Долина нарцисів у 2010-му розквітне на 8-10 травня, даний ареал, є унікальним місцезнаходження природного поширення нарциса вузьколистого.
УВАГА: На повноцінний розквіт Долини нарцисів впливають погодні умови. За оцінками фахівців, масовий розвікт Долини нарцисів очікується на період з 9 – 10 травня 2010 року.
Долина нарцисів у 2010-му розквітне на 8-10 травня
Жителі села говорять,що сам нарцис вузьколистий, квітка з легенди. А може, і не квітка, а юнак Нарцис, який прийшов із Стародавньої Еллади? Пригадуєте, як йому, сину річкового бога Кефіса та німфи Ліріопи, було напророчене довге життя, але за умови, що він ніколи не побачить свого обличчя.
Виріс Нарцис надзвичайно вродливим. Його кохання домагалося багато жінок, але він був байдужим до них. Відкинув і почуття німфи Ехо, яка з любові до нього так висохла, що від неї залишився тільки голос. Зневажені Нарцисом жінки стали вимагати від богині правосуддя Немезіди кари красеню. І ось одного разу, повертаючись з полювання, Нарцис побачив своє відображення у воді і закохався в нього. Так і помер від любові до самого себе. А на тому місці виросла чарівна квітка.
Проте краса її все-таки була холодною. І назвали цю квітку нарцисом… Щороку, близьк сотні тисяч гостей відвідують “Долину нарцисів”.
Довідково:
- Долина нарцисів посіла 2 місце у конкурсі “7 природинх чудес Закарпаття”
- На території Хустщини маємо Хустський масив Карпатського заповідника “Долина нарцисів”.
Саме тут ростуть унікальні дикі гірські нарциси, які не збереглися ніде більше у Європі. Як стверджують вчені, в льодовиковий період сталися геологічні катаклізми, і з гір сповз величезний шмат землі разом із рослинами, які й стали знаменитістю цієї долини.
Навесні ця місцевість отримує надзвичайно ошатний вид. У березні долину прикрашають ніжні проліски, у квітні на зміну їм приходить білоцвіт. Потім наступає травень. І тоді долина нарцисів перетворюється. Як у чарівній казці, вона покривається суцільним килимом білосніжних нарцисів. Їх не висаджувала рука людини. Їх посіяла сама природа. Це дикі родичі садових нарцисів – нарциси вузьколисті.
Дикі нарциси на вид дуже схожі на садові. І запах у них такий же приємний. Тільки дикі нарциси вище, а квітка крупніше, ніж у садових, і досягає в діаметрі іноді 10 сантиметрів.
Проте, Долина нарцисів завдячує своєю славою не лише нарцисам. Тут зустрічаються також інші види рослин, які занесені до Червоної книги України. Це, наприклад, астранція велика (Astrantia major), пізньоцвіт осінній (Colchikum autumnale), шафран осінній (Crocus banaticus), кандик собачий зуб (Erethronium dens-canis), підсніжник (Galanthus nivalis), білоцвіт весняний (Leucojum vernum) та цілий ряд орхідей. Тут живуть такі рідкісні види тварин, як тритон звичайний (Triturus vulgaris) та озерна жаба (Rana ridibunda).
Особливо багато видів метеликів: такі красені як адмірал (Vanessa atalanta), денне павине око (Inachis io), жалібниця (Nymphalis antiopa), будяківка (Cythia cardui), бражник винний малий (Deilephila porcellus) – не диво для цього регіону. Зустрічаються також і махаон (Papilio machaon), подалірій (Iphiclides podalirius), бражник Прозерпіна (Proserpinus proserpina), сатурнія мала (Saturnia pavonia), які занесені у Червону книгу України. З огляду на таке різноманіття метеликів Долина нарцисів могла називатися також і долиною метеликів.
Пік цвітіння Долини нарцисів на думку експертів припадає на 8-10 травня.
Станом на сьогодні, 4 травня, вже зацівіло 40 відсотків квітів. Однак просимо зауважити, що терміни цвітіння дуже залежать від погодних умов: за теплої весняної погоди розвиток рослин проходиме швидше, за низької добової температури – уповільнюватиметься. Оскільки метеосервіси України для Хустського району на увесь тиждень (4-9 травня) прогнозують дощ і похолодання, цілком імовірно цвітіння таки трохи розтягнеться у часі. Єдиний вихід – уважно слідкувати за погодою.
Плата за вхід на територію заповідника становить: 5 грн. – дорослі, 3 грн. – студенти, 2 грн. – діти. Інформуємо Вас також, що у Долині нарцисів діє еколого-освітній центр “Музей нарцису”, де можна буде отримати найповнішу інформацію про:
- флору і фауну Долини;
- історію її заповідання;
- людей, які зробили видатний внесок у її збереження;
- розвиток, насіннєве та вегетативне розмноження;
- всі особливості біології та екології нарцису вузьколистого.
Діє також невеличкий сувенірний ринок. Добиратися в Долину нарцисів найзручніше власним авто. Якщо ви приїхали до Хуста автобусом або залізницею, то від вокзалу доведеться брати таксі або йти пішки. Шлях від вокзалу до Долини складе близько 7-ми кілометрів, що в часі займе приблизно півтори години.
Також звертаємо вашу увагу на те, що Долина Нарцисів – не єдине, що можна відвідати на Хустщині. В туристичний маршрут цим чудовим краєм радимо включити:
За інформацією інтернет порталу Про Закарпаття “Колиба”, у туриста, в цей час є змога побачити:
Нижнє Селище
Різновиди сиру, які виготовляють за технологією, приміром, швейцарського грюйєра, французького камамбера, названі тут так, щоб популяризувати регіон: Селиський, Хуст, Нарцис.
Дізнатись про дегустацію сиру, можна на сторінці, що описує сироварню на порталі “Турінформ Закарпаття” та на сторінці сироварні у мережі Фейсбук.
Шандрово
Щоб набрати желеподібної ропи і ознайомитися з чудовою дерев’яною церквою святої Матері Параскеви.
Соляна шандрівська криниця – надзвичайно давня. З XV століття Шандрово було відомим завдяки своїм ропним джерелами. Тут до сьогоднішнього дня сіль не купує жодна родина, ба навіть сусідні села приїжджають з бочками за криничною соленою водою. Узимку для зняття зі шляхів снігового й льодяного покрова, шандрівську ропу, використовують майже всі дорожні служби області.
Геологи дослідили, що майже вся Олександрівка (українська назва села) стоїть на величезній соляній плиті, аналогів якій нема й далеко за межами України. Раніше вода в криниці була схожа на густий мармелад, тому власне її і називають желеподібною, однак нині концентрація солі трохи менша.
Дерев’яна Шандрівська церква – одна з четвірки дерев’яних церков, розміщених на Хустщині. Усього в кількох кілометрах від неї знаходяться Сокирницька церква св. Миколая (ХVІІ ст.), Данилівська церква св. Миколая (1779 р.) та Крайниківська церква св. арх. Михайла (1668 р.).
Заїхати в Ізу та Вишково
Щоб прикупити сувенірів з лози (в Ізі) та виробів з кукурудзяного листя (у Вишкові).
Також на Хустщину їдуть знайомитися з рідкісними закарпатськими тваринами:
В оленячий заповідник
Між селами Іза та Липча (відстань від Хуста – 15 км) знаходиться відома та єдина на всю Україну оленяча ферма, де вирощують плямистих оленів для здобуття з рогів цих благородних тварин важливої медичної сировини – пантокрину, а також для того, щоб наблизити охочих до матінки природи.
Спершу велике господарство площею 50 га утримувало майже 400 голів. Зараз тут налічується більше 100 особин. Місцина виглядає як райський куточок: ліс, пасовища, озера – все необхідне для тварин. Ферма облюбована закарпатськими молодятами, адже заїхати до оленів після весілля стало місцевою традицією.
Проте на ферму навідуються не тільки весілля, подивитися на тварин приїжджають туристи з усієї України й навіть з сусідніх Словаччини, Угорщини,Чехії. Тут відпочивальники можуть не тільки полюбуватись тваринами, а й погодувати їх. Європейські вчені стверджують, що в Україні та Угорщині на сьогодні вирощують найбільш чистокровних оленів серед усіх карпатських країн.
Як доїхати:
Від Хуста трасою Р-21, праворуч якої спочатку ростуть горіхові дерева, потім берези. Як тільки ряд берез закінчиться, одразу ж звертати в поворот направо. Якщо ви в’їхали в Липчу – значить потрібний поворот уже проминули – кажуть місцеві жителі. З собою радимо брати хліба, щоб годувати плямистих красенів.
В Стеблівку
Знайомитися з буйволами, гуцульськими конями, екзотичними кучерявими свинями Мангалицями. Регіональна обласна екологічна організація “Збереження агро-біорізноманіття Карпатських гір” в селі Стеблівка – чудове місце де можна познайомитися з рідкісними карпатськими тваринами
За матеріалами:
- Турінформ Закарпаття
- Колиба: Портал про Закарпаття
- Дорога.Уа Путівник по Україні.
Додайте коментар
You must be logged in to post a comment.