Різдво в Закарпатті
Традиція святкувати Різдво в Закарпатті відрізняється від інших областей України, та повязана з історичними, релігійними та історичними особливостями краю.
Частина жителів Закарпаття, як і переважна більшість європейців (християн) живе за Григоріанським календарем, тому вони Святий вечір та Різдво Христове святкують 24 та 25 грудня відповідно.
Православні та греко-католики Закарпаття, що живуть за Юліанським календарем святкують Різдво 7 січня, а до свят вечора готуються ретельно, за кілька днів до нього.
Традиціями святкування Різдва за Юліанським календарем є :
- Святкування Різдва починається на Святий Вечір, 6 січня
- На Святу вечерю на столі обов’язково повинні бути 12 пісних страв (страви з риби, квасолі, варять суп з сушених грибочків, останні десятиліття ставлять кутю, раніше замість куті просто відварювали пшеницю)
- Під час або після вечері в родині дружньо починають співати колядки.
- На столі (по кутках) ставлять по зубчику часнику
- По селам, колись до хати заносили стіг сіна (раніше ялинки не прикрашали у хатах, ця традиція принесена комуністами, як засіб бородьби з релігією).
- 7 січня, в день Різдва Христового, зранку жителі краю, віряни, йдуть до храму на святкову службу Божу
- 7 січня, закінчується піст, і на столах жителів краю вже стоять м’ясні страви
- У другий день Різдва, 8 січня дозволяється колядувати жінкам
- Вдома та на вулиці жителі краю вітаються: «Христос народився», а їм відповідають «Славімо його».
- В селах Закарпаття, збереглися традиції, коли дітлахи або й навіть старші чоловіки збиралися в бетлегеми та з вертепом ходили колядувати до односельців.