печера
  • с. Подішор
  • с. Топчино
  • с. Середнє Водяне
  • с. Солотвино
  • с. Добрік
  • с. Біла Церква.
Храм Св. Миколая, село Нижня Апша
Храм Св. Миколая, село Нижня Апша

Як доїхати до села Нижня Апша?

Автобусне сполучення:

  • Регулярне щоденне автобусне сполучення з напрямку Ужгород – Мукачево – Хуст – Рахів, через Тячів, до села Нижня Апша, а також автобусами з міста Івано-Франківськ чи Чернівці, через Яремче – Рахів у напрямку міста Тячів – Хуст;

Залізничне сполучення:

  • За 10 км від села розташована залізнична станція Солотвино, з якої є поїзди у напрямку Львова, Києва, Запоріжжя.

Відстані від села до популярних населених пунктів Закарпатської області:

  • Солотвино – 10 км
  • Тячів — 24 км
  • Хуст – 50 км
  • Рахів – 56 км
  • Мукачево — 120 км
  • Ужгород — 165 км.

Це село, де минуле зустрічається з сучасністю, багате своєю історією, та культурою, а традиції живуть у серцях місцевих мешканців. Завітайте сюди, щоб відчути дух Закарпаття та насолодитися його унікальним культурним та природним багатством.

Вам може бути цікавою наступна інформація на сторінках порталу “Турінформ Закарпаття”:

Чим цікавий Тячів? 

15 цікавих фактів про село Солотвино

Читайте актуальні статті на тему відпочинок в Закарпатті на воді:

Відкриті басейни Закарпаття

Термальні води Закарпаття

Чани та SPA в Закарпатті

Слідкуйте за нашими публікаціями на сайті Турінформ Закарпаття, щоб відкривати для себе цікаві місця та корисні поради для незабутнього відпочинку у Закарпатті.