Долина нарцисів є унікальним місцезнаходження природного поширення нарциса вузьколистого на рівнині Закарпаття, знаходиться у с.Кіреші, Хустського району, в урочище “Долина нарцисів”.
Туристичний інформаційний центр “Турінформ Закарпаття” рекомендує Вам відвідати Долину Нарцисів, яка з першими днями весни отримує надзвичайно ошатний вид. У березні долину прикрашають ніжні проліски, у квітні на зміну їм приходить білоцвіт. Потім наступає травень. І тоді долина нарцисів перетворюється. Як у чарівній казці, вона покривається суцільним килимом білосніжних нарцисів. Їх не висаджувала рука людини. Їх посіяла сама природа. Це дикі родичі садових нарцисів – нарциси вузьколисті.
Легенда: Жителі села говорять,що сам нарцис вузьколистий, квітка з легенди. А може, і не квітка, а юнак Нарцис, який прийшов із Стародавньої Еллади? Пригадуєте, як йому, сину річкового бога Кефіса та німфи Ліріопи, було напророчене довге життя, але за умови, що він ніколи не побачить свого обличчя.
Виріс Нарцис надзвичайно вродливим. Його кохання домагалося багато жінок, але він був байдужим до них. Відкинув і почуття німфи Ехо, яка з любові до нього так висохла, що від неї залишився тільки голос. Зневажені Нарцисом жінки стали вимагати від богині правосуддя Немезіди кари красеню. І ось одного разу, повертаючись з полювання, Нарцис побачив своє відображення у воді і закохався в нього. Так і помер від любові до самого себе. А на тому місці виросла чарівна квітка. Проте краса її все-таки була холодною. І назвали цю квітку нарцисом…
Щороку, декілька десятків тисяч гостей відвідують парк Долина нарцисів.
Довідково:
- Долина нарцисів посіла 2 місце у конкурсі “7 природинх чудес Закарпаття”
- На території Хустщини маємо Хустський масив Карпатського заповідника Долина нарцисів.
- На території ПНД відділення Карпатського біосферного заповідника «Долина нарцисів» діє візит-центр «Музей нарцису», де ви можете більше дізнатися про історію виникнення цього унікального природного об’єкту, екологію нарцису вузьколистого та пов’язані з ним легенди
Саме тут ростуть унікальні дикі гірські нарциси, які не збереглися ніде більше у Європі. Як стверджують вчені, в льодовиковий період Долина нарцисів утворилась на місці, де були геологічні катаклізми, і з гір сповз величезний шмат землі разом із рослинами, які й стали знаменитістю цієї долини.
Що цікаво? Дикі нарциси на вид дуже схожі на садові. І запах у них такий же приємний. Тільки дикі нарциси вище, а квітка крупніше, ніж у садових, і досягає в діаметрі іноді 10 сантиметрів.
Долина нарцисів завдячує своєю славою не лише нарцисам, тут зустрічаються також інші види рослин, які занесені до Червоної книги України.
Це, наприклад, астранція велика (Astrantia major), пізньоцвіт осінній (Colchikum autumnale), шафран осінній (Crocus banaticus), кандик собачий зуб (Erethronium dens-canis), підсніжник (Galanthus nivalis), білоцвіт весняний (Leucojum vernum) та цілий ряд орхідей. Тут живуть такі рідкісні види тварин, як тритон звичайний (Triturus vulgaris) та озерна жаба (Rana ridibunda).
Долина нарцисів має особливо багато видів метеликів: такі красені як адмірал (Vanessa atalanta), денне павине око (Inachis io), жалібниця (Nymphalis antiopa), будяківка (Cythia cardui), бражник винний малий (Deilephila porcellus) – не диво для цього регіону. Зустрічаються також і махаон (Papilio machaon), подалірій (Iphiclides podalirius), бражник Прозерпіна (Proserpinus proserpina), сатурнія мала (Saturnia pavonia), які занесені у Червону книгу України.
З огляду на таке різноманіття метеликів Долина нарцисів могла називатися також і долиною метеликів.
Як доїхати? Долина нарцисів знаходиться в Закарпатті, Хустський район урочище Кіреші (4 км. від міста Хус).
Як дістатись: з Києва, Львова, Ужгорода поїздом чи авто до міста Мукачеве. Звідти авто, автобусом, чи маршруткою до Хусту. Від міста Хуст Долина нарцисів знаходиться на відстані 4 км.
Увага: Варто знати, що зривання та пошкождення квіток карається штрафом.
Джерело: Туристичний інформаційний центр “Турінформ Закарпаття”
Важливо! Турінформ Закарпаття інформує, що в околицях Хуста, знаходиться не лише Долина нарцисів, але й інші не менш цікаві об’єкти, а саме:
- Унікальна закарпатська “Селиська сироварня”, у селі Нижнє Селище, з можливістю дегустації сиру.
- Можливість продегустувати та придбати екологічно чисту м’ясну продукцію та козинний сир Еко-ферми “Зелений гай“.
- Відвідати дерев’яні храми: у селах Шандрово, Сокирниця, храм Св. Миколая (ХVІІ ст.), Данилово храм Св. Миколая (1779 р.) та Крайниково, храм Св. Арх. Михайла (1668 р.).
- Купити сувенірів з лози (в Ізі) та вироб з кукурудзяного листя (у Вишкові).
Вам буде також корисною наступна інформація від “Турінформ Закарпаття”:
Додайте коментар
You must be logged in to post a comment.